Téma: Dane a odvody

Dane a odvody flickr.com / Steven Depolo

Štyri výhody 2. dôchodkového piliera, o ktorých by ste mali vedieť 12

Otázka dôchodkov je aktuálna a stále naliehavejšia. V tomto článku sa nebudeme zaoberať dôvodmi, či sporiť alebo nesporiť v druhom pilieri. Podľa môjho názoru to je nevyhnutné, najmä pri kategórii zárobkovo činných osôb do 40. roku života.

21.02.2017 | Martin Császár

Nadpriemerne zarábajúci dostanú od januára vyššie nemocenské

Ak zarábate 1287 eur a viac, od nového roka máte nárok na vyššiu nemocenskú dávku. Ide o „bolestné“ od Sociálnej poisťovne za nárast odvodov.

25.11.2016 | Zuzana Kollárová

Pripravte sa na zdražovanie poistiek, nový odvod je schválený 6

Poisťovne odvádzajú v súčasnosti z povinného zmluvného poistenia (PZP) áut 8 percent. Od januára bude štát takýto odvod vyberať zo všetkých nových neživotných poistiek. To znamená, ak si poistíte napríklad dom, v novom roku vás poistka vyjde drahšie. Zmeny poslanci v utorok schválili v novele zákona o poisťovníctve.

23.11.2016 | Zuzana Kollárová

Ako sa zmení materské, ošetrovné a úrazová dávka v roku 2017 25

Mamičky, ktoré pôjdu na materskú dovolenku v novom roku a zarábajú najmenej 1287 eur, dostanú od Sociálnej poisťovne vyššie materské. V roku 2017 porastie aj výška ošetrovného a úrazovej dávky. Nebude to však zadarmo.

21.11.2016 | Zuzana Kollárová

Prečo sa z preplatku na zdravotnom poistení zráža daň 1

Zdravotné poisťovne v týchto dňoch posielajú poistencom výsledky ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Ak vám vyjde preplatok, s celou sumou nepočítajte.

07.09.2016 | Zuzana Kollárová

Príležitostný zárobok poteší. Hlavu však zamotá výklad daniarov

Leto je príležitosťou nielen na oddych, ale aj privyrobenie si. Najčastejšie brigádujú študenti, no príležitostným príjmom si prilepšujú aj penzisti. Otázka je, či a ako tento zárobok zdaniť. Výklad Finančnej správy jasnú odpoveď neprináša.

08.08.2016 | Zuzana Kollárová

Študenti, chystáte sa brigádovať? Poradíme, na čo si treba dať pozor

Takmer 90 000 študentov v apríli brigádovalo. Tento počet ešte cez letné mesiace narastie. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že študent nemá osobitné povinnosti voči Sociálnej poisťovni, plní ich jeho zamestnávateľ.

26.05.2016 | Zuzana Kollárová

Pri ktorých zásielkách treba po novom vypĺňať colné vyhlásenie 1

Ak radi nakupujete cez internet z krajín mimo EÚ, od 1. mája tohto roka sa môže váš nákup nielen predražiť, ale aj predĺžiť o ďalšie „papierovačky". Začal platiť nový Colný kódex, ktorý zmenil podmienky colného konania pri poštových zásielkách.

12.05.2016 | Zuzana Kollárová

Plánovanie materstva. Ako dosiahnuť čo najvyššie materské?

S plánovaním materstva súvisí aj otázka ako si zabezpečiť materský príspevok v blízkej budúcnosti v takej výške, aby pokrýval v čo najväčšej miere životné náklady a potreby dieťaťa.

03.05.2016 | Gazduj.sk

Nákupy z čínskych eshopov vyjdú od mája drahšie 11

A nielen z čínskych. V nedeľu 1. mája 2016 vstupuje do platnosti nový Colný kódex Únie, ktorý predraží nákupy z obchodov mimo EÚ. K vyšším poplatkom pribudnú aj „papierovačky“. Ak radi nakupujte od obchodníkov z Číny, USA či Turecka, pripravte sa na nepríjemné zmeny.

25.04.2016 | Lenka Sameková

Fotoknihy už nie sú knihy. Rakúšania musia prepisovať cenovky

Zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH) na fotoknihy v EÚ odzvonilo. Nový sadzobník neumožňuje uplatňovať na fotoknihy daň, ktorá platí pre knihy. Odborníci predpovedajú zdražovanie.

15.03.2016 | Lenka Sameková

Kedy patrí zárobok zo zahraničia do daňového priznania 6

Zarábate v zahraničí a máte trvalý pobyt na Slovensku? Ak si neviete poradiť s tým, či a ako zdaniť zárobok z cudziny, čítajte ďalej.

10.03.2016 | Zuzana Kollárová