Téma: Poplatky za bývanie

Poplatky za bývanie freeimages.com / forwardcom

Niektorým domácnostiam zdražela voda. Kvôli vodomerom 2

S novým rokom začali platiť aj zmeny pri rozpočítavaní nákladov na vodné a stočné. Vodárenské spoločnosti vydali nové cenníky, v ktorých od 1. januára zaviedli dvojzložkovú cenu vodného a stočného pre svojich odberateľov.

18.01.2017 | Zuzana Kollárová

Na rekonštrukciu balkónov sa musia zložiť aj bezbalkónové byty 1

Domová schôdza, na ktorej si mali vlastníci bytov odhlasovať pôžičku na rekonštrukciu balkónov, rozdelila susedov na dva tábory. Proti splácaniu úveru protestuje menej početná skupina bytov, ktorá balkóny nemá.

25.11.2016 | Lenka Sameková

Inštaláciu meračov tepla treba stihnúť do konca roka 1

Domácnostiam, ktorým na radiátoroch chýba merač tepla alebo pomerový rozdeľovač a ich rozloha bytovky presahuje 500 metrov štvorcových, zostáva už len krátky na inštaláciu. Zariadenia ich majú motivovať k šetreniu teplom.

14.11.2016 | Zuzana Kollárová

6 dôvodov, prečo uprednostniť podnájom pred vlastným bývaním 12

Aj vy patríte medzi tých, ktorí sa rozhodujú, či ďalej platiť nájom alebo si zaobstarať vlastné bývanie? Nasledujúcich šesť faktov vás prinúti zamyslieť sa, prečo môže byť lepšie prikloniť sa k podnájmu.

07.11.2016 | Martin Császár

Poplatok za vodomer: Veľkí ušetria, malí si priplatia 23

Od januára na vašej faktúre z vodární pribudne nový fixný poplatok za vodomer. Celková suma za vodné a stočné už bude zložená z poplatku za spotrebovanú vodu, vodu odvedenú do kanalizácie a z poplatku za vodomer.

02.08.2016 | Zuzana Kollárová

Vyúčtovanie za byt môžete reklamovať až do troch rokov

Našli ste si v ročnom vyúčtovaní za byt nezrovnalosti alebo vysoký nedoplatok? Poradíme, na koho a v akých termínoch sa môžete obrátiť s reklamáciou.

30.05.2016 | Zuzana Kollárová

Nedoplatok za teplo? Ako zabrániť, aby susedia kúrili za vaše peniaze 7

Peter musí doplácať za teplo aj napriek tomu, že bytovka, v ktorej býva, prešla zateplením. Nedoplatok pripisuje pomeru rozpočítavania nákladov - 70 percent pripadá na nameranú spotrebu a len 30 percent na podlahovú plochu. Petra znevýhodňuje to, že má rohový byt na hornom poschodí domu.

23.05.2016 | Zuzana Kollárová

Ako rozlúštiť ročné vyúčtovanie nákladov za byt

Správcovia bytových domov a spoločenstvá vlastníkov majú do 31. mája čas na to, aby domácnostiam doručili vyúčtovanie. Poradíme ako ho rozlúštiť a čo v ňom treba skontrolovať.

16.05.2016 | Zuzana Kollárová

Prečo sa oplatí overovať počty nahlásených obyvateľov v bytoch 4

Blíži sa koniec kalendárneho roka a s ním aj odpočty meradiel spotrebovaných energií a nahlasovanie počtu obyvateľov jednotlivých bytov. Práve položke osobomesiacov, ktorá predstavuje súčet počtu osôb bývajúcich v byte v jednotlivých mesiacoch kalendárneho roka, sa často nevenuje dostatočná pozornosť.

16.11.2015 | Hedviga Takáčová

Svet spotrebiteľa: Brzda na nájomné a petícia proti roamingu

Z koláča udalostí uplynulého týždňa sme odkrojili to najdôležitejšie. Servírujeme prvý diel noviniek zo sveta spotrebiteľa.

09.06.2015 | Lenka Sameková

Ako reklamovať nedoplatok vo vyúčtovaní za byt

Vyšiel vám z ročného vyúčtovania za byt vysoký nedoplatok? Preverili ste si zálohové platby i ďalšie položky vo faktúre a suma sa vám napriek tomu nezdá? Vyúčtovanie reklamujte!

27.05.2015 | Zuzana Kollárová

Ročné vyúčtovanie za byt - na čo sa treba zamerať 5

Čas na ročné vyúčtovanie za byt sa kráti. Správca bytového domu alebo spoločenstvo vlastníkov bytov ho musí doručiť každému vlastníkovi do konca mája.

21.05.2015 | Zuzana Kollárová