Téma: Zdravé stravovanie

Zdravé stravovanie freeimages.com / iprole

Sú vitamínové vody len presladené imidžovky? Porovnali sme značky

Cena pri výbere kvalitnej vitamínovej vody nie je smerodajná. Svedčí o tom iba desaťcentový rozdiel medzi produktom s najväčším množstvom vitamínov a najmenej vitamínovým nápojom, ktorý naopak kraľuje množstvom cukru. Vyplýva to z nášho porovnania, do ktorého sme zaradili najznámejšie značky vitamínových vôd.

15.03.2017 | Lenka Sameková

Neochutené mlieko bude v českých školách zadarmo

Deti budú v Česku dostávať mlieko a neochutené mliečne výrobky v školách od budúceho roka zdarma, za ochutené budú rodičia priplácať. Tamojšia vláda schválila zmeny v programe dotovaných potravín pre školákov.

08.03.2017 | Gazduj.sk

Reklamy na nezdravé potraviny pre deti dostanú od EÚ stopku 1

Európska komisia a členské štáty odsúhlasili návrh, ktorý má obmedziť reklamy na nezdravé potraviny adresované deťom, a to v televízii a na internetových videoportáloch ako je YouTube. Prísnejšie pravidlá majú za cieľ stopnúť nárast detskej obezity do roku 2020.

09.02.2017 | Lenka Sameková

Ako jesť v zime lacno a zdravo

V zimnom období sa nám zdá, že kvalita ovocia a zeleniny klesá. V obchodoch môžeme podľahnúť pokušeniu kúpiť si čučoriedky alebo papriky, ktoré zvyčajne jeme v lete, pretože ich považujeme za veľmi prospešné pre zdravie. V skutočnosti ale je možné ušetriť peniaze a konzumovať sezónne produkty, píše taliansky denník Corriere della Sera.

01.02.2017 | Gazduj.sk

Ovocné obrázky na smoothie nápojoch provokujú spotrebiteľov 3

Obsah smoothie nápojov často nezodpovedá úplne tomu, čo sľubuje ich obal. Výrobcovia etikety prikrášľujú aj takým ovocím, ktoré tvorí iba chabý podiel v zložení.

24.01.2017 | Lenka Sameková

Ferrero bráni palmový olej v Nutelle, Taliani sa proti nemu vzbúrili 1

Ferrero v Taliansku zachraňuje povesť svojej vlajkovej lode – lieskovoorieškovej nátierky Nutella. V marketingovej kampani, ktorú spustil pri príležitosti 70. výročia a v atmosfére protestov Talianov proti palmovému oleju, ubezpečuje, že jeho nátierka nie je zdravotne riziková.

13.01.2017 | Lenka Sameková

Alkohol, kde by ste ho nečakali. Aj v detských maškrtách 6

Alkohol sa skrýva aj v takých potravinách, v ktorých by ste ho nehľadali. Výnimkou nie sú ani produkty, ktoré často konzumujú deti. Hoci ide o zvyškové množstvá, nie je to úplne bez rizika - deti si môžu zvyknúť na jeho chuť. Na obaloch býva alkohol označený veľmi nenápadne.

11.01.2017 | Lenka Sameková

Test citróniek: Čím viac šťavy, tým menej chémie 5

Plastové fľaše v tvare citróna dokonale vystihujú to, čo sa skrýva v ich obsahu – ochutená voda obohatená éčkami, ktorá má od citrónovej šťavy ďaleko. Nájdu sa však aj výnimky s poctivým 100-percentným obsahom šťavy.

06.01.2017 | Lenka Sameková

Hitparáda najčítanejších článkov na Gazduj v roku 2016

Nazbierali tisícky klikov a stovky zdieľaní na Facebooku. Prinášame vám prehľad toho najlepšieho, čo sa urodilo na Gazduj v minulom roku.

01.01.2017 | Gazduj.sk

V Česku hlásia ďalšiu várku poľských jabĺk s nádielkou pesticídov 3

Český obchodný reťazec Makro bude pykať za jablká z poľského dovozu. Kontrolné laboratórne testy odhalili, že obsahujú osemnásobne väčšie množstvo pesticídov ako povoľujú predpisy. Pokutu musí zatiahnuť obchodník.

27.12.2016 | Lenka Sameková

Kamufláž na vianočnom stole: Čo obsahuje linecké pečivo z obchodov 17

Navonok sa tvária ako poctivé domáce maškrty, no v skutočnosti sú nadopované slušnou dávkou umelých látok. Reč je o priemyselne vyrobenom pečive, ktoré maslo či citrónovú kôru nevidelo ani zdiaľky.

23.12.2016 | Lenka Sameková

Výživové údaje na obaloch sú od dnes povinné. Viete ich čítať?

Potravinárske spoločnosti dostali od EÚ päť rokov na to, aby na etiketách vyhradili priestor pre výživové údaje. Lehota uplynula 13. decembra 2016, no v obchodoch ešte budú nejaký čas dostupné aj produkty, ktoré toto pravidlo nespĺňajú.

13.12.2016 | Lenka Sameková