SIEA: Žiadosti o poukážky vyplnené softvérovým robotom neprejdú

18.05.2017 0

V utorkovom kole Zelenej domácnostiam získalo poukážky na fotovoltaické panely 306 domácností. Vyčlenené peniaze (900-tisíc eur) sa rozchytali za 5 minút a 30 sekúnd. Medzi vydanými poukážkami je 75 bez využitia elektrickej akumulácie, čo je viac ako v predchádzajúcom fotovoltaickom kole.

Zdroj: Pixabay/P-association/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

„To, že sme navýšili rozpočet o prostriedky pôvodne vyčlenené na jeseň sa ukázalo ako dôležitý a správny krok, ktorý umožnil domácnostiam poukážky využiť skôr a zároveň predĺžil trvanie kola. Nemožno ho však zopakovať, pretože v obehu je aktuálne veľa poukážok, čo je náročné na inštaláciu i na administráciu,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Pozor na podmienky projektu

Agentúra aktualizovala všeobecné podmienky projektu. Takto odpovedala na otázky domácností a zhotoviteľov, či sa žiadosti o poukážky v častejších kratších kolách a s menšími sumami nevypĺňajú automatizovane.

„K poslednej úprave všeobecných podmienok sme pristúpili najmä preto, aby sme preventívne v budúcnosti eliminovali akúkoľvek motiváciu používať neštandardné praktiky. V podmienkach je v tejto súvislosti uvedené, že domácnosť má žiadosti o poukážky vypĺňať bez použitia automatizovaného vyplnenia alebo odoslania, čo i len v časti procesu,“ uviedol S. Jurikovič.

Pri vypĺňaní formulára žiadosti žiadateľ potvrdzuje, že sú mu známe podmienky projektu a vo viacerých prípadoch musí vyhlásiť, že podmienky spĺňa. Žiadosť by mal vyplniť samotný žiadateľ.

„Ak na tento úkon domácnosť splnomocní niekoho iného a pri vypĺňaní žiadosti budú porušené všeobecné podmienky projektu alebo zmluvy, dôsledky bude niesť domácnosť,“ zdôraznil S. Jurikovič.

Zmeny v harmonograme

Agentúra upravila harmonogram. Najbližšie dve plánované fotovoltaické kolá s menšími čiastkami spojila do jedného s alokáciou 900-tisíc eur. Vyhlásené bude 11. júla. Zvyšné prostriedky vyčlenené v tomto roku na fotovoltaické inštalácie budú uvoľnené v jednom jesennom kole v porovnateľnom objeme.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako 6 000 poukážok za takmer 13,5 milióna eur. Ďalšie poukážky v hodnote 5,5 milióna eura už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Na rade je Bratislava

Desiate kolo je určené pre domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). O poukážky na zariadenia na výrobu tepla budú môcť požiadať 23. mája o 15. hodine.

Vydaných by malo byť približne 588 poukážok na slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá za 1,2 milióna eur. Je to jediné tohtoročné kolo, v rámci ktorého môžu požiadať o podporu domácnosti v BSK.

Ďalšie zostávajúce prostriedky v predpokladanej výške 300-tisíc eur a prostriedky, ktoré sa uvoľnia po nevyužitých vydaných poukážkach, budú k dispozícii až v roku 2018. Výška celkovej vyčlenenej sumy pre domácnosti v BSK je od začiatku projektu presne limitovaná. Dôvodom stanovenia konkrétnej sumy je, že tento kraj patrí medzi viac rozvinuté regióny a platia v ňom iné podmienky pri určovaní miery európskej podpory.

Na čo by nemali žiadatelia o príspevok zabudnúť:

 • Prečítajte si aktualizovaný manuál pre domácnosti, sú v ňom zobrazené aj všetky polia s náležitosťami elektronickej žiadosti.
 • Ak máte akékoľvek otázky, respektíve pochybnosti, ako čokoľvek v žiadosti vyplniť, kontaktujte vopred ešte pred vyhlásením kola pracovníkov SIEA.
 • Pripravte si všetky potrebné údaje vopred. Čas vypĺňania svojej žiadosti môžete skrátiť, ak si údaje vopred pripravíte a pri vypĺňaní už budete presne vedieť, čo a ako vyplniť.
 • Pozorne dávajte najmä na číslo listu vlastníctva, súpisné číslo domu, druh zariadenia a počet kolektorov alebo panelov. Práve pri nich sa stávajú najčastejšie chyby, kvôli ktorým nemožno poukážku využiť.
 • Rovnako dôležité je uviesť správnu emailovú adresu, na ktorú bude zaslaný potvrdzovací email.
 • Ak neviete rýchlo a jednoznačne odpovedať na otázku v úlohe s obrázkami, vyžiadajte si ďalšiu úlohu.
 • Ak rozpísanú elektronickú žiadosť nie je možné dokončiť, problém môže byť vo vašom pripojení, alebo bolo kolo už uzatvorené a informačný systém vyhodnocuje prijaté žiadosti.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

 1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
  Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.