Prehľad cien: Na vyhľadávaných hradoch a zámkoch zdraželo vstupné

Diskusia ku článku (12)

Po pravde, v skutočnosti je vstupné na slovenské hrady a zámky neprimerane nízke. Napr. vstupné pre dospelého na hrad Devín je 4 €, pritom sa tam na rekonštrukciu preinvestovali milióny eur, v Schlosshofe je to 13 €. Vstupné na zrekonštruované hrady pod 7 € je smiešne.

Rovnako vstupy do jaskýň, určite nepokrývajú náklady. Krásne zrekonštruovaná Belianska jaskyňa má vstupné pre dospelého 8 €, deti 4 €, chýba ale rodinná vstupenka. Radšej zdvihnúť cenu pre dospelého ale rodinnú vstupenku treba zatraktívniť, aby si rodiny takýto výlet mohli dovoliť. napr. 2 dospelí+2 deti=18 alebo 19 €. Pre rodinu je to dosť vysoká finančná záťaž.

Treba zvýšiť jednotkovú cenu vstupného ale dať vyššie zľavy na rodinné vstupenky. Proste upraviť vstupné na úkor jednottlivca, aby si aj rodiny mohli dovoliť chodiť na výlety.

19.04.2015 | citatelTrendu

smiesny je tvoj nazor a nie vstupne ...
lol, porovnavat ceny v rakusku s trojnasobnymi platmi ... rodina s prijmom 400+400 netto ti nebude cestovat po slovenskych pamiatkach za 60€/1vylet (20-25€ vstupne, doprava, ost. naklady) tak sa spamataj, slovensko nekonci v stupave ...
aj letmý pohlad na aktualnu vysku vstupneho ukazuje, ako vstupne kopiruje zivotnu uroven v regionoch ...

19.04.2015 | bubkoch

Veď práve o tom píšem, nepochopil si príspevok. Radšej znížiť rodinné vstupné na úkor samostatného jednotlivca. Pre rodinu je 20-30 € vstupné za rodinu veľa, radšej nech kto ide sám dá 10 €, ale rodina s 2 deťmi menej. Viem že slovenské platy sú iné ako rakúske, ale terajšie nastavenie je nízke. Vieš koľko miliónov sa vráža do rekonštrukcií hradov a jaskýň? Koľko tam je aj zahraničných turistov? 3-5 eurové vstupné nepokrýva náklady.

19.04.2015 | citatelTrendu

to ma teda vobec nezaujima, "koľko miliónov sa vráža do rekonštrukcií hradov a jaskýň" ...
stat mi berie 60% z kazdeho zarobeneho eura vo forme dfani, odvodov a DPH, takze si myslim ze by som za to nieco dostat mohol ...
platim statu 60% prijmu, a este naviac musim platit VSADE kde pridem - zdravotnictvo, sudy, policia, statna sprava, skolstvo ... a 8-10€/os za hodinovu prehliadku hradu alebo jaskyne sa ti zda malo ??? mne teda SAKRA VELA ...

19.04.2015 | bubkoch

Presne. Ak pride sam jednotlivec, je to vacsinou turista zo zahranicia pre ktoreho je vstupne smiesna polozka. Rodinky su vacsinou zo Slovenska. Ale dnes rodinne vstupne predstavuje casto zlavu len 1-2€. Moja idealna predstava by bola napriklad na Bratislavskom hrade vstupne jednotlivec 10-12€ dospely, dieta polovica, ale rodinne vstupne (2+2) trebars len 15€...

20.06.2016 | Marty.piestany

A tak 2ja dospeli bez deti by sli na rodinne vstupne..

17.08.2016 | lukic

Milá Lenka trápne smiešny je tvoj výplod. Napríklad v takom anglicku máš už niekoľko rokov štátne verejné múzea a geléria Z D A R M A!!! Ako prejav štátu že robí niečo pre svojich ľudí a ako podporu kultúre a vzdelávaniu občanov. K pomere k platom máme veľmi veľa vecí nehorázne predražených a veľa vecí aj nominálne. Takže na "úkor jednotlivca" no pekne. To sa v tomto sku..enom štáte bude už všetko robiť na úkor občana človeka. Veď ho zderme aj z kože jednotlivca - to je také slovenské. Všetkým brať a niektorým aj do živého. Nech aj skape. Tot je naša vizitka. Takéto uvažovanie. V takom Rakúsku majú na základné potraviny da 10%, na chudobnom Slovensku 20%!!!! Vidno že tu máme samé "Lenky"

19.04.2015 | Pavol1

oprava: patrí to "citatelovytrendu" a nie Lenke.

19.04.2015 | Pavol1

pristup k aspon najdolezitejsim kulturnym pamiatkam vlastnenych statom a vselijakymi vuckami a pod. by mal byt zadarmo pre vsetkych. a k prirodnym nehovoriac. zarabat na svojej historii, kseftovat kto co moze vidiet ak minie svoje eura je smutny dosledok rozhodnuti tych co im bolo umoznene si privlastnit majetok vsetkych.

19.04.2015 | bluehen

Ja platím rád a mám dobrý pocit že to ide na dobrú vec. Tak sito to robia Maďari, ktorí sú veľmi hrdí na svoju históriu. Ale my chceme všetko a zadarmo, ako keby oprava a údržba nestála peniaze. Zničili sme ich a teraz ich chcem zadarmo pozerať. Ved Cachtice odvliekli ľudia kamene na vozoch a autách ešte v 50 tych rokov a stavali z toho humná a domy a dnes kričia..štát oprav, daj vstup zadara. Ja chodím hrady zadarmo opravovať 2x do roka idem s detmi v rámci dobrovoľníctva..nikoho z Vás som tam nevidel. ...

20.06.2016 | HromBlesk

Ak mate peniaze a neviete co s nimi mozete zalozit nadaciu, vela ludi to tak robi.
Na rekonstrukciu Cachtickeho hradu prispela EU (ako na mnohe ine hrady) formou nenavratneho prispevku, to co vyberu smeruje len do vreciek ludi co sa motaju okoloo akoze spravy hradu (hoci to doteraz fungovalo aj bez nej).

22.06.2016 | bluehen

Tie ceny asi určite mesto a potrebuje peniaze zo vstupného na opravu kultúrnej pamiatky,Zarazilo ma to, že je zákaz fotenia vo vnútorných priestoroch objektov.To je pre
turistov dosť divný zákaz.Tento zákaz hodne praktizujú v Čechách.Aj zahraničný turisti sú s tohoto zákazu prekvapený.Mňa osobne odradzuje znovu navštíviť takýto objekt.Neviem prečo toto povolenie nejde urobiť za príplatok alebo povoliť fotiť z bleskom.V Betliari sa fotiť za príplatok dá.Zrejme sa boja že obrazy vyblednú za 1000-cinu sekundy, toľko totiž trvá záblesk trvá.Bol som nedávno na Trenčianskom hrade a zákazom som bol znechutený a určite sa tam už nevrátim.

17.04.2016 | Tibor Helienek

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.