Pomôcky gazdu

Obsah: ● 1. Kontakt na administrátora ● 2. Kto je Gazda a čo môže uverejňovať ● 3. Registrácia a prihlásenie ● 4. Profil Gazdu ● 5. Sledovanie tém a iných gazdov ● 6. Vytvorenie článku ● 7. Formátovanie textu ● 8. Vkladanie obrázkov do textu ● 9. Vkladanie videí ● 10. Vytvorenie diskusie a ankety ● 11. Dodatočné zmeny v uverejnených obsahoch ● 12. Čitateľské diskusie ● 13. Podmienky používania

1. Kontakt na administrátora

Nevieš si s niečím poradiť, máš otázku a nenachádzaš nižšie odpoveď? Opýtaj sa admina.

2. Kto je Gazda a čo môže uverejňovať

Gazdom sa automaticky stáva každý, kto sa bezplatne zaregistruje na Gazduj.sk a získa tak prihlasovacie meno a heslo. Gazdom sa ľahko môže stať aj ten, kto už má registráciu na TREND.sk alebo ePROFIT.sk. Existujú štyri úrovne (role) oprávnení gazdu:

 • Gazda: Môže bez obmedzenia okamžite po prihlásení diskutovať a hlasovať v anketách. Ak založí novú diskusiu či anketu, napíše článok alebo navrhne novú podtému, najskôr sa na to pozrie Admin gazda. Ak je všetko v poriadku, admin povolí zverejnenie. Po viacerých dobrých článkoch, diskusiách či anketách sa z gazdu (ak s tým bude súhlasiť) môže stať platený Profi gazda. 
 • Expert gazda: Má rovnaké oprávnenia ako bežný Gazda, no nie je anonymný. Je to redakcoiu overený odborník, ktorý svojim radami pomáha ostatným návštevníkom Gazduj.sk. V rámci toho môžu upozorňovať na svoje produkty a služby - čiže robiť si na našich stránkach reklamu. Jeho príspevky sú označené štvorlístkom s vysvetľujúcou informáciou. Ak sa chceš stať takýmto expertom, napíš nám na gazduj@trend.sk
 • Profi gazda: Môže robiť všetko čo gazda, no jeho články, diskusie a ankety sú ihneď zverejnené bez predchádzajúcej kontroly adminom. Môže tiež podľa vlastného uváženia skrývať nevhodné diskusné príspevky ku svojmu vlastnému obsahu. Nové podtémy môže navrhnúť, ich schválenie ostáva na adminovi. Profi gazdami sú členovia užšieho redakčného tímu Gazduj a naši platení stáli spolupracovníci.
 • Admin gazda: Má všetky právomoci ako Profi gazda, navyše môže schvaľovať nové podtémy, meniť úroveň oprávnení iných gazdov, zverejňovať nimi navrhnuté články/diskusie/ankety a skrývať nevhodné diskusné príspevky kdekoľvek na stránke.

Na Gazduj.sk môžeš uverejňovať štyri základné typy obsahu:

 • Článok: Ucelený text so zmysluplným posolstvom pre čitateľa, ktorý môže byť doplnený fotkami či videom. Odporúčame skúsenejším gazdom alebo tomu, kto už má nejaké tie skúsenosti s blogovaním či iným verejným publikovaním.
 • Diskusia: Formát vhodný na naštartovanie výmeny názorov na nejaký jav alebo problém, alebo na získanie odpovedí na otázku, ktorú si sám neviem odpovedať. V porovnaní s článkom kladie menšie nároky na čas a skúsenosti autora.
 • Anketa: Podobný formát ako diskusia, navyše s možnosťou hlasovania s grafickým zobrazením odpovedí. Treba si dobre premyslieť, aké možnosti poskytnem na hlasovanie, aby to dávalo zmysel a vyhol som sa logickým chybám.
 • Komentár: Príspevok v diskusii, pod anketou alebo článkom.

Okrem toho existuje ešte formát Nástroj, ktorý je však vyhradený pre internú redakciu Gazduj. Je to v podstate článok, ktorého obsah tvorí pravidelne aktualizovaný tabuľkový prehľad, kalkulačka alebo všeobecne platný návod na riešenie nejakého problému.

3. Registrácia a prihlásenie

Aby si mohol na Gazduj čokoľvek zverejniť, musíš sa zaregistrovať a následne prihlásiť. V registrácii nepýtame žiadne zbytočnosti, len tie údaje, ktoré sú potrebné na prevádzku stránky. V podstate nepotrebuješ nič okrem funkčného emailu, zvolenej prezývky a hesla. Najpohodlnejším spôsobom registrácie je registrácia cez Facebook. Kto sa už v minulosti zaregistroval na TREND.sk alebo ePROFIT.sk, nemusí sa registrovať znovu, pokojne sa môže prihlásiť na existujúce meno a heslo.

