20 tipov, ako deťom vyplniť letné prázdniny

24.06.2016 0

Školské a škôlkarske brány sa čoskoro zavrú a rodičia budú musieť opäť riešiť otázku: „Ako stráviť leto?“ Ak na tábory a dovolenky nemáte peniaze a napriek tomu chcete dopriať svojim ratolestiam nezabudnuteľné chvíle, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Zdroj: Flickr/Mate Marschalko/CC

Soňa Horváthová

Soňa Horváthová

rola: Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 03.05.2016

1. Zorganizujte si s priateľmi alebo rodinou spoločnú opekačku. Pravú, v prírode s otvoreným ohňom. Môžete popri tom poučiť deti o zakladaní ohňa v lese a starostlivosti oň. Bude to chutné, náučné a strávite krásny čas v prírode s priateľmi. Utužíte si kamarátstva a niečo sa naučíte. O dobrom pocite v bruchu nehovoriac.

2. Podobnou zaujímavou akciou by mohlo byť čoraz modernejšie grilovanie. Les vymeníte za dvor a drevo za uhlie. Výsledok je rovnaký. Najmä to kolektívne dobro v bruchu.

3. Aby sa stále len nejedlo, vyberte sa na túru. Stačí pevná obuv, niečo na občerstvenie a dobrá nálada. Bonusom budú posteľ hľadajúce deti, ktoré zaspia skôr ako stihnete navrhnúť ďalšiu túru. A ušetríte za „fitko“.

4. Spravte si „poznávačku“ v prírode. Pripravte si zoznam rastlín a živočíchov (hmyz, vtáky a drobné živočíchy). Úlohou bude ich nájsť v čo najkratšom čase. Opäť je to poučná aktivita a kvalitne strávený čas v prírode s rodinou.

5. Nájdite si miesto na kúpanie. Ak máte dvor, je to jasné. Ak ste z bytovky, tak možností je niekoľko. Napríklad prírodné jazerá, kúpaliská alebo akvaparky.

Aj keď sa pri poslednej možnosti pohybujeme na hranici hľadania odpovede na otázku „Ako stráviť leto s nízkym rozpočtom?“, je to určite lacnejšie než dovolenka na Fidži. Bonusom pre rodičov sú (opäť) zavčasu spiace deti.

6. Nezabúdajte, že prázdniny veľmi rýchlo skončia a deti opäť zasadnú do lavíc. Preto im cez leto do programu zaraďte aj návštevy múzeí, hradov, rodísk našich literárnych velikánov a iné náučné aktivity. Rozprávajte sa, vysvetľujte a zdokonaľujte vedomosti svojich ratolestí. Som si istá, že to cez školský rok ocenia.

Koľko stojí výlet po slovenských hradoch a zámkoch?

7. Cez najväčšie horúčavy vás môže okrem vody schladiť aj návšteva jaskyne.

8. Návšteva zoo nesklame v žiadnom veku. S hromadou zmrzliny alebo ľadovej drene to môže byť osviežujúci víkendový výlet.

9. Sledujte mestské akcie ako pikniky, farmárske trhy, hasičský deň, indiánsky deň, geologický deň a iné. Väčšinou ich organizuje mesto a sú zdarma.

10. Zorganizujte si deň pokusov. Môžete si pozvať kamarátov zo školy/škôlky a robiť si domáce pokusy napríklad s Coca-Colou a „mentoskami" či jedlou sódou a octom. Na internete je nespočetne veľa návodov na domáce pokusy.

11. Urobte si domácu zmrzlinu alebo nanuky a pozvite si k tomu kamarátov. Najjednoduchší recept na zmrzlinu je zmraziť jogurt a na nanuk zmraziť džús v nanukovej formičke, avšak to by bola príliš rýchla aktivit, a deti by ste ňou nezabavili na dlhší čas. Tu sa medze nekladú a experimentovať môžete skutočne s čímkoľvek. Napadajú mi zaujímavé príchute zmrzliny: kokosovomätová, jahodovomätová. Nanukové formičky môžete naplniť zmixovaným jogurtom s akýmkoľvek ovocím a medom. Pre rodičov bude určite osviežujúca radlerová dreň. Zmrzlinový deň pobaví aj osvieži. A v škole bude vaše dieťa „ten frajer, ktorý robil v lete parádne nanuky“.

12. Fotografický deň môže byť pre vaše dieťa ďalším nezabudnuteľným dňom. Vyberte sa niekde do mesta a nechajte svoju ratolesť zachytávať svet jej pohľadom. Nasnímané obrázky jej môžete dať vytlačiť a založiť ich do albumu. Bude na seba pyšná a zdokonalí sa v používaní techniky.

13. Stavte na kultúru. Kino, divadlo, koncert. V lete často aj zdarma. Mestské promenády sú v lete plné kultúrnych akcií. Bolo by škoda to nevyužiť.

14. Vyberte sa jazdiť na koníkoch. V každej časti Slovenska sa nájdu koníky určené na túto príležitosť. Zážitok je istý.

15. Športujte. Dohodnite sa s partiou kamarátov a ich deťmi a raz týždenne si kolektívne zašportujte. Basketbal, futbal, prehadzovaná, vybíjaná…

16. S tou istou partiou zorganizujte „šípkovú“. Hrá sa na vopred dohodnutom území. Principiálne je to ako schovávačka, avšak hľadaní neustále putujú s náskokom a zanechávajú šípky, ktorým smerom Išli. Ak si dohodnete väčšie územie, tak sa celkom nachodíte.

17. Ak máte malé deti, viete, že dovolenky ani väčšie výlety nepotrebujú. Niekedy stačia len gumáky a potok, inokedy kopček z hliny alebo piesku. Miska so slimákmi, chrobákmi a prírodoveda najmenších môže začať.

18. Choďte na výstavu. Autá, zvieratá, história, hračky, hobby. Táto aktivita vám určite zaberie celý deň.

19. Súťažte. Čím viac ľudí, tým väčšia zábava. Zaviažte si oči a dávajte si navzájom ochutnávať rôzne jedlá a nápoje, zapisujte body a súťaž je na svete! Môžete to deťom trošku okoreniť humorom a oklamať ich: „Nie, to nebol orech, to bol chrústí trup.“ To však pobaví len raz. Schovávačka, ktorú hrá celá ulica je tiež zábavná. Keď som ja bola dieťa, bola to bežná súčasť letných večerov.

20. Vytvorte si s deťmi veľký letný projekt. Môže to byť obnova starej lavičky, ktorú si vybrúsite nanovo, nalakujete a pokreslíte svojimi výtvormi. Výroba pieskoviska, spoločne varte, pečte a zavárajte. Vyrobte si kostým netopiera alebo svojpomocne prerobte detskú izbu.

Po napísaní tohto článku sa mi zacnelo za detstvom, časmi, kedy nebola potrebná cesta po Európe na to, aby sme zaspávali s bijúcim srdcom a uprášeným nosom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia