Spotrebiče nám naozaj vydržia kratšie, Nemci hľadajú príčinu

04.03.2015 5

Plánované zastarávanie sa už neskloňuje iba v kruhoch konšpirátorov, ale aj v serióznej štúdii, na ktorej dlhodobo pracujú nemecký Spolkový úrad životného prostredia a Univerzita v Bonne.

Zdroj: SITA / AP

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 7 | registrácia 14.09.2012

Prvé výsledky nemeckého výskumu nahrávajú konšpirátorom iba čiastočne. Odborníci zistili, že spotrebiče meníme častejšie ako kedysi. Dôvodom však nie sú iba technické vady.

Teória plánovaného zastarávania hovorí o zámernom znižovaní životnosti spotrebičov – stratégii, ktorou chcú výrobcovia prinútiť spotrebiteľov kupovať si nové spotrebiče. Do zariadení podľa nej inštalujú komponenty, ktoré sú príčinou ich rýchlejšieho zlyhania, často krátko po uplynutí záručnej lehoty.

Doba používania a životnosť nie je to isté

Štúdia skúmala dve podstatne rozdielne veličiny – dobu používania a životnosť spotrebiča. Doba používania predstavuje dĺžku obdobia, počas ktorej spotrebič používal prvý nákupca zariadenia a aj ďalší spotrebitelia, ktorí si spotrebič mohli od prvého používateľa napríklad kúpiť. Odborníci sledovali aj osobitne dobu používania prvým nákupcom, ktorá začína nákupom nového spotrebiča a končí napríklad jeho predajom, vyhodením či iným spôsobom vyradenia z používania.

Životnosť, o ktorej hovorí aj teória plánovaného zastarávania, predstavuje časový úsek od nákupu nového spotrebiča až po jeho vyradenie z používania z dôvodu technickej závady.

Podľa štúdie nie sú v niektorých kategóriách spotrebičov pre nákup nových zariadení rozhodujúce vady, ale technologický pokrok. Z výsledkov vyplynulo, že spotrebitelia v Nemecku sú ochotní nahradiť inovovanými modelmi ešte fungujúce spotrebiče.

Novými televízormi sa ľudia odmeňujú

V roku 2012 vymenili za modely s väčšou uhlopriečkou alebo vyššou kvalitou obrazu viac ako 60 percent fungujúcich televízorov s plochou obrazovkou. Štvrtina spotrebiteľov bola nútená vymeniť televízor kvôli technickým závadám. V spomínanom roku spotrebitelia nahradzovali novými modelmi iba 5,5-ročné televízory.

Na porovnanie, priemerná doba používania modelov s klasickými CRT obrazovkami prvým nákupcom predstavovala v sledovanom období (od roku 2005 do 2012) 10 až 12 rokov.

Biela technika sa kazí častejšie

Podľa priebežných výsledkov výskumu sa životnosť veľkých domácich spotrebičov ako sú práčky, sušičky a chladničky od roku 2004 do 2012 skrátila v priemere o jeden rok – na 13 rokov.

Pri tretine nákupov išlo o nahradenie funkčného spotrebiča novým – výkonnejším. Technické závady boli dôvodom na výmenu spotrebičov asi v dvoch tretinách prípadov (v roku 2004 išlo o 57,6 percenta nákupov a v rokoch 2012 až 2013 55,6 percenta). Podiel spotrebičov, ktoré kvôli technickým závadám nevydržali ani päť rokov, vzrástol v sledovanom období z 3,5 na 8,3 percenta.

Nedobrovoľne sa vymení štvrtina notebookov 

V prípade notebookov zostala doba používania rovnaká – približne 5 až 6 rokov. Zmenili sa však dôvody na ich výmenu. Kým v roku 2004 nahrádzali spotrebitelia až 70 percent funkčných zariadení výkonnejšími modelmi, v rokoch 2012 až 2013 sa to týkalo asi štvrtiny prípadov.

Ďalšia štvrtina vymenila v roku 2012 notebook za nový nedobrovoľne – kvôli technickým závadám.

Nemci nerobia predčasné závery

Výsledky vypovedajú o jasne viditeľnom trende: „Prvému používateľovi vydrží spotrebič kratšie ako pred desiatimi rokmi. Inak povedané, doba používania sa skracuje. Má to rôzne príčiny,“ komentovala štúdiu prezidentka Spolkového úradu životného prostredia Maria Krautzberger.

Odborníkom sa zatiaľ nepodarilo usvedčiť výrobcov z plánovaného zastarávania. Štúdia sa momentálne nachádza v strednej fáze realizácie. Definitívne výsledky by mali byť známe do konca roka.

Francúzske kladivo na nečestných výrobcov

Výrobcov, ktorí sa dopustia zámerného zastarávania spotrebičov, chce trestať Francúzsko. Za produkty, ktoré výrobcovia zámerne skonštruujú tak, aby skrátili ich životnosť a podporili predaj nových produktov, hrozí dvojročné väzenie a pokuta 300-tisíc eur. Zákon je momentálne v procese schvaľovania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (5 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!