Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Lyžovanie s následkami: Za aké škody zodpovedá správca svahu

15.02.2017 0

Na zjazdovkách vzniká množstvo nepredvídateľných situácií, pred ktorými lyžiarov neochráni ani bezpečná a ohľaduplná jazda. Naťahovačky medzi poškodenými a lyžiarskymi strediskami niekedy zájdu tak ďaleko, že spor musia rozseknúť súdy.

Zdroj: Pixabay/melanieschamboeck0/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Lyžovanie na Slovensku nie je regulované zákonmi, ale Bielymi kódexmi, ktoré si určujú lyžiarske strediská. Súdy sa pri hodnotení jazdy riadia pravidlami Medzinárodnej lyžiarskej federácie, aj keď sú formálne nezáväzné. V Rakúsku či Nemecku sú podobné pravidlá súčasťou miestnych zákonov.

„Súdy väčšinou prichádzajú k záveru, že pokiaľ lyžiar neporušuje prepravné predpisy alebo sa nespráva v rozpore s pokynmi, potom za ujmu zodpovedá prevádzkovateľ vleku či lanovky,“ hovorí Lukáš Zelený, vedúci právneho oddelenia spotrebiteľskej organizácie dTest. „Nevhodné správanie lyžiara môže spôsobiť vykázanie z prepravy, ale aj zníženie náhrady ujmy, pokiaľ by sa niečo stalo,“ dodáva.

Z našich zjazdoviek môžu byť vykázaní napríklad lyžiari do 15 rokov, ktorí jazdia bez povinnej prilby. Ak sa zrania, poisťovňa to môže zohľadniť na poistnom plnení.

„Ak by si dieťa spôsobilo úraz lyžovaním bez prilby, poisťovňa by to mohla klasifikovať ako porušenie povinností, ktoré malo podstatný vplyv na vznik poistnej udalosti alebo zväčšenie jej následkov. V týchto prípadoch môže poisťovňa využiť právo krátiť poistné plnenie,“ upozorňuje Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon Slovensko.

Poškodený výstroj na účet strediska

Niektorým situáciám sa však nedá predísť a zodpovednosť za škody, ktoré pri nich vzniknú, sa dajú pripísať prevádzkovateľovi. Náhradu možno od neho požadovať napríklad vtedy, ak škody vyplývajú z povahy prevádzky lanovky. Či už ide o zranenia spôsobené utrhnutým unášačom vleku, alebo poškodenie oblečenia o kotvu.

Súdy riešili prípady, keď sa malý lyžiar zranil o spiatočné lano kvôli nedostatočným pokynom obsluhy či prípad zlomeniny bedrových stavcov lyžiarky, ktorá spadla kvôli zľadovatenému výstupu a nedostatočnému zabezpečeniu okolia stanice, vymenúva dTest.

„Prevádzkovateľ zodpovedá aj za škody, ktoré vzniknú lyžiarovi na výstroji, ak na sedačke (vleku) ostali zvyšky oleja po predchádzajúcej údržbe alebo ak správca strediska nedostatočne skontroloval stav svahu, na ktorom zostali neodstránené prekážky, ktoré neboli žiadnym spôsobom označené a lyžiari ich výskyt nemohli predpokladať,“ podotýka právnik spoločnosti D.A.S. Ilja Sulík.

Podpery lán a pevné snežné delá by mali byť zabezpečené matracami. Pred prekážkami ako sú ploty, zrazy či nebezpečne odklonené svahy by mali lyžiarov chrániť siete.

I. Sulík uvádza aj ďalšie situácie, za ktoré nesie vinu prevádzkovateľ: „Lyžiarovi môžu vzniknúť zdravotné komplikácie (zhoršenie zdravotného stavu po úraze), ak mu nie je poskytnutá prvá pomoc na mieste, hoci sa na jej poskytnutie prevádzkovateľ svahu zaviazal alebo lyže, ktoré prevádzkovateľ strediska vzal do dočasnej úschovy, mu niekto odcudzil či poškodil."

Flickr/Neil Rickards/CC

Zdroj: Flickr/Neil Rickards/CC

Všetko má svoje hranice

„Neznamená to však, že v prípade nesprávneho zabezpečenia je pri každom úraze vina na prevádzkovateľovi areálu, aj tu je to predovšetkým lyžiar, ktorý svoju jazdu musí prispôsobiť terénu a svojim schopnostiam,“ pripomína L. Zelený. Spoluzavinenie lyžiara, ktorý nešiel tak opatrne, ako by sa od neho očakávalo, môže znižovať nárok na odškodné.

Na druhej strane, existujú aj typické zdroje nebezpečenstva, s ktorými lyžiar musí vopred počítať. Patria sem hrany terénu a jeho nerovnosti, stromy, rozjazdený terén, premenlivá či obmedzená výška snehu, informačné tabule, snehové bariéry od úpravy či zasneženia, ohraničenie zjazdovky či opravné práce. Ak sú príčinou zranenia, prevádzkovateľa z toho nemožno obviňovať.

„Vznik akejkoľvek škody, ktorú lyžiar zaregistruje pri lyžovaní, je potrebné oznámiť (a súčasne aj zdokumentovať) priamo na mieste. Pri neskôr nahlásených škodách môže prevádzkovateľ požadovať preukázanie toho, že škoda vznikla práve v jeho stredisku a že za ňu zodpovedá práve on,“ radí I. Sulík.

Úraz na svahu môže zruinovať zdravie aj peňaženku:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia