Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Namiesto drahého šafranu dorazilo zákazníkom zafarbené lístie

20.03.2017 0

Predajcovia potravín na sociálnych sieťach, bazároch a aukčných portáloch sa v Česku musia mať na pozore. Tamojšia inšpekcia podrobuje laboratórnym testom aj produkty ponúkané prostredníctvom inzerátov na internete. Predajkyňa z portálu Aukro.cz to podcenila.

Zdroj: Pixabay/hodihu/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Na ponuku zmesi prezentovanej ako „Pravý šafran dovoz z Ománu“ doplatila Zuzana Šafrhansová zo Sulíc. Laboratórny rozbor českej inšpekcie odhalil, že pod luxusným korením predávala cez aukčný portál neznáme zafarbené lístie.

Falošnú zmes balila do priehľadného otvárateľného vrecúška bez akéhokoľvek označenia. Za 10 gramov bezcenného korenia si pýtala až 2 500 českých korún (asi 93 eur). Jeho predaj je na aukčnom portáli v súčasnosti ukončený.

Aukro.cz

Zdroj: Aukro.cz

SZPI

Zdroj: SZPI

„Laboratórny rozbor predmetnej vzorky preukázal, že metabolomický profil nezodpovedá šafránu siatemu a ďalej potvrdil prítomnosť pre daný sortiment nepovoleného azofarbiva E122 azorubín,“ informoval hovorca českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Pavel Kopřiva.

Predajom klamlivo označeného tovaru, ktorý bol navyše zafarbený nepovolenou prídavnou látkou, sa inzerentke podarilo porušiť rovno dva predpisy. Inšpekcia ju za to potrestá pokutou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia