Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Prifarbené čínske jahody pod slovenskou značkou sťahujú z obchodov

15.03.2017 3

Konzervované jahody značky Natur Farm nie sú červené od prírody. Veterinári v nich objavili umelé farbivo, ktoré je už niekoľko rokov v takýchto produktoch zakázané.

Zdroj: ŠVPS SR

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Jahodový kompót v mierne sladkom náleve značky Natur Farm je umelo prifarbený syntetickou látkou E124 - Ponceau 4R, známou pod názvom košenilová červená A. Vyplýva to z výsledkov laboratórnych testov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS), ktorá namerala v kompóte 13,4 miligramu farbiva na kilogram hmotnosti výrobku.

Košenilová červená A je pritom od 1. júna 2013 v niektorých druhoch potravín v EÚ zakázaná. Stopku dostala aj v konzervovanom ovocí.

Farbivu sú pripisované viaceré vedľajšie účinky ako sú alergické reakcie, astma či zhoršovanie hyperaktivity u detí. V testoch na zvieratách pôsobilo rakovinotvorne. V USA je úplne zakázané a všetky potraviny dovezené z Číny, ktoré ho obsahujú, úrady opakovane sťahujú z trhu.

K čínskemu pôvodu sa hlási aj nevyhovujúci kompót Natur Farm, ktorý veterinári zachytili v obchodnej sieti CBA. Na obale má označenú výrobnú dávku 3700/01182 a dátum trvanlivosti 31. mája 2019. ŠVPS nariadila kompót stiahnuť z obchodov. Ak ho vrátite do predajne, môžete si nárokovať na preplatenie celej výšky kúpnej ceny.

ŠVPS SR

Zdroj: ŠVPS SR

Na prifarbené čínske jahody už veterinári niekoľkokrát narazili. Napríklad v roku 2015 v kompóte Giana, ktorý však v porovnaní s produktom Natur Farm obsahoval polovičné množstvo kontroverzného farbiva.

ŠVPS SR

Zdroj: ŠVPS SR

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!