SIEA znížila domácnostiam príspevok na fotovoltaické panely

26.03.2017 0

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zmenila výšku podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltaických panelov. Ako uviedol vedúci komunikačného oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič, zmeny sa týkajú žiadostí v ďalších kolách a nie sú výrazné.

Zdroj: Pixabay/moerschy/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

„Z predložených faktúr za preplatené poukážky je zrejmé, že v minulom roku sa znížili ceny pri inštaláciách fotovoltaických zariadení. V mnohých prípadoch sa preto musela pôvodná výška poukážky krátiť, aby nebola prekročená maximálna intenzita pomoci 50 percent. Zmeny sadzieb tak reagujú na pohyb cien,“ dodal S. Jurikovič.

V kolách vyhlásených v tomto roku sa zníži pri fotovoltaických systémoch príspevok za prvý inštalovaný kilowatt o 100 eur na 1 100 eur. „Sadzba pri ďalších kilowattoch zostáva, maximálny príspevok na zariadenie je 2 450 eur,“ doplnil S. Jurikovič.

SIEA taktiež upravila výšku podpory pri veterných turbínach, aj keď o vydanie poukážok na tieto zariadenia nie je možné naďalej požiadať vzhľadom na viaceré legislatívne prekážky. „Sadzby pri kotloch na biomasu, tepelných čerpadlách a slnečných kolektoroch zostávajú nezmenené,“ konštatoval S. Jurikovič.

Na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií rozdelí SIEA v tomto roku domácnostiam celkovo 15 miliónov eur. Najbližšie šieste kolo s alokáciou dva milióny eur je určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Otvorené bude 4. apríla o 15:00.

Počas prvých piatich kôl prideľovania poukážok, na základe ktorých získali domácnosti peňažnú podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií, sa podporilo päťtisíc zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11 miliónov eur. SIEA aktuálne spracováva alebo čaká na doručenie ďalších žiadostí o preplatenie v hodnote takmer 4,5 milióna eur. Tento rok by mohlo byť vďaka podpore realizovaných ďalších 8 700 inštalácií.

Zdroj: SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia