Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Poľskí výrobcovia poslali do Tesca a Lidla konzervy s menším obsahom rýb

04.08.2017 4

Problém s dodržiavaním propagovaného obsahu rybacieho mäsa majú ďalší poľskí výrobcovia. Falšované konzervy predávali v Česku pod vlastnými značkami reťazce Tesco a Lidl.

Zdroj: SITA / AP

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Výsledky kontrol rybacích konzerv, ktoré v máji tohto roka poslala na rozbory česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI), hovoria v neprospech dvoch produktov.

Prvým z nich sú 300-gramové sleďové filety v smotanovej omáčke, ktoré pod privátnou značkou reťazca Lidl – Nautica, vyrába poľská spoločnosť Contimax z Bochnie.

„Výrobok mal nižší obsah rybacieho mäsa než bolo uvedené na obale,“ zhrnul výsledok testu Pavel Kopřiva, hovorca SZPI. Rozdiel medzi sľúbeným a skutočným obsahom ryby predstavoval 10,6 percenta. V konzerve tak prakticky chýbalo zhruba 13 gramov ryby.

SZPI

Zdroj: SZPI

SZPI

Zdroj: SZPI

Menším množstvom mäsa bolo naplnené aj 170-gramové balenie šprotov v paradajkovej omáčke pod privátnou značkou Tesca. Reťazec si ich dáva vyrábať v poľskej spoločnosti Graal z Krokowa.

Verdikt inšpekcie znie v tomto prípade podobne: „Výrobok obsahoval menej mäsa ako bolo deklarované na obale.“ Aké množstvo ryby výrobca ušetril, však inšpekcia tentokrát neupresnila.

SZPI

Zdroj: SZPI

SZPI

Zdroj: SZPI

Česká inšpekcia má na zozname falšovaných potravín už niekoľko hriešnikov z radov rybacích produktov. Podliezanie obsahu mäsa vytkla tento rok už 14 baleniam sleďového šalátu pod privátnou značkou Lidla Toppo, na ktorých je podpísaný poľský výrobca Lisner Spółka z Poznane. V tom poslednom namerala o 73,8 percenta menej mäsa ako bolo uvedené na obale.

Klamlivé označovanie potravín je považované za závažné porušenie predpisov. Inšpekcia ho môže potrestať pokutou až do výšky 50 miliónov českých korún.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (4 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!