Poukážky na zelené zariadenia sa míňajú lepšie ako vlani

14.08.2017 0

Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre sa zásadná zmena podmienok prerozdeľovania poukážok v projekte Zelená domácnostiam oplatila. Častejšie kolá s menším množstvom vyčlenených prostriedkov sa prejavili na náraste počtu preplatených žiadostí.

Zdroj: Pixabay/lucascgouvea0/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

Projekt Zelená domácnostiam má za sebou už štrnáste kolo. Na podporu inštalácií solárnych kolektorov, tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu v mimobratislavských regiónoch sa minulo 1 100 000 eur. Príspevky získali domácnosti na 250 slnečných kolektorov, 182 tepelných čerpadiel a 93 kotlov na biomasu. Rozdalo sa 525 poukážok. 

Ďalšie kolá s rovnakým zameraním budú podľa doplneného harmonogramu vyhlásené 19. septembra a 17. októbra. Kolo určené pre zariadenia na výrobu elektriny je naplánované na 10. októbra. Celkom tak budú tento rok ešte vydané poukážky za 5,3 milióna eur.

Od spustenia projektu v decembri 2015 Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) preplatila z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia poukážky v celkovej hodnote viac ako 16,8 milióna eur. Ďalšie za vyše 6 miliónov eur už majú domácnosti k dispozícii.

„Spolu by tak ku koncu roka mohlo byť vďaka projektu nainštalovaných približne 12-tisíc zariadení. Zostávajúce prostriedky z pilotného projektu v hodnote viac ako 12 miliónov eur budú k dispozícii v roku 2018,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Tento rok tak bude vyhlásených celkom dvanásť kôl. Práve vyhlasovanie kôl častejšie s menšími čiastkami umožňuje vydávať, ale aj priebežne kontrolovať a preplácať väčšie množstvo žiadostí ako vlani. Vo všetkých tohtoročných kolách sú na inštaláciu zariadení a zaslanie žiadostí o preplatenie tri mesiace. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky odovzdať zhotoviteľom, ktorí ich zarezervujú v elektronickom systéme.

„Nové termíny boli stanovené s ohľadom na to, aby bolo možné priebežne vybavovať väčšie množstvo žiadostí o preplatenie k poukážkam vydaným na jar, a zároveň, aby termíny odovzdávania podkladov neboli počas sviatkov v zimných mesiacoch,“ vysvetlil vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Konzultácie pred žiadosťou

SIEA odporúča, aby domácnosti ešte pred vyplnením žiadosti o poukážku svoju investíciu vopred konzultovali so zhotoviteľmi. Zaujímať by sa mali o to, či je zariadenie pre nich vhodné, či bude v termíne stanovenom na inštaláciu k dispozícii a aké povinnosti im pri uvedení do prevádzky vznikajú.

Aktuálne si môžu vybrať z vyše 3 100 zariadení. Keďže žiadosti o zapísanie do zoznamu oprávnených zariadení je možné podávať od roku 2015, môže sa stať, že niektoré zo zariadení uvedených v zozname nie sú na Slovensku k dispozícii. Pri inštaláciách, ku ktorým boli poukážky už preplatené, bolo zatiaľ využitých približne 700 jednotlivých typov zaregistrovaných zariadení.

Od spustenia projektu v decembri 2015 SIEA preplatila z projektu financovaného prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia 7 800 poukážok v celkovej hodnote viac ako 17,2 miliónov eur. Ďalšie poukážky za 6,8 milióna už majú domácnosti k dispozícii.

Kde vám poradia?

 • Bezplatné energetické poradenstvo v rámci projektu Žiť energiou poskytujú konzultanti SIEA v troch poradenských centrách. Konzultanti sú k dispozícii v pracovných dňoch od 8.00 h do 15.00 h.
 • Užitočné informácie o tom, ako usporiť energiu a efektívne využívať obnoviteľné zdroje energie nájdete na poradenskej stránke www.zitenergiou.sk.
 • Na bezplatnej telefónnej linke 0800 199 399 môžete zanechať odkaz s kontaktom. Konzultanti vás budú v najbližšom možnom termíne kontaktovať.
 • Odborní konzultanti vám poradia aj prostredníctvom e-mailu. Pri zložitejších otázkach uveďte aj telefonický kontakt, aby sa v prípade potreby mohli s vami spojiť.
 • V prípade záujmu o osobné konzultácie poradenské centrá vopred kontaktujte telefonicky, prípadne e-mailom.
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

 1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
  Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.