Prihlasovacie meno je zvyčajne tvoja emailová adresa, heslo si zvolíš aké chceš. Údaje zadáš v prihlasovacom okne v čiernej portálovej lište v pravom hornom rohu stránky (ikona portrétu). Ak si registráciu prepojíš s Facebookom, o prihlasovanie na Gazduj sa viac nebudeš musieť starať. Po prihlásení sa sprístupnia všetky aktívne funkcie v ponuke Ukáž sa, gazda!.

Zabudnuté prihlasovacie meno a heslo si možno obnoviť pomocou funkcie Nedarí sa mi prihlásiť. Stačí mať prístup k emailovej schránke uvedenej v registrácii. Emailovú adresu si môžeš zmeniť v nastaveniach, na ak chceš zmeniť prihlasovacie meno (napríklad z dôvodu aby bolo rovnaké ako nová emailová adresa), musíš o to požiadať admina.

4. Profil Gazdu

Verejne zobrazované meno si Gazda nastavuje vo svojich Nastaveniach ako Prezývku. Pod týmto menom vystupuješ v diskusiách a uverejňuješ články. Neodporúčame časté a neodôvodnené zmeny prezývky.

Profilová fotka alebo avatar gazdu má mať veľkosť minimálne 200 x 200 px. Zobrazuje sa v štvorcovom formáte (tak ako profilová fotka na Facebooku). Ak nahráš fotku s iným pomerom strán, bude automaticky prispôsobená. Povolené sú formáty jpg, png, gif, maximálna veľkosť je 0,5 MB. Ak žiadnu fotku nezadáš, zobrazí sa všeobecný anonymný avatar. Fotku si nastavíš v profile.

Do profilu môžeš napísať aj pár slov o sebe, čo ťa zaujíma, na čo sa cítiš byť expert a podobne. Kto chce, môže pridať odkazy na svoje stránky na sociálnych sieťach. 

Cez tvoj profil ti iní gazdovia môžu poslať súkromnú správu (ak to v nastaveniach povolíš). Správa príde na tvoj registračný email a kým na ňu neodpovieš, nik sa tvoju emailovú adresu nedozvie. 

Vo verejnom profile gazdu sa automaticky zobrazuje zoznam ním napísaných článkov, založených diskusií a ankiet, pridaných komentárov. Čiže ktokoľvek si kedykoľvek môže urobiť obraz o celej aktivite gazdu na portáli. 

5. Sledovanie tém a iných gazdov

Pri článkoch, diskusiách, nástrojoch a anketách sa zobrazujú témy súvisiace s daným obsahom. Pri názve témy je vždy ikona, na ktorú stačí kliknúť a zapne sa sledovanie. Ak v budúcnosti pribudne nový obsah na danú tému, upozorníme ťa na to pravidelným ranným emailom. Podmienkou je, že máš vo svojom profile povolené zasielanie denného newslettra. Ak nič nové na témy, ktoré sleduješ, nepribudne, žiadny ranný email nedostaneš. Zoznam všetkých tém nájdeš aj na samostatnej stránke Témy, kde si môžeš centrálne spravovať sledovania.

Sledovať môžeš aj svojich obľúbených gazdov. Klikneš na sledovaciu ikonu v jeho profile a sledovanie je nastavené. Vo svojich Nastaveniach máš k dispozícii aj zoznam tvojich sledovaných gazdov, kde si môžeš sledovania gazdov centrálne spravovať.

6. Vytvorenie článku

Prihlásenému gazdovi stačí kliknúť na menu Ukáž sa, gazda a vybrať možnosť Napíš článok. Formulár na vloženie článku má 4 povinné polia (označené hviezdičkou) a niekoľko nepovinných položiek:

