Do ktorého koša vyhodiť plechovku? Poradí mobilná aplikácia

22.03.2016 0

Nová bezplatná mobilná aplikácia s názvom Green Bin od marca pomáha domácnostiam, ako triediť odpad a do akej farby koša zahodiť plechovku od piva alebo polystyrénový obal z jedla. Ukáže aj to, kde sa nachádza najbližší zberný dvor alebo predajňa, v ktorej môžu odovzdať starú elektroniku alebo lieky po dátume spotreby.

Zdroj: Freeimages/Kaliyoda

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Jeden človek na Slovensku vyprodukuje ročne v priemere 330 kilogramov odpadu, vytriedi však len necelých 20 percent, pričom vyše 80 percent končí na skládkach.

„To, že sa Slovákom nechce triediť, má viacero dôvodov, napríklad, že nádoby na separovaný odpad zaberajú v domácnosti viac miesta. Tiež sa sťažujú, že nevedia, či sa niektoré druhy odpadov majú triediť, a ak áno, do akého druhu odpadu patria. To nás inšpirovalo, aby sme informácie zozbierali a pripravili jednoduchú pomôcku v podobe mobilnej aplikácie," hovorí Jana Ružická z občianskeho združenia EKOrast, ktoré aplikáciu vyvinulo.

Problémom podľa Michala Sebíňa z organizácie NATUR-PACK je aj to, že systém triedenia nie je v mestách a obciach jednotný. „Napríklad plechovky patria v Trnave do kontajnerov s plastami, v okolí Piešťan pre ne majú červené nádoby na zber kovov a v Trenčíne ich netriedia vôbec," konštatoval.

Dodal, že ani farba košov na separovaný odpad nebola doteraz jednotná. Až s novým zákonom o odpadoch sa prijali základné farby, ktoré mestá a obce musia používať. Na papier sa podľa novej legislatívy používajú modré nádoby, do zelených sa hádže sklo, do žltých plasty a polystyrén, červené nádoby sú určené na zber kovov a plechoviek.

Mobilná aplikácia Green Bin poradí používateľom, do ktorých kontajnerov môžu vo svojom meste alebo obci vyhodiť plechovku od piva či polystyrénový obal. Okrem navigácie pre bežný domáci odpad ponúka aj informácie o tom, kam odovzdať špecifický odpad, akým je napríklad elektroodpad, stavebný odpad alebo lieky.

 „Dúfame, že mobilná aplikácia Green Bin prispeje k tomu, že sa zvýši počet kilogramov, ktoré Slováci vytriedia. V dnešnom svete neexistuje odpad, všetko sú to cenné suroviny. Z vytriedeného odpadu sa dajú vyrobiť nové veci, ktorých výroba je potom lacnejšia a hlavne šetrnejšia k životnému prostrediu, pretože netreba znovu ťažiť kovy, drevo, ropu na výrobu plastov a podobne," uzavrela J. Ružická.

Aplikáciu Green Bin do mobilu alebo tabletu si možno stiahnuť bezplatne cez App Store alebo prostredníctvom Google Play.

Spracované s využitím správy agentúry SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia