Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Rybie prsty ukrývali viac múky a strúhanky ako mäsa

15.05.2017 0

Chrumkavé rybie prsty pod značkou Birds Eye prepadli v testoch českej inšpekcie. Laboratórium v nich odhalilo nielen nadhodnotené množstvo mäsa, ale aj zamlčané zložky na etikete.

Zdroj: SZPI

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Článok bol aktualizovaný o stanovisko spoločnosti Iceland

Rybie prsty „Made with 100% fish fillet“ v 224-gramovom balení musia zmiznúť z trhu. Takto znie verdikt českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI), ktorá namerala v produkte menšie množstvo ryby ako výrobca sľuboval na etikete.

Na obale rybích prstov deklarovala firma Iglu 62 percent mletého rybieho mäsa. Podľa výsledkov rozboru ho bolo v zložení o 13 percent menej. Znamená to, že prsty boli z viac ako polovice poskladané zo strúhanky, pšeničnej múky a rastlinného oleja.

Nejde však o jediný prešľap. Laboratórne testy objavili vo výrobku alergény – mliečne bielkoviny a horčicu, na ktoré firma na obale neupozornila. Zákon pritom výrobcom ukladá povinnosť označovať prítomnosť všetkých alergénnych látok na obale potravín tak, aby ich nevedome neskonzumovala osoba s alergiou alebo intoleranciou na danú látku.

Pokutu zacvaká reťazec

Klamlivo označené rybie prsty pochádzajú zo šarže 61-02 A L7010CL066. Trvanlivosť im uplynie v júli 2018. Miesto výroby a ani názov výrobcu sa z obalu nedajú vyčítať. K rybím prstom sa hlási iba predajca a tým je česká firma Iglu, ktorú spoluvlastní reťazec Iceland Czech. Práve v jednej z jeho prevádzok odobrala inšpekcia spomínaný polotovar.

SZPI

Zdroj: SZPI

Za porušenie predpisov potrestá SZPI reťazec pokutou. Sankcia za klamlivé označenie potravín sa môže vyšplhať až do výšky 50 miliónov českých korún.

Reakcia spoločnosti

Podľa firmy Iceland sa etiketa s nezodpovedajúcim zložením dostala na obal rybích prstov nedopatrením.

„Na výrobku bola použitá omylom dolepovacia etiketa s českým textom z iného výrobku (vyradeného zo sortimentu už koncom roka 2015), kedy navyše ešte neplatili sprísnené požiadavky legislatívy na zvýrazňovanie alergénov, minimálnu veľkosť písma, uvádzanie nutričných hodnôť atď.,“ uviedla Dagmar Zdrhová zo spoločnosti Iceland.

„Bohužiaľ procesnou chybou agentúra, ktorá nám polepuje výrobky dovážané z UK, dostala nesprávnu (starú) etiketu.“

Firma pristúpila k prelepeniu obalu rybích prstov novou etiketou, ktorá má spĺňať predpisy. „Zákazníkom sa týmto za chybu veľmi ospravedlňujeme a určite nevznikla umýselným konaním s cieľom uviesť spotrebiteľov do omylu,“ podotkla D. Zdrhová.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia