Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Poľská mrkva prepadla v testoch, veterinári v nej našli ťažký kov

24.03.2017 3

Štátna veterinárna a potravinová správa stopla predaj mrkvy od poľského dovozcu. Dôvodom sú alarmujúce výsledky testov, ktoré v nej namerali nadmerné množstvo kadmia.

Zdroj: Pixabay/bakerj5/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Laboratórny rozbor veterinárov odhalil v poľskej pranej mrkve 0,210 miligramov kadmia na kilogram výrobku. Ide pritom o viac ako dvojnásobné prekročenie predpísaného limitu, ktorý je stanovený na úrovni 0,10 miligramov kadmia na kilogram hmotnosti produktu.

Pravidelná konzumácia kadmia, aj keď nie vo vysokých dávkach, je pre človeka nebezpečná. V dlhodobom horizonte sa usádza v pečeni a obličkách a môže vyústiť do ich ochorenia a až poškodenia. Kadmium sa prirodzene vyskytuje v zemskej kôre, preto ho možno nájsť v zelenine či celozrnných produktoch. Príčinou kontaminácie však môže byť aj priemyselné znečistenie.

Na kontaminovanú mrkvu narazili veterinári v bardejovskom veľkosklade ovocia a zeleniny Hurtuk Dino. Na slovenský trh ju doviezla poľská spoločnosť Hand – Pol Skup Warzyw Owocow z Chelmieca. Obal nevyhovujúce mrkvy je označený dátumom dodania 1. 3. 2017.

Ak sa rozhodnete produkt vrátiť predajcovi, máte nárok na preplatenie celej výšky kúpnej ceny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!