Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

12 príčin, ktoré vyvolávajú zapáchajúci pot či dych

06.03.2017 0

Nepríjemný dych po večeri obsahujúcej cesnak? Zapáchajúci pot po cvičení? Mnohé faktory, ktoré spôsobujú nevábne pachy, sú všeobecne známe, no existujú aj iné, o ktorých by sme to nepredpokladali.

Zdroj: Profimedia

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Píše o nich taliansky denník Corriere della Sera. O niektorých týchto príčinách nepríjemného zápachu sa zmieňuje profesor Antonio Di Pietro, riaditeľ dermatologického inštitútu Vita Cutis v Miláne.

1. Rýchle osušenie po sprchovaní

Nedbanlivé osušenie môže spôsobiť cez deň problémy, pretože vlhkosť v záhyboch kože, najmä medzi prstami na nohách a pod prsiami, vytvára živnú pôdu pre baktérie a plesne, ktoré spolu s potom vyvolávajú nepríjemný zápach.

2. Pikantné jedlá

Pixabay/englishlikeanative/CC

Zdroj: Pixabay/englishlikeanative/CC

Napríklad cesnak alebo kari môžu viesť k zápachu z úst a nepríjemnému potu. Väčsina týchto látok je metabolizovaná a v črevách a v pečeni, ale niektoré sú absorbované krvou a vypúšťané cez pľúca a póry. Tento jav môže pretrvávať niekoľko hodín. Zápach po cesnaku je odstránený, ak zjete ihneď po jedle hlávkový šalát alebo jablko.

3. Nesprávne čistenie ústnej dutiny

Pokiaľ si nečistíte aj jazyk, nemusí byť váš dych tak čerstvý, ako by ste si priali. Jazyk je pokrytý tisíckami malých papilí, v ktorých môžu uviaznuť mikroskopické čiastočky jedla. Môže pomôcť ústna voda, ale k odstráneniu baktérií, mŕtvych buniek a zvyškov jedla je lepšie používať škrabku na jazyk.

Flickr/sandy Poore/CC

Zdroj: Flickr/sandy Poore/CC

4. Veľký stres

Telo zvláda tlak tým, že sa viac potí. Skúste popíjať odvar zo šalvie. Tá má antistresové účinky, a pokiaľ ju popíjate po malých dúškoch celý deň, obmedzuje aj potenie.

5. Chrápanie

Flickr/Jeramey Jannene/CC

Zdroj: Flickr/Jeramey Jannene/CC

Spánok s otvorenými ústami vysušuje ústnu dutinu, kde sa hromadia mŕtve bunky na jazyku a ďasnách, a to môže viesť ráno k nežiaducemu zápachu z úst. K chrápaniu môže viesť alkohol vypitý pred spaním. Nepríjemný zápach ráno odstráni okrem ústnej hygieny citrónová šťava alebo jogurt.

6. Používanie deodorantu namiesto antiperspirantu

Deodorant len maskuje pachy, zatiaľ čo antiperspirant blokuje vylučovanie potu.

7. Lieky vysušujúce ústa

Niektoré lieky spôsobujú sucho v ústach a následne nepríjemný dych. Požiadajte lekára, aby vám upravil ich užívanie alebo predpísal iný liek. Pite často vodu, aby ste stimulovali produkciu slín a udržali vlhkosť v ústach. Obmedzte pitie kávy a snažte sa dýchať nosom.

8. Jedálniček nabitý proteínmi

Príliš veľa proteínov v stave, najmä ak držíte hyperproteínovú diétu, môže viesť k nepríjemnému dychu. Sacharidy sú pre telo zdrojom energie, a keď sa ich konzumuje málo, spaľujú sa zásoby tuku, ktorý vypúšťa do krvi ketóny. Tie majú nepríjemný zápach.

9. Oblečenie z nepriedušných látok

Freeimages/ana fernandez/CC

Zdroj: Freeimages/ana fernandez/CC

Pach vyvoláva aj oblečenie z elastanu alebo lycry, často používanej pre šport. Vyberte si namiesto nich priedušné látky.

10. Plný nos pri nachladnutí

Nachladnutie môže rovnako ovplyvniť dych. Upchatý nos vedie k tomu, že dýchame ústami, a tým zabraňujeme slinám, aby udržiavali vlhkosť v ústach. Klinické testy preukázali, že preplachovanie nosa vlažnou slanou vodou je bezpečným a lacným spôsobom, ako nos uvoľniť a prečistiť.

11. Uzavretá obuv

Pixabay/Fajne_Buty/CC

Zdroj: Pixabay/Fajne_Buty/CC

Keď v lete nenosíte ponožky, nemáte nič, čo by salo pot. Používajte antiperspirant na vnútornej strane chodidla a medzi prstami alebo protiplesňový púder. Večer nohy ponorte na pol hodiny do kúpeľa z dvoch litrov vody a jedného dielu octu alebo do odvaru z čierneho čaju.

12. Strava bez jogurtov

Zdravé črevá bránia nafúknutiu brucha. Jogurt a ďalšie fermentované produkty ako je kefír obsahujú probiotiká, zdravé baktérie, ktoré pomáhajú v trávení. Črevná mikroflóra takisto ako iné orgány musí byť udržiavaná v zdravom stave.

Zdroj: ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia