Pod rovnakou značkou potravín kupujeme horšiu kvalitu ako v Rakúsku

Diskusia ku článku (5)

Ved mame vo vlade socanov - tak si to zreguluju, ne?
Predajca deklaruje, ze vyrobok ma rovnake parametre ako v krajine XX.
Ak nie, nepovoli sa jeho predaj.
Ci?

14.02.2017 | Truhlik999

Podobný princíp označovania sa už dlhšie snaží presadiť česká spotrebiteľská organizácia dTest (https://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/zlozenie-k­valita-potraviny-billa-kaufland-nemecko-rakusko.ht­ml). Treba na to požehnanie od EÚ.

14.02.2017 | Lenka Sameková

V prvom rade to majú v rukách spotrebitelia, čo budú kupovať to budú výrobcovia vyrábať a predajcovia predávať. A keď už ste spomenuli dTEST, tak to má v rukách štát, ako bolo spomenuté aj v článku dTEST. A keď sa testujú jednotlivé potraviny, tak dajú aj príklad na Československú normu a aká je teraz norma. Spomínam si na zmrzliny, špekačky, párky, mäsové konzervy.

CItujem:Mali by sme ešte doplniť, že odlišnosť potravín v jednotlivých štátoch je podmienená aj rozdielnymi národnými predpismi. Európske nariadenia a smernice upravujú predovšetkým bezpečnosť potravín. Konkrétnym zložením sa zaoberajú (dolaďujú ich) len vo vybraných prípadoch, akými sú napríklad čokolády, džúsy, med alebo džemy. Zvyšné potraviny (napríklad mäsové a mliečne výrobky) upravuje legislatíva jednotlivých členských štátov, a tak môžu vznikať rozdiely napríklad v požadovanom minimálnom obsahu mäsa, ovocia a pod.

14.02.2017 | Peter Diamond

...detaily o syre Kiri
https://www.youtube...

15.02.2017 | europaniaSK

Ako je to vobec mozne, ze stat zanedbal taku dolezitu ulohu, akou je bezpecnost - nezavadnost na zdravie cloveka - domacich i dovazanych potravin? Cca polovina obcanov, ak nie aj viac, nema ani tusenia, co ma na potravinach kontrolovat. A takmer kazeho z nas zaujima dnes aj cena. Absolutne ale absolutne sa automaticky ci podvedome spoliehame na stat. A priznam sa, ze niekedy aj ja, ked je clovek pri nakupoch v casovych ci inych stresoch, ktorych nemame okrem osobnych naozaj malo. Ked si pomyslim, dovolim si to nazvat, na socialne slabsich obcanov, tak ma oblieva horucava. Predsa aj lacny vyrobok musi byt predovsetkym absolutne zdravotne nezavadny. Tu by mali byt naozaj co najtvrdsie financne a dokonca i vazobne postihy, za hyenizmus vyrobcov a obchodnikov, vratane zakazov vyroby, zruseni licencii ci prevadzok! Myslim si, zeš takmer zbytcne tu diskutovat o nejakych predpisoch a smerniciach dokonca aj na trhu EU. Tu dohody a ich realizacie implmentaciou do statov trvaju nekonecne dlho. Zatial moze zo sveta odist alebo byt zdravotne postihnuta tretina obyvatelstva. Nebezpecny zdravotne zavadny vyrobok sa nesmie ocitnut na pultoch obchodnikov. A to sa este nekontroluje zatial textil a obuv atd. Vsetko vyrabane, aj ked znackove, v Bangladesi ci Vietname ci v Honkongu...

15.02.2017 | abra777ka