Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Soľ skrytá v sladkostiach: Slaným arašidom sa vyrovnali vanilkové oblátky

17.05.2017 0

Dospelý človek by mal za deň skonzumovať maximálne jednu čajovú lyžičku soli. Pre deti platí ešte prísnejší limit. Zmestiť sa do odporúčanej dávky však nie je jednoduché. Nestačí totiž brzdiť len v solení jedál, ale aj v konzumácii potravín, v ktorých by sme soľ ani zďaleka nečakali.

Zdroj: Pixabay/beernc29/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Slanú chuť jedla je možné bez preháňania prirovnať k návykovej droge. Tým, že postupne otupuje naše chuťové poháriky, na dosiahnutie rovnakého chuťového precítenia zvyšuje potrebu siahať stále po väčšom množstve soli. S tým sa viažu aj zdravotné problémy ako vysoký krvný tlak, opuchy či ochorenia obličiek.

Medzi skryté zdroje soli patria aj také potraviny, ktoré slanou chuťou paradoxne nevynikajú. Výstrahou by mali byť pre nás najmä tie, ktoré konzumujeme denne. Týka sa to napríklad cereálií, bieleho a aj sladkého trvanlivého pečiva.

Spotrebiteľský magazín dTest hľadal v 30 sušienkach a oblátkach také, na ktoré si treba dať kvôli vysokému obsahu skrytej soli pozor.

Oblátky s najväčším množstvom soli

„Sladkosti v našom porovnaní ukázali, že obsah soli sa v rôznych výrobkoch rovnakej kategórie môže výrazne líšiť,“ zhodnotila Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Dokazuje to rozdiel medzi najmenej slanými a najslanšími oblátkami.

V tejto kategórii sa na chvoste rebríčka s najmenším množstvom soli vo výške 0,4 percenta umiestnili Zlaté oblátky s lieskovoorieškovou náplňou pod značkou Opavia.

itesco.sk

Zdroj: itesco.sk

Najväčšiu porciu, porovnateľnú s množstvom v slaných arašidoch, objavil magazín v bezlepkových oblátkach s vanilkovou náplňou Schär alla vaniglia. S podielom 1,4 percenta dokonca prevalcovali všetky porovnávané sladkosti.

glutenfrei-supermarkt.de

Zdroj: glutenfrei-supermarkt.de

Ani rovnaká značka a typ výrobku nie sú zárukou toho, že v nich nájdete zhodné množstvo soli. Príkladom toho je dvojica Brumíkov od Opavie. Zatiaľ čo v marhuľovom tvorí soľ 0,58 percenta, v mliečnom je jej podiel o 0,25 percenta väčší.

itesco.sk

Zdroj: itesco.sk

Pozor na skreslené množstvá na obaloch

Obsah soli musia výrobcovia povinne prepočítavať v nutričných tabuľkách na 100 gramov/100 mililitrov výrobku alebo celkovú hmotnosť produktu. Povolený je aj prepočet na jednu porciu, no v tomto prípade môžu byť čísla skreslené. Jej veľkosť si totiž výrobcovia určujú sami. Čím s menšou porciou počítajú, tým lepšie čísla na obale vyzerajú.

„Až na šesť výnimiek všetky produkty v našom porovnaní nutričné údaje na porciu uvádzali a v drvivej väčšine prípadov sa za ňu považovala jedna sušienka či oblátka,“ uviedla H. Hoffmannová. Pre ilustráciu – výrobca Bebe dobré ráno naplnené tromi sušienkami považuje za porciu len jednu sušienku.

Ľudský organizmus potrebuje k svojmu fungovaniu asi 1 gram soli denne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by jej dospelý človek nemal skonzumovať viac ako 5 gramov denne, čo je necelá čajová lyžička. U detí treba počítať ešte s menšou dávkou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia