Téma: Videonávody

Videoprodukcia z dielne Gazduj a zaujímavé videá objavené na nete

Čo robí s vaším telom vysoký krvný tlak

Pri neliečenom krvnom tlaku sa začnú nabaľovať rôzne ochorenia a komplikácie. Preto je dôležité mu predchádzať. Viete, čo vám hrozí, ak ho podceníte? Vysvetľuje kardiológ doc. MUDr. Alexander Kiško, CSc.

12.10.2017 | Gazduj.sk

Lekár vyvracia mýtus o pohyboch, ktoré sú pre chrbticu škodlivé

Liečba ochorení chrbtice si vyžaduje aj dôkladnú rehabilitačnú liečbu. Aké pohyby sú vhodné a aké mýty panujú aj u mnohých odborníkov, prezradí rehabilitačný lekár MUDr. Juraj Mareček.

05.10.2017 | Gazduj.sk

Jednoduchý test nabitia batérií. Uveríte, že to funguje? 1

Ak chcete zistiť, či je alkalická AA batéria už vybitá alebo ešte dobrá, pustite ju na stôl z výšky približne 40 centimetrov. Ak vôbec neodskočí alebo odskočí len minimálne, je plne nabitá. Ak odskočí vysoko alebo dokonca viackrát, ostáva v nej menej ako polovica kapacity.

04.10.2017 | Gazduj.sk

Prečo si nestačí merať krvný tlak doma?

Vysoký krvný tlak nebolí a nijako zvlášť sa neprejavuje. Aj to je dôvod, prečo by sa nemalo zabúdať na jeho pravidelnú kontrolu.

02.10.2017 | Gazduj.sk

Lekár o kolonoskopii: Pacienti často znášajú prípravu horšie ako vyšetrenie

Mnoho ľudí má s vyšetrením tráviaceho traktu pomocou endoskopie výrazné problémy. To, ako ho zvládnete, závisí od prístupu lekára, aj od vášho psychického nastavenia.

29.09.2017 | Gazduj.sk

Aké tekutiny môžete bez problémov vypiť pred krvnými odbermi

Súčasťou zákonnej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára je aj odber krvi. Lekárka MUDr. Alexandra Kmiecik vysvetľuje, ktorým tekutinám sa v deň prehliadky netreba vyhýbať.

25.09.2017 | Gazduj.sk

Dá sa veriť domácim testom na rakovinu hrubého čreva?

Skoré zistenie nádorového ochorenia hrubého čreva a konečníka zvyšuje pacientovi šance na prežitie. Dá sa spoľahnúť na domáce testy, ktoré sú dostupné v lekárni? Odpovedá gastroenterológ MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.

21.09.2017 | Gazduj.sk

Kardiológ: Pacienti roky nemusia tušiť, že majú problém s vysokým tlakom

Dá sa odhaliť vysoký krvný tlak bez toho, aby sme si ho zmerali? Prejavuje sa nejako? Opýtali sme sa kardiológa doc. MUDr. Alexandra Kiška, CSc.

18.09.2017 | Gazduj.sk

Takto skladajú tričká skutoční machri

Dá sa úhľadne poskladať tričko za menej ako tri sekundy? Ťažko to slovne opísať, treba si pozrieť.

13.09.2017 | Gazduj.sk

Kardiológ: Na vysoký krvný tlak nestačí len užívať lieky

Liečba vysokého krvného tlaku je celoživotná záležitosť. Kardiológ doc. MUDr. Alexander Kiško, CSc. vysvetľuje, prečo by sa pacienti s hypertenziou nemali spoliehať len na užívanie liekov.

11.09.2017 | Gazduj.sk

V čom spočíva zákernosť rakoviny hrubého čreva?

Kde sa najčastejšie vytvárajú nádory hrubého čreva, z čoho vznikajú, ako sa dá ich vzniku predchádzať a aké sú ich príznaky? Odpovedá gastroenterológ MUDr. Dušan Rapoš, CSc., MPH.

06.09.2017 | Gazduj.sk

Môže za vaše bolesti chrbta oslabené svalstvo? Takto si to otestujete

Ako sa zisťuje príčina bolesti chrbtice a aké zásady platia pri pohybových aktivitách, ktoré sú vhodné na precvičovanie chrbtice a čo je to škola chrbta? Odpovedá rehabilitačný lekár MUDr. Juraj Mareček.

04.09.2017 | Gazduj.sk