Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

V kĺbových výživách chýbalo výrazné množstvo účinnej látky

18.05.2017 3

Kontroly zamerané na výživové doplnky prichytili ďalšieho nepoctivého výrobcu. Na zoznam falšovaných produktov zapísala inšpekcia prípravky od českej firmy Dacom Pharma, ktoré sú dostupné aj u nás.

Zdroj: SZPI

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Laboratórne testy českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI) objavili v doplnkoch Artrofit a Hyalfit výrazne menšie množstvá chondroitín sulfátu ako sľubovali na etikete. Ide pritom o látku, ktorá je dôležitou súčasťou kĺbových výživ určených na obnovu kĺbových spojov a väziva, regeneráciu chrupaviek a zlepšenie pohybových schopností.

Priepastné rozdiely

V jednej kapsuli Artrofitu deklaroval výrobca 250 miligramov chondroitín sulfátu. Výsledky testov ukázali, že výrobca toto množstvo „prestrelil“ až o 95 percent.

Kapsula reálne obsahovala len 12,5 miligramu účinnej látky. Pre zaujímavosť, odporúčaná denná dávka chondroitín sulfátu predstavuje 1200 až 1500 miligramov.

SZPI

Zloženie ArtrofituZdroj: SZPI

Výrazný rozdiel medzi sľubovanou a nameranou dávkou chondroitín sulfátu našla inšpekcia aj v doplnku Hyalfit s vitamínom C. Aké množstvo v kapsuliach namerala, však nekonkretizovala.

SZPI

Zloženie HyalfituZdroj: SZPI

Výživové doplnky z výrobných šarží L.362416 (v prípade Hyalfitu) a 393716 (v prípade Artrofitu) sa nesmú v Česku ďalej predávať. Za uvádzanie nepravdivých množstiev potrestá inšpekcia výrobcu pokutou.

Podliezanie vo veľkom

Prípad českej firmy Dacom Pharma nie je ojedinelý. Testy už v minulosti viackrát poukázali na rôznych výrobcov kĺbových výživ, ktorí hlboko podliezli množstvá účinných látok uvedených na obale.

Naposledy ich poslal do laboratória spotrebiteľský magazín dTest. Aj ten vyniesol zarážajúci verdikt: len dva z dvadsiatich testovaných výrobkov obsahovali množstvá propagované na obale. Pri porovnávaní skutočného a deklarovaného množstva chondroitínu pohorela takmer polovica testovaných kĺbových výživ.

Odborníci poukazujú na podmienky, za akých sa kĺbové výživy s chondroitín sulfátom dostávajú na trh. Odkazujú pritom na lieky s obsahom tej istej látky, ktoré pred uvedením prechádzajú oveľa prísnejším procesom. To podľa nich zásadne ovplyvňuje garanciu kvality a účinnosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!