 • Titul* - Názov článku, ktorého hlavným účelom je zaujať čitateľa a urobiť mu predstavu o obsahu článku. 
 • URL* - Internetová adresa, na ktorej bude článok zverejnený. URL sa generuje automaticky z titulu. Po zverejnení článku by sa už s URL nemalo manipulovať. Ak aj dodatočne opravíš preklep v titule, v URL ho radšej nechaj neopravený. Ak si totiž niekto uložil starú URL alebo článok zdieľal na Facebooku, odkaz mu už nemusí fungovať.
 • Publikovať od* - Dátum publikovania sa pri vytvorení článku automaticky nastaví na aktuálny čas. Túto hodnotu by si po uverejnení článku už nemal/a meniť. V koncepte môžeš meniť dátum bez obmedzení, je to dokonca odporúčané - ak by si zverejni/a napríklad dva dni starý koncept s pôvodným dátumom, nezaradil by sa na začiatok zoznamu najnovších článkov. Akonáhle však bol článok zverejnený, meniť čas publikovania je neprípustné. Článok je možné nastaviť aj na publikovanie v budúcnosti. Jednoducho nastavíš želaný dátum a čas v budúcnosti a klikneš na Uložiť a publikovať.
 • Podtitul - Krátky text dopĺňajúci titul.
 • Úvodný obrázok - Úvodná fotka by mala mať šírkový, nie výškový formát. Zobrazuje sa v zoznamoch článkov aj v detaile článku s pevným pomerom strán šírka/výška = 1,8 (detail článku) a 1,5 (zoznamy článkov). Ak použiješ iný pomer strán, pri zobrazení sa obrázok automaticky oreže. To najmä pri výškovom formáte môže spôsobiť, že zobrazená bude obsahovo nepodstatná časť fotografie, človek bude mať "odrezanú" hlavu apod. Optimálna veľkosť úvodného obrázka je 1000 x 667 px. Ak nezadáš žiadny úvodný obrázok, automaticky sa použije (len v zoznamoch článkov, v detaile nie) ilustračná fotka hlavnej témy článku.
 • Zdroj úvodného obrázka - Je nepovinný. Ak ide o tvoju vlastnú fotku, môžeš ako zdroj uviesť svoju prezývku. Nepoužívaj fotky len tak stiahnuté z iných webstránok, ak pri nich nie je výslovne uvedené, že sa môžu voľne použiť. Ak ide o voľne použiteľné fotku, je slušné aj zákonom prikázané uviesť zdroj a autora.
 • Text článku - Článok bez textu asi nemá veľký zmysel. Ak sa radšej ako slovom vyjadruješ obrazom, do poľa na text môžeš povkladať ľubovoľný počet fotiek či videí. Pri každej fotke by si však mal/a uviesť stručný textový popis. Viac o formátovaní textu, vkladaní fotiek a videí nájdeš v bodoch 7 až 9.
 • Hlavná téma* - Musíš vybrať aspoň jednu hlavnú tému z ponúknutého zoznamu. Vyberaj podľa hlavnej obsahovej náplne článku.
 • Podtémy - Môžeš vybrať jednu alebo viac podtém zo zoznamu, ktorý sa zobrazí po výbere hlavnej témy.

Každý článok si pred uverejnením ulož ako koncept, nechaj si ho zobraziť pomocou tlačidla Zobraziť koncept a skontroluj ho. Ak ide o už publikovaný článok, button sa zmení na Zobraziť článok). Pozor, koncept aj článok uložený na publikovanie je možné zobraziť len v prípade, že má čas publikovania rovný alebo nižší ako aktuálny. Nedá sa teda zobraziť článok nastavený na publikovanie v budúcnosti. Ak si chceš zobraziť náhľad takého článku, najskôr článok si ho uložtako koncept s aktuálnym časom, skontroluj ho, a až v poslednom kroku prípadne zmeň dátum publikovania na čas v budúcnosti.

Prehľad svojich uverejnených aj neuverejnených článkov máš vždy k dispozícii na stránke Môj obsah - čo je vlastne tvoj verejný profil, v ktorom však ty ako jeho vlastník vidíš aj neverejné veci. Ak ti nepoužité koncepty zavadzajú v zozname, nastav im čas na hodnotu hlboko v minulosti. Úplné vymazanie konceptu môže na požiadanie zabezpečiť administrátor.

7. Formátovanie textu

K dispozícii máš textový editor so základnými funkciami na formátovanie textu a prácu s tabuľkami. Je rovnaký ako v populárnom WordPresse. Dostupné sú odrážkové aj číslované zoznamy, text v rámčeku, vkladanie odkazov na iné stránky, špeciálne znaky. Na medzitituly sú pripravené dva špeciálne štýly (väčší a menší), nájdeš ho v nástrojovej lište editora.

Z dôvodu zachovania jednotného vzhľadu a správnej štruktúry stránok nie je možné meniť typ, veľkosť ani farbu fontu. Zakázaný je aj podčiarknutý text (podčiarknutie je vyhradené pre hypertextové odkazy), prázdne odseky (dvojitá medzera medzi odsekmi) či nadpisové štýly iné ako medzititulkový H2 či H3.

