Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

V poľskom šaláte z Lidla nameralo laboratórium mizerné množstvo ryby

18.04.2017 12

Česká inšpekcia našla v sleďovom šaláte výrazne menší obsah ryby ako výrobca uvádzal na etikete. Výsledky navyše ukázali, že problém sa netýkal len jednej výrobnej dávky.

Zdroj: SZPI

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) si v laboratóriu preklepla deväť kusov Sleďového šalátu so zemiakmi a paprikou pod privátnou značkou Lidla Toppo. Rozdiely medzi skutočným a deklarovaným obsahom mäsa objavila v 8 baleniach.

V piatich šalátoch z výrobnej dávky L565 namerala o 30 až 65 percent menej ryby. V troch zo štyroch balení označených šaržou L994 zase chýbalo 30 až 79 percent deklarovaného množstva mäsa.

Keďže výrobca sľuboval na etikete chabý 15-percent podiel ryby, zistené rozdiely sú o to viac zarážajúce. Po odpočítaní odchýlok totiž dospejeme k tomu, že v 150-gramovom šaláte sa namiesto 22,5 gramu ryby nachádzalo iba necelých 16 alebo len zhruba 5 gramov mäsa.

Sleďový šalát výraba pre Lidl spoločnosť Lisner Spółka z poľskej Poznane. Všetkým kontrolovaným baleniam uplynul v marci dátum spotreby.

Klamlivé označovanie potravín je považované za závažné porušenie predpisov. Inšpekcia ho môže potrestať pokutou až do výšky 50 miliónov českých korún.

SZPI

Zdroj: SZPI

SZPI

Zdroj: SZPI

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (12 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!