VSE vedie nekalú kampaň proti zmene dodávateľa elektriny, tvrdí združenie

23.08.2017 4

Najväčší dodávateľ elektriny na východnom Slovensku - Východoslovenská energetika (VSE) používa agresívne obchodné praktiky. Tvrdí to Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát (EICP).

Zdroj: Profimedia.cz

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

Združenie sa zviditeľnilo v minulosti súdnym sporom s dopravcami v Bratislavskej integrovanej doprave kvôli bezplatnej preprave osôb, ktoré dovŕšili vek 70 rokov. V súčasnosti sa zaoberá aj kauzou nedovolenej štátnej pomoci na podporu hnedého uhlia, ktorá slovenským spotrebiteľom navyšuje náklady na energie. 

Minulý rok sa na združenie obrátilo viacero občanov so žiadosťou o prešetrenie správania sa VSE. Nepáčilo sa im, že podnik prostredníctvom „účelne zvolených formulácií v letákoch, SMS správach a faktúrach vyvoláva u svojich zákazníkov pocity strachu, neistoty a pochybností v súvislosti so zmenou dodávateľa elektriny".

Firme majú asistovať aj starostovia

Združenie tvrdí, že VSE bez dôkazov spája alternatívnych dodávateľov elektriny s podvodnými praktikami a takto odrádza vlastných zákazníkov od zmeny dodávateľa. Firme majú asistovať aj niektorí starostovia obcí.

„VSE intenzívne vplýva aj na starostov obcí na východnom Slovensku, aby prostredníctvom obecných rozhlasov šírili informácie o hrozbách spojených so zmenou dodávateľa a zasiahli tak čo najširšiu skupinu spotrebiteľov,“ tvrdí Peter Ďuriš, predseda inštitútu.

EICP má viaceré takéto záznamy vysielania obecných rozhlasov. „S odstupom hodín a dní navštevujú zamestnanci VSE tieto obce a pokračujú v nátlaku na spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť zrušenie procesu zmeny dodávateľa, a to napriek tomu, že by im priniesol nemalú finančnú úsporu,“ hovorí P. Ďuriš. Dodáva, že zmenou dodávateľa by priemerná domácnosť na východnom Slovensku mohla ročne ušetriť až 17 percent nákladov na elektrinu.

Združenie tvrdí, že ide o praktiky známe ako „FUD“ (fear-uncertainty-doubt), respektíve vyvolávanie strachu, neistoty a pochybností patrí celosvetovo medzi zakázané agresívne obchodné praktiky. Ide o manipulatívnu kampaň zameranú na ovplyvnenie podvedomia človeka šírením negatívnych, nejasných a nepresných informácií o konkurencii.

Zmanipulovaní spotrebitelia potom neurobia plánované obchodné rozhodnutie s následkami v podobe vyšších platieb za energie. K spokojnosti dominantného dodávateľa elektriny.

EICP sa preto rozhodol obrátiť na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), aby tieto spôsoby preskúmali. Protimonopolný úrad SR má zase preskúmať konanie obcí.

Dodávateľ elektriny zvažuje právne kroky

Východoslovenská energetika sa dištancuje od týchto obvinení. „To, na čo upozorňujeme, je fakt, že niektorí zákazníci by nezmenili dodávateľa, ak by sa nestali obeťou nekalých praktík podomových predajcov,“ tvrdí Marek Novotný, vedúci úseku Retailoví zákazníci. 

Konanie podomových predajcov má podľa VSE jednu spoločnú črtu – bez ohľadu na územie Slovenska tvrdia, že dodávateľ odchádza z trhu a ak odberateľ okamžite a na mieste nepodpíše zmluvu o dodávke, ostane bez elektriny.             

„V snahe pomôcť našim zákazníkom sme sa rozhodli konať a zvolili sme pri tom stratégiu osvety. Akékoľvek aktivity, ktoré už niekoľko rokov robíme, robíme s cieľom informovať a vzdelávať zákazníkov,“ tvrdí VSE.

Spoločnosť VSE považuje tieto obvinenia za poškodenie svojho dobrého mena a zvažuje právne kroky. „Preferujeme otvorenú komunikáciu a sme pripravení spolupracovať s každým, kto má záujem na eliminovaní nekalých praktík na trhu s energiami, preto nás mrzí, že nás zástupcovia EICP neoslovili a o obvineniach sa dozvedáme z médií,“ uzatvára M. Novotný.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (4 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!