Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Test AAA batérií: Aj za málo peňazí sa dá kúpiť veľa šťavy

08.06.2017 6

Opovrhujete lacnými batériami od privátnych značiek reťazcov? Robíte chybu. Pri izbovej teplote totiž dosahujú výkon porovnateľný so značkovými batériami.

Zdroj: Pixabay/InspiredImages/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Dokazuje to test spotrebiteľského magazínu dTest, v ktorom si zmeralo sily 14 alkalických AAA batérií. V teste dostali priestor nielen populárne značky, akými sú Duracell, Varta, Sony, Philips, Panasonic či Energizer, ale aj privátne značky reťazcov Tesco, Lidl či Ikea.

„Praktické testy ukázali, že medzi jednotlivými značkami batérií nájdeme len prekvapivo malé rozdiely,“ uviedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka magazínu dTest.

Batérie najskôr podstúpili skúšku, ktorá simulovala použitie v svietidle pri izbovej teplote. Rozdiel medzi víťazom tejto časti testu (Duracell Ultra Power) a mikročlánkom, ktorý sa umiestnil na chvoste rebríčka (Maxell Alkaline), predstavoval len 20 percent. Podobne dopadlo aj simulované použitie v bezdrôtovej myši.

electroworld.cz

Zdroj: electroworld.cz

Pri testovaní batérií v svietidle pri teplote 0 stupňov Celzia sa už takéto výsledky nezopakovali. Výdrž niektorých článkov bola na bode mrazu takmer polovičná.

Je teda rozdiel, či batériu vložíte do diaľkového ovládania televízie alebo do svetla bicykla zaparkovaného v garáži. Batérie sa rýchlejšie vybijú aj v pohotovostnom svietidle v kôlni alebo v čelovke, s ktorou vyrazíte v zime na túru.

Najväčší prepad v kapacite, a to vo výške 47 percent, nameral dTest pod značkou Maxell Alkaline.

Problém s expiráciou

Batérie zbierali body aj za označenie na obaloch. Hodnotilo sa, či zreteľne informujú o type článkov, voltáži, dátume, krajine výroby a o najvhodnejšom spôsobe použitia. Niektoré je totiž vhodnejšie použiť nárazovo, iné zase vykazujú lepšiu výdrž pri dlhodobej záťaži.

Aj na samotných článkoch by ste mali nájsť údaje o voltáži, dátume spotreby, umiestnení kladného a záporného pólu či upozornenie, že nejde o dobíjaciu batériu.

Ukázalo sa, že výrobcovia v tejto oblasti majú čo zlepšovať. „U väčšiny testovaných batérií sme narazili na jednu nepríjemnosť. Dátum spotreby neuvádza väčšina výrobcov na obale, ale na samotných batériách. Je tak zle čitateľný a často ho bez otvorenia balíčka ani nemožno prečítať,“ vysvetlila šéfredaktorka.

Doplatiť na to môžete vtedy, ak si batérie pred blížiacou sa expiráciou kúpite do zásoby a nie na okamžitú spotrebu.

Vyššia cena nezaručuje lepší výkon

Aj keď každá z testovaných batérií je odlišná a sedí jej iné použitie, 15- až 20-percentná odchýlka vo výdrži je zanedbateľná. Podobné parametre sú výsledkom dokonale zvládnutej technológie výroby. Kým v minulosti sa mohli lepšími prístrojmi či postupmi chváliť len niektorí výrobcovia, v súčasnosti dokáže na kvalitatívne obdobnej úrovni produkovať batérie veľké množstvo závodov.

Do popredia tu preto vstupuje cenový faktor. Test ukázal, že medzi batériami môže byť až šesťnásobný cenový rozdiel. Paradoxné je, že niektoré batérie s vyššou cenou sa vybili rýchlejšie ako ich lacnejší konkurenti.

Dôkazom toho je najdrahší testovaný výrobok – Varta Long Life, ktorý v skúškach ukázal len podpriemernú výdrž.

datart.cz

Zdroj: datart.cz

Lacným Tesco batériám sa vďaka slušnej výdrži podarilo v rebríčku prebojovať medzi populárne značky Duracell a Energizer, ktoré sú pritom trojnásobne drahšie.

itesco.cz

Zdroj: itesco.cz

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (6 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!