Ak do článku vložíš nepovolené štýly formátovania (napríklad kopírovaním z Wordu alebo editovaním HTML kódu), v editore ich uvidíš aj po uložení, no na verejne prístupnej stránke sa nezobrazia. Pri kopírovaní odporúčame používať mód Upraviť/Vložiť ako text, vtedy sa z Wordu neprenesú zbytočné formátovania.

Častou chybou pri tvorbe článkov je používanie nového riadku (shift+enter, tzv. line break, v html kóde <br />) namiesto správneho nového odseku (enter, tzv. paragraph, v html kóde <p>). Korektné formátovanie je zaručené len pri používaní odsekov. Textový editor pri uložení textu chýbajúce značky <p> automaticky pridáva, no nie vždy sa mu to podarí na sto percent.

Ak je zobrazené pole textového editora primalé na pohodlnú prácu s textom a fotografiami, zväčši si ho kliknutím na ikonu Na celú obrazovku v nástrojovom paneli editora.

8. Vkladanie obrázkov do textu

Vytvoríš si v texte nový prázdny odsek, do ktorého chceš vložiť fotku. Kliknutím na ikonu Vložiť/Upraviť obrázok v nástrojovej lište editora sa otvorí dialógové okno, v ktorom: 

 • Klikneš na ikonu "hľadania vo foldri" vpravo od poľa Cesta k obrázku
 • Otvorí sa knižnica tvojich obrázkov, do ktorej treba nahrať novú fotku
 • Klikneš na Nahrať a otvorí sa ďalšie okno, v ktorom kliknutím na Pridať súbory vyberieš jeden alebo viac súborov uložených v tvojom počítači a pomocou príkazu Nahrať ich uložíš na server
 • Súbory sa nahrajú do knižnice, okno nahrávania môžeš Zatvoriť 
 • Posledný nahraný súbor je v knižnici automaticky vyznačený, stačí kliknúť na Vložiť a zobrazí sa ďalšie okno, v ktorom môžeš dopísať Popis a Zdroj fotky. Veľkosť ani zarovnanie nemusíš riešiť, pri zobrazení na webe sa všetko nastaví automaticky.
 • Potvrdíš vloženie fotky kliknutím na OK a fotka sa vloží na príslušné miesto v texte. 

Vyzerá to trochu zložito, no dostaneš sa do toho rýchlo. Treba si len uvedomiť, že nahranie súboru na server a vloženie obrázku do textu sú dve samostatné operácie. Popisy a Zdroje k obrázkom v editačnom rozhraní nevidno, hoci boli zadané. Zobrazia sa až po uložení a zobrazení konceptu či publikovaného článku. Odporúčame, aby každý použitý obrázok mal uvedený zdroj. Slovo "Zdroj:" sa pred názov zdroja/meno autora vkladá automaticky, nemusíš ho písať. Prosíme neporušuj pri vkladaní obrázkov autorské práva tretích strán.

Ak potrebuješ popis alebo zdroj obrázka dodatočne zmeniť, označ v editore konkrétny obrázok a znovu klikni na ikonu Vložiť/Upraviť obrázok. Zobrazí sa formulár so skôr zapísanými hodnotami. Po ich zmene klikni na OK a následne celý článok ulož. 

Optimálne je vkladať obrázok do nového prázdneho odseku na celú šírku stránky, obrázky obtekané textom nebudú dobre vyzerať na mobilných zariadeniach. Na rozdiel od úvodného obrázka fotografie vkladané do textu môžu mať akýkoľvek pomer strán. 

Nemá zmysel vkladať obrázky so šírkou väčšou ako 1000 px (minimálne by to malo byť 700 px, spomenutých 1000 px je optimum). Zobrazenie na webe lepšiu kvalitu nikdy nevyužije a mohol/a by si prekročiť veľkostný limit 500 KB (0,5 MB)/obrázok. Najúspornejším súborovým formátom pre fotografie je JPG s kompresiou nastavenou na 80 až 90 percent. 

Každý gazda má na serveri k dispozícii vlastnú knižnicu (adresár) na obrázky. Aby ste si udržal/a prehľad, odporúčame vytvárať si v knižnici podadresáre. 

9. Vkladanie videí

Vkladanie (embedovanie) videí z portálu YouTube je veľmi jednoduché. No stránke videa, ktoré chceš vložiť, klikni na Zdieľať a skopíruj si adresu videa v tvare napr. youtu.be/nqkx_qERhOY. V texte blogpostu vytvor nový prázdny odsek a v nástrojovom paneli textového editora klikni na ikonu Vložiť+Vložiť video. Do prvého políčka Cesta k obrázku vlož adresu skopírovanú z YouTube. Stlač OK, hotovo.

Takto vložené video bude fungovať aj na mobilných zariadeniach. Pridávaním YouTube videí, ktorých autori povolili zdieľanie embedovaním, neporušuješ žiadne autorské práva. Podobným spôsobom ako videá z YouTube môžeš do článkov embedovať aj videá z iných videoportálov, presný postup si však musíš zistiť a otestovať sám/sama.

10. Vytvorenie diskusie a ankety

Diskusie (nové vlákna vo fóre) a ankety sa vytvárajú veľmi podobne ako články. Netreba sa trápiť so žiadnym formátovaním textu. Vyskúšaj a všetko ti bude jasné. 

11. Dodatočné zmeny v uverejnených obsahoch

Ak musíš v uverejnenom článku urobiť dodatočné zmeny, riaď sa zásadou priznávania vykonaných zmien dostatočne zreteľnou a zrozumiteľnou formou. Obvykle sa pôvodný text prečiarkne (Formát+Prečiarknuté) a zaň sa napíše nový. Odôvodnenie úprav sa môže uviesť v zátvorkách na konci článku. Priznávať netreba opravy preklepov či gramatických chýb, ktoré nemenia význam textu.

Gazda výnimočne môže stiahnuť z verejne dostupných stránok svoj publikovaný článok tromi spôsobmi:

 • uloží článok naspäť do stavu koncept (používaj naozaj len vo výnimočných prípadoch)
 • ponechá pôvodný titul článku a celý text nahradí oznamom o stiahnutí s odôvodnením tohto kroku (toto je transparentnejší spôsob ako prvá možnosť)
 • požiada admina o úplné vymazanie článku z databázy

Vo všetkých troch oboch prípadoch je možné, že k pôvodnému článku sa istý čas, typicky niekoľko dní, bude dať dostať cez pamäť vyhľadávača Google.

12. Čitateľské diskusie

Platí zásada, že autor článku by mal v diskusiách vystupovať pod vlastnou prezývkou. Čitateľ má právo vedieť, že prípadnú polemiku s ním vedie autor článku a nie anonymný návštevník. 

Gazda nemá možnosť zakázať celú diskusiu ku svojmu článku. Výnimočne tak môže urobiť admin na základe žiadosti autora.

Gazda má možnosť skryť konkrétny príspevok v diskusii ku svojmu blogpostu pomocou funkcie Skryť, ktorá sa zobrazuje pri každom príspevku. Vidí ju len prihlásený gazda a len pod svojimi článkami, diskusiami a anketami.

Po skrytí príspevku sa namiesto jeho pôvodného obsahu zobrazí oznam Gazda sa rozhodol skryť tento komentár pre porušenie pravidiel diskusie. Z obsahu oznamu je zrejmé, v akom prípade je použitie funckie Skryť prípustné (prečítaj si podmienky používania, v ktorým sú čitateľské diskusie podrobnejšie upravené). Skrytý príspevok je možné opätovne odkryť. Môže tak urobiť sám autor alebo admin - ak usúdi, že príspevok neporušoval pravidlá.

Skrývanie a odkrývanie príspevkov odporúčame používať veľmi striedmo a len v odôvodnených prípadoch. Ľudia majú sklon byť v anonymných diskusiách temperamentnejší ako v reálnom živote, netreba to brať príliš vážne.

Okrem skrývania príspevkom gazdom/autorom funguje v diskusiách aj systém označovania príspevkov za nevhodné inými návštevníkmi. Ak viacero prihlásených gazdov označí príspevok za nevhodný, jeho obsah je automaticky nahradený oznámením o tom, že ho čitatelia označili za nevhodný. Taký príspevok si však môže každý návštevník individuálne odkryť a prečítať. Parametre automatického skrývania nevhodných príspevkov nastavuje redakcia Gazduj.

Odoberanie upozornení na nové diskusné príspevky je možné pomocou funkcie Odoberať/Zrušiť odber. Tá sa zobrazuje prihlásenému gazdovi nad aj pod každou diskusiou. Odoberanie si treba nastaviť pre každý post/inšpiráciu zvlášť. Ak chceš mať prehľad o všetkých diskusných príspevkoch ku svojim článkom, musíš si ihneď po publikovaní zobraziť (zatiaľ pravdepodobne prázdnu) diskusiu k najnovšiemu článku a kliknúť na odkaz Odoberať.

13. Podmienky používania

Prečítaj si úplné podmienky používania Gazduj.sk.

Máš nápad alebo pripomienku? Napíš nám na gazduj@trend.sk a pridaj sa k nám na Facebooku: