Poskytuje pôžičky, hoci na to nemá žiadne povolenie

28.07.2016 0
Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.

Požičiavať peniaze spotrebiteľom môže iba firma s povolením, pričom za poskytnutie úveru nesmie vopred žiadať úhradu poplatkov. Presne opačne to robí firma Europe Money Fundament.

Zdroj: Pixabay/Picsues

Spotrebiteľské Centrum

Spotrebiteľské Centrum

rola: Expert Gazda | počet sledovaní: 1 | registrácia 15.01.2016

Našu rubriku so skúsenosťami spotrebiteľov obohatilo niekoľko príspevkov ľudí, ktorí sa sťažujú na „nebankovku” Europe Money Fundament. Podľa ich tvrdení si od nich firma pred poskytnutím úveru vypýtala nemalé poplatky, no sľúbenú pôžičku následne neposkytla.

Na túto spoločnosť už pred časom upozorňovala Národná banka Slovenska. Tá vo svojom stanovisku uvádza, že Europe Money Fundament s.r.o., so sídlom Osadná 2 v Bratislave, IČO: 48250040 nemá od NBS povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Ďalej upozorňuje, že spoločnosť pôsobila do 25. septembra 2015 pod obchodným menom S311 trade s.r.o. so sídlom Hlavná 22, Štúrovo. Podľa NBS firma Europe Money Fundament nemá ani žiadne iné povolenie udelené NBS, teda zrejme nie je ani samostatným finančným agentom či poradcom ako to uvádza na svojich stránkach.

Bez povolenia NBS požičiavať nesmú

Poskytovať spotrebiteľské úvery na území Slovenskej republiky smie len veriteľ, ktorý má povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Takéto povolenie nemá ani pražská Minihotovosť, ktorá je odnožou na Slovensku dobre známej Pohotovosti či žilinského SMS Credits, ktorý už našťastie momentálne nepožičiava.

Spotrebiteľské Centrum n.o.

Zdroj: Spotrebiteľské Centrum n.o.

Poplatky vopred nikdy neplaťte

Obchodné podmienky zverejnené na stránke firmy Europe Money Fundament o podmienkach poskytnutia úveru nič nehovoria. V podstate neobsahujú žiadne relevantné informácie. No v časti otázok a odpovedí sa dozvedáme: „V prípade, že naša spoločnosť prijme žiadosť o úver, poplatok za uzatvorenie zmluvy je vo výške 4 percent z celkovej požadovanej sumy. Okrem toho je potrebné uhradiť jednu mesačnú splátku, ktorá sa vám na konci pripíše k dobru a skráti sa vám doba splácania. Ak budú tieto poplatky uhradené, naša spoločnosť garantuje vyplatenie.”

Žiadosť sa podáva elektronickou formou. Od momentu podania žiadosti je spotrebiteľ povinný uhradiť firme nielen štyri percentá z celkovej výšky požadovanej pôžičky, ale aj jednomesačnú splátku, ktorú mu pripíšu ako poslednú splátku úveru. V číslach to znamená, že ak si chcete požičať 500 eur na 12 mesiacov, vopred musíte zaplatiť 25 eur (4 percentá z pôžičky) a prvú splátku, ktorá by pri 0-percentnom úroku predstavovala viac ako štyridsať eur.

Takéto konanie však súdy už niekoľko krát označili za neprijateľné. Poplatok za poskytnutie úveru alebo za jeho vybavenie sa bežne pohybuje okolo 2 percent z požičanej sumy. Nebankovka, ale aj banka si ho započíta do nákladov, ktoré spotrebiteľ následne spláca mesačnými splátkami. Preto nikdy neplaťte žiadne peniaze vopred ani v prípade, ak by sa vám zdalo, že pôžičku skutočne dostanete.

Naleteli ste?

Ak ste firme Europe Money Fundament uhradili vopred nejaké poplatky a nebola vám poskytnutá pôžička, obráťte sa na nás prostredníctvom elektronickej podateľne.

V prípade, ak vám pôžička poskytnutá bola, je vaša zmluva bezúročná a bez poplatkov, vrátiť by ste mali spoločnosti iba to, čo ste si od nej v skutočnosti požičali. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia