SIEA: Žiadosti o poukážky vyplnené softvérovým robotom neprejdú

18.05.2017 0

V utorkovom kole Zelenej domácnostiam získalo poukážky na fotovoltaické panely 306 domácností. Vyčlenené peniaze (900-tisíc eur) sa rozchytali za 5 minút a 30 sekúnd. Medzi vydanými poukážkami je 75 bez využitia elektrickej akumulácie, čo je viac ako v predchádzajúcom fotovoltaickom kole.

Zdroj: Pixabay/P-association/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

„To, že sme navýšili rozpočet o prostriedky pôvodne vyčlenené na jeseň sa ukázalo ako dôležitý a správny krok, ktorý umožnil domácnostiam poukážky využiť skôr a zároveň predĺžil trvanie kola. Nemožno ho však zopakovať, pretože v obehu je aktuálne veľa poukážok, čo je náročné na inštaláciu i na administráciu,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Pozor na podmienky projektu

Agentúra aktualizovala všeobecné podmienky projektu. Takto odpovedala na otázky domácností a zhotoviteľov, či sa žiadosti o poukážky v častejších kratších kolách a s menšími sumami nevypĺňajú automatizovane.

„K poslednej úprave všeobecných podmienok sme pristúpili najmä preto, aby sme preventívne v budúcnosti eliminovali akúkoľvek motiváciu používať neštandardné praktiky. V podmienkach je v tejto súvislosti uvedené, že domácnosť má žiadosti o poukážky vypĺňať bez použitia automatizovaného vyplnenia alebo odoslania, čo i len v časti procesu,“ uviedol S. Jurikovič.

Pri vypĺňaní formulára žiadosti žiadateľ potvrdzuje, že sú mu známe podmienky projektu a vo viacerých prípadoch musí vyhlásiť, že podmienky spĺňa. Žiadosť by mal vyplniť samotný žiadateľ.

„Ak na tento úkon domácnosť splnomocní niekoho iného a pri vypĺňaní žiadosti budú porušené všeobecné podmienky projektu alebo zmluvy, dôsledky bude niesť domácnosť,“ zdôraznil S. Jurikovič.

Zmeny v harmonograme

Agentúra upravila harmonogram. Najbližšie dve plánované fotovoltaické kolá s menšími čiastkami spojila do jedného s alokáciou 900-tisíc eur. Vyhlásené bude 11. júla. Zvyšné prostriedky vyčlenené v tomto roku na fotovoltaické inštalácie budú uvoľnené v jednom jesennom kole v porovnateľnom objeme.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako 6 000 poukážok za takmer 13,5 milióna eur. Ďalšie poukážky v hodnote 5,5 milióna eura už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Na rade je Bratislava

Desiate kolo je určené pre domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). O poukážky na zariadenia na výrobu tepla budú môcť požiadať 23. mája o 15. hodine.

Vydaných by malo byť približne 588 poukážok na slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá za 1,2 milióna eur. Je to jediné tohtoročné kolo, v rámci ktorého môžu požiadať o podporu domácnosti v BSK.

Ďalšie zostávajúce prostriedky v predpokladanej výške 300-tisíc eur a prostriedky, ktoré sa uvoľnia po nevyužitých vydaných poukážkach, budú k dispozícii až v roku 2018. Výška celkovej vyčlenenej sumy pre domácnosti v BSK je od začiatku projektu presne limitovaná. Dôvodom stanovenia konkrétnej sumy je, že tento kraj patrí medzi viac rozvinuté regióny a platia v ňom iné podmienky pri určovaní miery európskej podpory.

Na čo by nemali žiadatelia o príspevok zabudnúť:

 • Prečítajte si aktualizovaný manuál pre domácnosti, sú v ňom zobrazené aj všetky polia s náležitosťami elektronickej žiadosti.
 • Ak máte akékoľvek otázky, respektíve pochybnosti, ako čokoľvek v žiadosti vyplniť, kontaktujte vopred ešte pred vyhlásením kola pracovníkov SIEA.
 • Pripravte si všetky potrebné údaje vopred. Čas vypĺňania svojej žiadosti môžete skrátiť, ak si údaje vopred pripravíte a pri vypĺňaní už budete presne vedieť, čo a ako vyplniť.
 • Pozorne dávajte najmä na číslo listu vlastníctva, súpisné číslo domu, druh zariadenia a počet kolektorov alebo panelov. Práve pri nich sa stávajú najčastejšie chyby, kvôli ktorým nemožno poukážku využiť.
 • Rovnako dôležité je uviesť správnu emailovú adresu, na ktorú bude zaslaný potvrdzovací email.
 • Ak neviete rýchlo a jednoznačne odpovedať na otázku v úlohe s obrázkami, vyžiadajte si ďalšiu úlohu.
 • Ak rozpísanú elektronickú žiadosť nie je možné dokončiť, problém môže byť vo vašom pripojení, alebo bolo kolo už uzatvorené a informačný systém vyhodnocuje prijaté žiadosti.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia