Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Persil z Nemecka sa líši od nášho. Podľa výrobcu sú na príčine spotrebitelia

13.07.2017 6

Spoločnosť Henkel odmieta tvrdenia českého ministerstva pôdohospodárstva, že jej prací prášok určený pre slovenský a český trh je menej účinný ako pre rakúsky či nemecký trh. Potvrdila, že zloženie práškov sa líši, avšak na príčine je podľa nej rozdielne spotrebiteľské správanie.

Zdroj: SITA / AP

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Prieskum, ktorý stál našich susedov takmer pol milióna českých korún, priniesol znepokojivé výsledky. Z 21 skúmaných produktov nakúpených v piatich krajinách našlo laboratórium len 3 so zhodným zložením. Vo väčšej skupine sa ocitol aj prací prášok Persil.

Porovnanie ukázalo, že prášok z Nemecka a Rakúska obsahuje viac aktívnych látok než ten, ktorý pochádza z českých, maďarských alebo slovenských obchodov. Výrobca Persilu, ktorým je koncern Henkel, proti laboratórnym výsledkom namieta.

„Zo štúdie spotrebiteľských návykov vieme, že spotrebitelia v Českej republike – rovnako ako v Slovenskej republike – radšej perú bielizeň pri vyšších teplotách v porovnaní so spotrebiteľmi v iných európskych krajinách. Navyše sa tiež líši druh škvŕn, čo taktiež vyžaduje určité úpravy zloženia," vyhlásila spoločnosť v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Výsledky porovnania rôznych verzií Persilu
Stredne tvrdá voda, stredné znečistenie, práčka 4-5 kg Aktívne látky na dávku prania podľa deklarácie/aktívne látky absolútne
Česká 108 ml ~ ± 70 g 9,7 g / 13,8 %
Slovenská 108 ml ~ ± 70 g 9,5 g / 13,6 %
Rakúska 108 ml ~ ± 70 g 11,3 g / 16,2 %
Nemecká 115 ml ~ 65 g 11,3 g / 16,2 %
Maďarská 108 ml ~ ± 70 g 9,4 g / 13,4 %
Prameň: VŠCHT Praha

VŠCHT Praha

Zdroj: VŠCHT Praha

Napriek rozdielom v zložení sú však podľa spoločnosti oba tovary na „podobnej vysokej úrovni kvality i účinnosti".

„Pre posúdenie účinnosti pracieho prostriedku je dôležité vziať do úvahy celé zloženie výrobku, pretože je to celé zloženie výrobku, čo prináša účinok," kontruje Henkel. Čiastočná analýza zložiek produktu podľa firmy preto nemôže byť použitá pre adekvátne zhodnotenie celkovej účinnosti výrobku.

Henkel svoje tvrdenia podopiera aj analýzou externého inštitútu, ktorý porovnal pracie prášky kúpené v Nemecku a v Maďarsku. Podľa záverov testu maďarský výrobok „nevykazuje na žiadnej testovanej škvrne nižšiu účinnosť ako Persil ... zakúpený v Nemecku".

„Preto nesúhlasíme s publikovanými závermi a je nám ľúto akéhokoľvek zmätku, ktorý tieto výsledky môžu spôsobiť našim spotrebiteľom. Tí sú s našimi bežnými pracími práškami Persil spokojní, čo preukazuje napríklad rastúci počet opakovaných nákupov na Slovensku a v Českej republike," uzatvára firma.

Spracované s využitím agentúrnej správy SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (6 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!