Téma: Drobnochov

Drobnochov freeimages.com / osmar01

Čo robiť, aby sliepky pred Vianocami znášali alebo ako neprísť v zime o vajcia

Dlho som nechápal jarné preteky v čo najskoršom liahnutí kuriat. Ale tento rok som pochopil. Vaječná kríza mi otvorila tretie oko a začal som počítať.

20.12.2017 | Jozef Šebest

Oplatí sa chovať sliepky na vajcia? 32

Kto prepadol permakultúrnemu životnému štýlu, alebo len nevydrží bez domáceho vajíčka na raňajky (mýty o škodlivosti vajec sú už vyvrátené), musí chovať sliepky. Oplatí sa to aj finančne? Môžu tvoje tri nosnice konkurovať veľkochovu? A ešte dôležitejšia otázka: Ako začať? Pokúsim sa odpovedať na základné otázky.

08.11.2017 | Jozef Šebest

Fotomanuál: Z vyradeného súdka komfortný príbytok pre sovy 2

Sezóna čerešní je v plnom prúde. A keďže som na čerešne alergický, vymyslel som si náhradný dôvod, prečo sa trepať na strom. Okrem iného preto, aby som konečne zužitkoval dva plastové súdky, uložené tri roky v pivnici.

21.06.2017 | Jozef Šebest

Začíname s chovom hydiny: Ako sa starať o kuriatka po vyliahnutí 6

Pred istým časom sme sa venovali liahnutiu kuriatok. Až po upozorneniach od čitateľov sme si uvedomili, že sme vynechali starostlivosť po vyliahnutí. Takže splácame náš dlh.

19.03.2017 | Jozef Šebest

Nové sliepky do chovu nezapadnú automaticky. Treba ich „predstaviť” 1

Takto pred rokom sme sa bavili o ekonomike chovu sliepok. Aby chov prosperoval, je nutné kŕdeľ pravidelne obmieňať. Sliepka najlepšie znáša v druhom a treťom roku života. Je preto vhodné vymieňať napríklad tretinu nosníc každý rok.

31.05.2016 | Jozef Šebest

Kŕmidlo pre hydinu za jedno euro - je to možné?

Začína sa jarná sezóna odchovu hydiny, vajíčka sú už v liahňach a je čas uvažovať, ako sa postarať o kŕmenie hydiny v plnej sezóne. Jednou z možností je tubusové kŕmidlo.

12.03.2016 | Jozef Šebest

Ako z odpadu vykúzliť ultra lacný zajačník

Okolnosti niekedy nútia k zvláštnym riešeniam. Napríklad, ak sa na dvore neplánovane objavia začiatkom januára králiky, ktoré potrebujú ubytovanie.

27.01.2016 | Jozef Šebest

Koľko stojí brojlerové kura z domáceho (veľko)chovu 10

Minulý týždeň sme riešili, či sa oplatí chovať doma sliepky na vajíčka. Nezodpovedané ostalo, či sa oplatí svojpomocne chovať kurence na mäso.

10.06.2015 | Jozef Šebest

Ako si nechať vyliahnuť vlastné kuriatka 15

Jar je už v plnom prúde, teploty sú cez deň stabilne nad 10° C, tráva sa začína zelenať. Nastal čas na rozmnožovanie hydiny.

27.03.2015 | Jozef Šebest