Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Tipy pre dovolenkárov, ktorí sa chystajú do Chorvátska autom

14.07.2017 0

Aj tohtoročnú sezónu smerujú k Jadranskému moru tisícky turistov vlastnými autami. Ak medzi nich patríte, nasledujúce tipy by ste si určite mali založiť do cestovnej príručky.

Zdroj: Pixabay/Websi/cc

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

S jazykovou bariérou pomôžu naši policajti

Aj tento rok sa tu o našu bezpečnosť stará osem slovenských policajtov. Nájdete ich v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, a to v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej. 

Slúžia v slovenských policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi a oproti minulým rokom sú mobilnejší, keďže už majú služobné autá.

Slovenskí policajti vlani našim turistom vysvetľovali chorvátske zákony a pokyny chorvátskych policajtov, tlmočili pri výsluchoch, radili, na čo by si mali dávať pozor, pomohli nájsť auto, keď im ho odtiahli, radili, kde si zabezpečiť náhradný cestovný doklad nevyhnutný na cestu domov.

Pomáhali napríklad aj pri platení pokút za dopravné priestupky, pri strate dokladov, krádežiach vecí, peňazí a dokladov či dopravných nehodách. Poskytli tiež veľa informácií o dopravných kolónach. 

Nevenujú sa však len priamo našim turistom, slúžia aj na cestách, nájdete ich aj na plážach, v turistických mestečkách, hliadkujú na letisku, spolupracujú s morskou políciou.

Kontaktné miesta a čísla na našich policajtov v Chorvátsku

Pre oblasti: Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, ul. Put Muline 1). V prípade núdze sú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.

Pre oblasti: Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Cirkevníka, ul. Kraja Domýšľavá 85 a). V prípade núdze sú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

Na čo sa pripraviť pred cestou

Aby ste sa vyhli problémom, pred cestou si skontrolujte platnosť svojich cestovných dokladov a občianskych preukazov. Do Chorvátska môžete ísť na cestovný pas alebo občiansky preukaz na dobu 90 dní bez víz.

Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. Už dávno ich nie je možné zapísať do cestovného pasu rodičov.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami, si musia vybaviť cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie.

Trasu cesty by ste si mali naplánovať. Najviac áut mieri k moru v piatok a v sobotu a potom počas dní, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.

Pri cestovaní do Chorvátska vám môže pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke chorvátskeho automotoklubu. V mobilnej aplikácii nájdete informácie o stave na cestách a hraničných priechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od auta a aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku. Podľa platnej legislatívy je možné maloleté dieťa prevážať pripútané v detskej autosedačke len na zadných sedadlách. Na prednom sedadle je možné prevážať v detskej autosedačke len dieťa vo veku do dvoch rokov. 

Flickr/Dario/cc

Zdroj: Flickr/Dario/cc

Ako postupovať v prípade dopravnej nehody

Pri dopravnej nehode v Chorvátsku platí podobný postup ako na Slovensku. Najskôr o nej informujte políciu (telefónne číslo: 192). V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku.

Záznam o dopravnej nehode (zapisnik o očevisu) nedostanete na mieste nehody. Vydajú vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo za správny poplatok 20 chorvátskych kún (asi za 2 až 3 dni).

Ak je potrebné odstrániť poruchu alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste (telefónne číslo: 1987 pri telefonovaní zo zahraničia alebo z mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).

V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112, a to vtedy, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Toto číslo je možné volať kedykoľvek, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde sa volajúci v Chorvátsku nachádza.

Volanie je bezplatné a hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.

Pokuty si vás nájdu

V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. Za priestupky môžete dostať pokutu od 300 do 1 000 chorvátskych kún (40 až 135 eur), ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 chorvátskych kún (2 025 eur).

Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve možnosti riešenia. Ak je cudzinec ochotný zaplatiť pokutu na mieste, prípad končí. Ak pokutu odmietnete zaplatiť, policajt vám môže zabrať cestovný doklad.

Na mieste dostanete od polície informáciu o dátume a čase, kedy prípad bude riešiť priestupkový súd (obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku). Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie.

Najvyššia povolená rýchlosť:

 • v obci 50 km/h,
 • mimo obce 90 km/h,
 • na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h,
 • na diaľniciach 130 km/h,
 • pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h,
 • pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.

 Za čo môžete dostať pokutu:

     Prekročenie povolenej rýchlosti v obci:

 • do 10 km/h - 300 HRK,
 • od 10 do 20 km/h - 500 HRK,
 • od 20 do 30 km/h – 1 000 HRK,
 • od 30 do 50 km/h – 2 000 HRK,
 • nad 50 km/h - od 5 000 do 15 000 HRK alebo väzenie až na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.

     Prekročenie povolenej rýchlosti mimo obce:

 • od 10 do 30 km/h - 500 HRK,
 • od 30 do 50 km/h - 1 000 HRK,
 • nad 50 km/h - od 3 000 do 7 000 HRK alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dobu 6 až 12 mesiacov.

 Plus:

 • Používanie mobilného telefónu počas jazdy - 500 HRK.
 • Nedanie prednosti v jazde – 2 000 HRK, prípadne zákaz vedenia motorového vozidla v Chorvátsku na 6 mesiacov.
 • Dopravná nehoda, v prípade zanedbania povinnosti pri dopravnej nehode - od 300 do 7 000 HRK, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v Chorvátsku.
 • Jazda bez prilby na motocykli, mopede alebo štvorkolke - 1 000 HRK.
 • Jazda bez prilby na bicykli, v prípade jazdy osoby mladšej ako 16 rokov - 300 HRK.
 • Jazda bez vodičského oprávnenia - 300 HRK.
 • Jazda po predchádzajúcom odobratí vodičského oprávnenia - od 5 000 do 15 000 HRK alebo väzenie na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov v Chorvátsku.

Ukradnuté doklady

Ak vám v Chorvátsku ukradnú cestovný doklad, mali by ste to nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá vám vydá potvrdenie, ktoré musíte predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.

Priamo na konzulárnom oddelení Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky (Prilaz Gjure Deželića 10, 10000 Zagreb) pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a uhradiť poplatok za vydanie náhradného dokladu. Poplatok je vo výške 10 eur, platí sa ale v kunách podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Chorvátska.

Náhradný cestovný doklad sa vydáva na dobu maximálne 6 mesiacov.

Stratený alebo odcudzený občiansky preukaz môžete cez internet zablokovať. Na portáli www.slovensko.sk nájdete službu Modifikácia kontaktných údajov v informačnom systéme dokladov.

Umožňuje zadať takzvaný diskrétny údaj, ktorý je kľúčovým pri blokácii strateného či odcudzeného občianskeho preukazu. Je to krátke heslo, ktoré si systém uloží do svojej pamäti a, čo je dôležité, vy si ho musíte udržať v pamäti vo vašej hlave. V prípade straty či krádeže občianskeho preukazu potom použijete príbuznú elektronickú službu Nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom. 

Polícia upozorňuje, že ak ste v Chorvátsku nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už nemáte cestovať domov. Údaje o takomto doklade totiž boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. A to môže pre vás znamenať ďalšie komplikácie.

Dôležité telefónne čísla:

Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112

Prvá pomoc: 194

Hasiči: 193

Polícia: 192

Pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)

Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195

Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia