Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Orieškový dezert sa pre chabé množstvo orechov dostal pred súd

21.04.2017 0

Názov „double nut“ a ani lieskovce kresliace dráhu v kréme na obale ešte nie sú zárukou toho, že v zložení nájdete veľkú porciu orechov. A to ani vtedy, ak je na viečku zdôraznené „s levantínskymi lieskovými orieškami“.

Zdroj: itesco.sk

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Dôkazom toho je Grand Dessert Double Nut nemeckej značky Ehrmann, ktorý s chabým percentom orechovej pasty pôsobí skôr tak, že na jeho obale lieskovce len náhodne stroskotali.

Lenka Sameková

Zdroj: Lenka Sameková

Celú kauzu odštartovala sťažnosť spotrebiteľa z Nemecka, ktorý sa cítil byť oklamaný spôsobom, akým Ehrmann dezert propagoval. Spotrebiteľské združenia ho vyzvali zastaviť kritizované praktiky. Prehlásenie, ktoré ho k tomu malo zaväzovať, však výrobca zmietol zo stola.

Dezert putoval na súd

Za trúfalú reklamu ho preto organizácie postavili pred nemecký krajský súd Memmingen. Ten sa ale priklonil na stranu výrobcu a žalobu zamietol. Svoj verdikt zdôvodnil tým, že stvárnenie obalu dezertu sa nedá považovať za zavádzanie spotrebiteľa, ktoré by malo vplyv na konkurenčné produkty. Uviedol, že priemerne informovaný spotrebiteľ na základe obalu v zložení neočakáva veľké množstvo lieskových orieškov.

Problém nevidí ani v označení „double nut“, ktoré je súčasťou názvu dezertu. Podľa súdu neodkazuje na dvojnásobný podiel orieškov a sám o sebe je „ničnehovoriaci a nezrozumiteľný“.

Zaujímavé je, že v reklamách vysvetľuje výrobca toto označenie presne naopak. „Dvojitá porcia orieškov pre dvojitý pôžitok!“ zdôrazňuje na svojej slovenskej webovej stránke. Na českej zase vyzdvihuje dezert slovami „Dvojnásobná dávka orieškov, dvakrát tak lahodný a mimoriadne chutný vďaka originálnym levantínskym lieskovým orieškom a extra porcii šľahačky."

Združenia bojujú ďalej

„Nedokážeme pochopiť rozhodnutie súdu. Viacnásobné vyzdvihovanie orieškov na viečku môže z nášho pohľadu vzbudiť očakávanie, že dezert obsahuje veľký podiel lieskových orieškov,“ komentovali verdikt nemecké spotrebiteľské združenia.

Organizácie sa proti rozhodnutiu odvolali na vrchnom krajinskom súde v Mníchove. Kroky však podnikol aj nemecký výrobca. Označenie „s levantínskymi orieškami“ na viečku dezertu nahradil textom „s jemnou orieškovou stopou“ a odobral z neho jeden kus lieskovca.

ehrmann.de

Nemecká verzia dezertuZdroj: ehrmann.de

Verzia dezertu, ktorá je dostupná v našich obchodoch, odkaz na levantínske oriešky a ani orieškovú stopu na obale neobsahuje.

Lenka Sameková

Slovenská verzia dezertuZdroj: Lenka Sameková

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia