Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Zmeny na cestách: Rakúske radary nebudú striehnuť iba na rýchlosť

04.01.2017 4

Európskych vodičov čaká tento rok viacero legislatívnych noviniek. Na sprísnené predpisy sa treba pripraviť najmä v Rakúsku a vo Francúzsku. Do platnosti vstupuje aj nové označovanie palív.

Zdroj: Flickr/Kecko/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Francúzi budú pokutovať za tmavé sklá

Francúzsko od apríla zakáže vjazd starých neekologických vozidiel do centra Paríža. Obmedzenie v krajine platí už od minulého roka, no od apríla sa začne vzťahovať aj na vozidlá registrované mimo Francúzska.

Za jazdu do centra mesta bez ekologickej plakety hrozí pokuta vo výške 68 eur. Šancu na získanie ekologickej plakety nebudú mať vozidlá vyrobené pred rokom 1997 a motocykle pred rokom 2000.

Francúzi budú trestať aj vodičov s tmavými autofóliami na čelných a bočných sklách. Od prvého januára im hrozí pokuta vo výške 135 eur. Polícia o nej rozhodne na základe toho, či vidí posádku v aute alebo či má výhľad skrz vozidlo.

Rakúske radary zachytia aj nezapnuté pásy

So sprísnením pravidiel musia vodiči počítať aj v susednom Rakúsku. Za porušenie rýchlosti v ekologických zónach IG-L im okrem pokuty hrozí aj odstavenie vozidla na jeden deň. Pozor si treba dávať aj na telefonovanie počas jazdy, nepoužívanie bezpečnostných pásov alebo prilby pri jazde na motocykloch.

Za všetky tieto priestupky môže polícia pokutovať vodičov len na základe fotografie z kamerového systému, ktorý doposiaľ slúžil len na kontrolu dodržiavania rýchlosti. Smart kamery navyše dokážu tieto priestupky odhaliť a zdokumentovať aj v prípade, ak vozidlo rýchlosť neporušilo, uviedol hovorca Ústredného automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.

Dostali ste v Rakúsku pokutu?

Ďalšou zmenou v Rakúsku je podľa ÚAMK zákaz parkovania na miestach určených na dobíjanie elektromobilov. Na týchto miestach označených symbolom elektrickej zástrčky môžu parkovať iba elektromobily nabíjané zo siete. Ostatné automobily na klasické fosilné palivá a hybridné automobily, ktoré sa nedobíjajú z elektrickej siete, majú na týchto miestach parkovanie zakázané.

Fajčenie v aute a povinná prilba k elektrobicyklom

Rozšíril sa aj počet krajín, ktoré zakazujú vo vozidle fajčiť osobám prevážajúcim deti. Od 5. decembra minulého roka sa k týmto krajinám (Anglicko, Wales a Taliansko) pripojilo aj Škótsko. Zákaz fajčenia sa týka vozidiel, v ktorých je prevážaná osoba mladšia ako 18 rokov. Pri porušení tohto nariadenia hrozí pokuta vo výške 100 libier (118 eur).

Zaujímavou zmenou pravidiel je aj zavedenie povinnosti jazdy s prilbou pre cyklistov jazdiacich na elektrobicykloch, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 25 kilometrov za hodinu. Prilbu musia po novom nosiť aj deti do 12 rokov pri jazde na bicykli vo Francúzsku.

Nové názvy pre palivá

Vodičov tento rok v celej EÚ čaká zmena v označení palív. K tradičným národným označeniam pribudnú postupne počas roka nálepky, ktoré budú jednotne označovať druh paliva a podiel biozložky.

Budeme mať tri typy označení, ktoré budú doplňujúcimi informáciami k pôvodným názvom ako je „Natural 95“. „Konkrétne k tomuto názvu sa na stojanoch priradí nálepka s označením E5,“ uviedol Igor Sirota z ÚAMK.

E v krúžku bude označovať benzín, B vo štvorci motorovú naftu a kosoštvorec s nápisom CNG alebo LPG bude označovať tieto alternatívne palivá. Čísla v prípade benzínu označujú podiel biozložky v palive v percentách.

cencenelec.eu

Zdroj: cencenelec.eu

Spracované s využitím agentúrnej správy ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (4 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!