Téma: Právo

Právo pixabay / Hermann

Ak v článkoch nenájdeš riešenie svojho problému, skús zadať otázku do našej bezplatnej spotrebiteľskej právnej poradne.

Čipovanie psov už nebude dobrovoľné a z manéží zmiznú šelmy

Vyplýva to z novely zákona, ktorú pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva. Súčasťou sú aj opatrenia zamerané proti množiteľom psov a zmena legislatívneho postavenia zvierat.

27.06.2017 | Gazduj.sk

Môže nový majiteľ nehnuteľnosti odhlásiť trvalý pobyt predošlému?

Dve eseročky kupujú do podielového spoluvlastníctva nehnuteľnosť ako sídlo firmy v pomere spoluvlastníckych podielov 1/2:1/2. Nehnuteľnosť vlastnia v súčasnosti dvaja spoluvlastníci fyzické osoby, každý v pomere pol na pol. Obidvaja aktuálni vlastníci majú na adrese registrovaný trvalý pobyt.

26.06.2017 | Gazduj.sk

Práca na skúšku je nelegálna

V poslednom čase sa v praxi rozmohol fenomén tzv. práce na skúšku. Potenciálny zamestnávateľ príjme uchádzača o zamestnanie na niekoľko hodín alebo dní bez toho, aby s ním uzatvoril pracovnú zmluvu alebo písomnú dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

19.06.2017 | Gazduj.sk

Otázky a odpovede: Ročné vyúčtovanie bývania

Máte už ročné vyúčtovanie za bývanie? Správca vám ho mal doručiť do 31. mája. V našej poradni sa dozviete, ako riešiť najčastejšie problémy spojené s bývaním.

08.06.2017 | Zuzana Kollárová

Pokutu za nedojedené jedlo už môžete dostať aj v Česku 9

Koncept reštaurácií „jedz, koľko vládzeš“ láka niektorých zákazníkov nakladať si na tanier toľko, koľko zvládajú uniesť, nie však zjesť. Ázijská reštaurácia z pražského Karlína sa proti plytvaniu jedlom rozhodla bojovať kurióznym spôsobom.

06.06.2017 | Lenka Sameková

Nevydarený potomok: Dá sa vydediť aj po smrti matky?

Sme traja dediči – dve dcéry a syn – po našej zosnulej matke. Majetok sme zdedili rovným dielom a rozhodnutie o dedičstve je už právoplatné. Po konaní sme sa zišli so zámerom dohodnúť sa ako so zdedeným majetkom naložíme.

22.05.2017 | Gazduj.sk

Ako prepísať vozidlo z lízingovky na fyzickú osobu

Technická kontrola políciou pri zmene vlastníka motorového vozidla z lízingovej spoločnosti na držiteľa motorového vozidla nie je potrebná.

09.05.2017 | Gazduj.sk

Perly na obaloch: V češtine kakaové, v slovenčine lieskovo-orieškové

Rubrika perly na obaloch je venovaná produktom, ktoré v očiach spotrebiteľov môžu vyznievať mätúco. Tak ako je tomu v prípade čokoládových vajíčok pod značkou Merci.

02.05.2017 | Lenka Sameková

Orieškový dezert sa pre chabé množstvo orechov dostal pred súd

Názov „double nut“ a ani lieskovce kresliace dráhu v kréme na obale ešte nie sú zárukou toho, že v zložení nájdete veľkú porciu orechov. A to ani vtedy, ak je na viečku zdôraznené „s levantínskymi lieskovými orieškami“.

21.04.2017 | Lenka Sameková

Prišla o peniaze aj sľúbenú prácu, agentúre zacvakala za mačku vo vreci

Za sprostredkovanie práce v Rakúsku si agentúra vypýtala 300 eur. Podmienky, na ktorých sa dohodla s klientkou, však nesúhlasili so skutočnou pracovnou náplňou.

20.04.2017 | Gazduj.sk

Chyby v poistení nehnuteľnosti, na ktorých sa môžete popáliť 1

Nedostatky v poistných zmluvách vyplávajú na povrch často až po poistnej udalosti. Niektorí klienti napríklad zistia, že poistka nekryje riziko, ktoré by mala, alebo vyplatenie poistky stroskotá na zdanlivej maličkosti. Poradíme, ako tomu predísť.

24.03.2017 | Lenka Sameková