Vytvor si domácu dielňu bez veľkých nákladov

16.02.2015 1

Jedným z predpokladov úspor v domácnosti je minimálne občasné vynechanie pomoci profesionálov a zhotovenie jednoduchších projektov vo vlastnej réžii. To si však vyžaduje mať priestor vyhradený na prácu domáceho majstra.

Zdroj: pixabay / tiBine

Jozef Šebest

Jozef Šebest

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 26.11.2014

Domáca dielňa môže znamenať všeličo. Od sklopného pracovného stola zabudovaného do vstavanej skrine v byte, cez garáž (prípadne pivnicu) vybavenú strojmi a nástrojmi až po skutočnú, samostatne stojacu dielňu.

Máš dosť veľkú garáž? Vyhral si

Pre väčšinu domácich majstrov dielňa znamená a bude znamenať pracovný stôl v garáži rodinného domu. Táto priestorová improvizácia (alebo dva v jednom) má aj nesporné výhody.

Priestor dielne je treba vykurovať, alebo aspoň temperovať. Teplota pod rosným bodom neprospieva ničomu a už vôbec nie nástrojom a náradiu. Víkendový projekt obalený „líškovou“ hrdzou po týždni striedania teplôt nie je to pravé orechové.

Garáž je zvyčajne vybavená vykurovaním, trojfázovým elektrickým rozvodom (môže byť potrebný pre niektoré elektrické nástroje) a nevadia tam ani občasné experimenty, po ktorých je treba upratať, vyvetrať alebo hneď vymaľovať. Skrátka – garáž znesie aj trochu neporiadku.

Bez ponku nie je dielňa

Základom dielne je pracovný stôl. Žiadny nástroj nie je dostatočne účinný, ak sa s ním musí robiť na kolene – doslova. Paleta na dvoch „kozách“ je skôr dočasné ako trvalé riešenie.

Jednoduchá masívna oceľová konštrukcia s pracovnou doskou z tvrdého dreva, prípadne preglejky, čiže tzv. ponk, je isto vhodnejšia. Môžeš si zadovážiť nový, použitý, alebo si pri troche šikovnosti a náradia si vyrobiť vlastný.

V prípade nových sa ceny pohybujú od 200 do 500 eur, v závislosti od výrobcu, rozmerov a vybavenia.

Keďže Slovensko zažilo za posledné štvrťstoročie dve vlny zániku strojárskych podnikov, pracovné stoly sa v profesionálnej kvalite a dobrom stave dajú kúpiť v cenovej hladine 40 – 100 eur. Inzertné servery poskytujú dostatočné množstvo tejto komodity.

Na svojpomocnú výrobu pracovného stola postačí navinovacie meradlo, pravítko, fixka, kotúčová brúska a zváračka. Tú môže (v prípade, že si začiatočník) poskytnúť sused, kamarát, známy... Rozpis materiálu je individuálny, ale v prípade jednoduchého riešenia nemusí presiahnuť 7 metrov oceľových joklov, dva metre pásoviny na výstuhy, niekoľko skrutiek na uchytenie vrchnej dosky. Dosku je možné kúpiť aj použitú v cenách od 5 eur za bežný meter.

Vlastná výroba síce nie je taká pohodlná a rýchla ako nákup, výhodou je na druhej strane dokonalé prispôsobenie vlastným predstavám, potrebám aj finančným možnostiam.

Dobrý nápad je mať na ponku zverák. Je možné zadovážiť si nový aj použitý v rôznych veľkostiach. Odporúčam vyberať len z osvedčených značiek. Zverák v dielni bude znášať všetky príkoria, vrátane občasných úderov ťažkým kladivom... Cenové rozpätie sa pohybuje od 25 do 250 eur.

Osvetlenie a vetranie

Málokto dokáže dobre pracovať, ak na robotu nevidí. Osvetlenie pracovného stola je možné vyriešiť svietidlom zabudovaným nad ním alebo priamo do pracovného stola. Najlacnejším riešením je použitie vyradeného neónového svietidla, ktoré sa dá zohnať aj zadarmo, prípadne sa jeho ceny pohybujú okolo 10 eur. V prípade svietidla namontovaného priamo na pracovnom stole je dobré poobzerať sa po type, ktorý je dostatočne masívny na použitie v dielni.

Profesionálne dielne sú vybavené systémom odvetrania. V garáži postačuje otvorenie dverí. Nie vždy je to vhodné riešenie a pri prácach s prchavými látkami v uzavretom priestore nastanú zdravotné problémy do hodiny. Pri prácach menšieho rozsahu preto veľmi dobre poslúži vyradený digestor namontovaný nad pracovným stolom. Ceny sú opäť symbolické.

Pre prípad núdze

Posledným dobrým nápadom, ktorý dokáže v kritickej situácii ušetriť naozaj veľa peňazí, je jednoduchý hasiaci prístroj. Aj iskry z triviálnej kotúčovej brúsky dokážu spôsobiť požiar. Ceny hasiacich prístrojov sa pohybujú v rozsahu 10 – 35 eur za kus. Opäť závisí objeme a type. Najrozšírenejšie sú snehové (CO2) a práškové. Práškové sú univerzálnejšie (hasia aj pevné horľavé látky), na druhej strane prášok dokáže narobiť skutočný „binec“, ktorý sa ťažko odstraňuje.

Podčiarknuté a spočítané: Svoju dielňu môžeš začať budovať už s kapitálom mierne prevyšujúcim 100 eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!