SIEA znížila domácnostiam príspevok na fotovoltaické panely

26.03.2017 0

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zmenila výšku podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltaických panelov. Ako uviedol vedúci komunikačného oddelenia SIEA Stanislav Jurikovič, zmeny sa týkajú žiadostí v ďalších kolách a nie sú výrazné.

Zdroj: Pixabay/moerschy/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

„Z predložených faktúr za preplatené poukážky je zrejmé, že v minulom roku sa znížili ceny pri inštaláciách fotovoltaických zariadení. V mnohých prípadoch sa preto musela pôvodná výška poukážky krátiť, aby nebola prekročená maximálna intenzita pomoci 50 percent. Zmeny sadzieb tak reagujú na pohyb cien,“ dodal S. Jurikovič.

V kolách vyhlásených v tomto roku sa zníži pri fotovoltaických systémoch príspevok za prvý inštalovaný kilowatt o 100 eur na 1 100 eur. „Sadzba pri ďalších kilowattoch zostáva, maximálny príspevok na zariadenie je 2 450 eur,“ doplnil S. Jurikovič.

SIEA taktiež upravila výšku podpory pri veterných turbínach, aj keď o vydanie poukážok na tieto zariadenia nie je možné naďalej požiadať vzhľadom na viaceré legislatívne prekážky. „Sadzby pri kotloch na biomasu, tepelných čerpadlách a slnečných kolektoroch zostávajú nezmenené,“ konštatoval S. Jurikovič.

Na podporu malých obnoviteľných zdrojov energií rozdelí SIEA v tomto roku domácnostiam celkovo 15 miliónov eur. Najbližšie šieste kolo s alokáciou dva milióny eur je určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch. Otvorené bude 4. apríla o 15:00.

Počas prvých piatich kôl prideľovania poukážok, na základe ktorých získali domácnosti peňažnú podporu na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií, sa podporilo päťtisíc zariadení, ku ktorým sú už preplatené poukážky za viac ako 11 miliónov eur. SIEA aktuálne spracováva alebo čaká na doručenie ďalších žiadostí o preplatenie v hodnote takmer 4,5 milióna eur. Tento rok by mohlo byť vďaka podpore realizovaných ďalších 8 700 inštalácií.

Zdroj: SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.