Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Od štvrtka zaniknú roamingové poplatky. Operátori zverejnili ponuky

14.06.2017 0

Od 15. júna vám nehrozí, že v krajinách EÚ prevoláte a presurfujete oveľa viac peňazí ako doma. V EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande si budú operátori účtovať rovnaké ceny ako doma.

Zdroj: Flickr/Nathan/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

Orange s vynovenými paušálmi

Oranžový operátor prišiel pred mesiacom s novými paušálmi Go, ktoré mali výrazne nižší objem dát. Zákazník mal možnosť dokúpiť si 100 MB dát za jedno euro s tým, že s paušálmi nad 20 eur by dostal aj bonusové dáta, ktoré mohol využiť v krajinách EÚ, avšak za príplatok. 

Zákazníci zareagovali veľkou kritikou na sociálnych sieťach a Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb avizoval, že si na nové tarify operátora posvieti. Ozvala sa aj Európska komisia s kritikou, že nedopustí obchádzanie regulačných pravidiel.

Orange napokon kritizované paušály Go zmenil a od štvrtka začne predávať vynovené paušály Go pod názvom Go Europe. Zákazníci môžu predplatené dáta čerpať v EÚ rovnako ako doma.

„Orange nebude limitovať dáta pre EÚ (pri paušáloch Go je to 100 MB) a všetky paušály Go, ktoré ponúka ani nie mesiac, sa automaticky zmenia na Go Europe s objemom dát od 500 MB do 10 GB,“ informovala hovorkyňa Alexandra Piskunová.

Zmeny sa týkajú všetkých zákazníkov Orangeu s akýmkoľvek paušálom či predplatenou kartou, ako aj FunFónistov.

Po prečerpaní predplatených minút alebo správ zaplatia za ďalšiu komunikáciu v EÚ rovnako ako za komunikáciu do inej domácej siete ako je sieť Orangeu, čo je 0,10 eur za minútu alebo 6 centov za SMS.

Ak máte neobmedzený balík volaní a správ do všetkých sietí na Slovensku, ten budete môcť využívať rovnako aj v EÚ. Orange po prečerpaní určitého objemu dát môže uplatniť roamingový príplatok, ktorý mu povoľuje regulácia.

Ak zákazníkom predplatený objem dát nestačí, môžu si svoj dátový balíček navýšiť o 500 MB alebo 1 GB za 3 eurá. Aj tieto dáta sú rovnako využiteľné či už doma, alebo v EÚ. Zákazníkom, ktorí už paušály Go majú predplatené, budú automaticky zmenené na paušály Go Europe, pričom pôvodne predplatený objem dát im zostane zachovaný.

Orange zákazníkom deaktivoval ich existujúce doplnkové roamingové balíky. Tí zákazníci, ktorí chcú cestovateľské balíky aj naďalej využívať, si ich môžu znova aktivovať.

Operátor prišiel okrem toho s novými cestovateľskými balíkmi, v rámci ktorých má byť roaming výhodnejší aj v iných krajinách. Ich súčasťou je aj postenie pre celú rodinu s krytím do 100-tisíc eur.

„Sú výhodnou alternatívou predovšetkým pre majiteľov nižších a stredných paušálov, ktorí majú predplatený určitý počet minút, SMS či dát. Zákazníkom s neobmedzenými paušálmi sa oplatia, ak cestujú do krajín, na ktoré sa nevzťahuje nová regulácia,“ vysvetľuje Zuzana Nemečková, riaditeľka komerčného úseku Orangeu.

Ku všetkým paušálom je možné aktivovať si balík V Európe ako doma Plus. Ten vám zníži cenu volaní o 40 percent a za minútu hovoru v EÚ a vo Švajčiarsku zaplatíte 0,06 eur.

Majitelia vybraných paušálov s mesačným poplatkom od 30 eur majú k dispozícii aj Max Roaming, s ktorým volajú v EÚ neobmedzene a majú navyše aj 2000 MB dát využiteľných v EÚ. Po prečerpaní predplatených dát Orange zákazníkom s cestovateľskými balíkmi nezníži prenosovú rýchlosť, môžu surfovať aj ďalej maximálnou rýchlosťou, pričom za každých začatých 100 MB dát zákazník zaplatí 0,60 eura.

O2

Príplatky v roamingu zrušil aj O2. Týka sa to volaní, SMS správ a aj dátovania pri programoch O2 Paušál, O2 Fér a O2 Voľnosť. Po prečerpaní balíka v zahraničí si bude možné dátový balík obnoviť za rovnaké ceny ako doteraz.

O prečerpaní balíka dát budú zákazníci informovaní prostredníctvom SMS a začne sa im účtovať príplatok 0,00924 eura za 1 MB. Dátovanie spomalenou rýchlosťou nebude v roamingu možné. Služba Datalimit ostáva zachovaná.

Zákazníci využívajúci paušály O2 Dáta budú mať v zahraničí k dispozícii taktiež dáta ako súčasť balíka. Pri Modrých O2 Dátach budú mať tak v zahraničí k dispozícii bez príplatku 3300 MB dát, pri Strieborných O2 Dátach 4400 MB dát a pri Zlatých O2 Dátach 6500 MB, ak nevyžijú bonus na zariadenie. V prípade využitia bonusu budú mať v zahraničí k dispozícii v závislosti od zvoleného programu bez príplatku 2600 MB, 3300 MB, respektíve 5000 MB dát.

Služba Internet na deň ostáva nezmenená, teda za poplatok 0,50 eura má každý zákazník k dispozícii 250 MB dát. V prípade, ak zákazník chce s Internetom na deň surfovať aj v zahraničí, O2 mu bude účtovať príplatok od prvého MB. Ak chcú zákazníci využívať dáta v zahraničí za rovnakých podmienok ako na Slovensku, O2 im odporúča aktiváciu jedného z dátových balíčkov.

„O2 týmto dňom zároveň ukončuje proces nových aktivácií Diamantového O2 Paušálu, ako aj dátového balíčka XXL,“ informovala hovorkyňa Tereza Molnár.

Čo platí v Telekome

Aj v Telekome idú od 15. júna podľa regulovaných pravidiel. Nová verzia roamingu bude automaticky aktivovaná zákazníkom Easy kariet, paušálov Bez záväzkov, Happy i pre programy Mobilného internetu.

„V Telekome platí, že zákazníci budú môcť využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma bez príplatkov. Pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku. Nová verzia roamingu bude zákazníkom aktivovaná automaticky 15. júna,“ informoval hovorca Michal Korec.

Pri paušáloch sa rozšíri možnosť využívania voľných minút, SMS či dát aj do ďalších 30 krajín. V mesačnom poplatku sú už zahrnuté služby v zahraničí. Ak zákazník potrebuje viac rýchlych dát v zahraničí, môže si dokúpiť balíček za domácu cenu, ktorý mu bude platiť v krajinách EÚ (napríklad 1 GB za 5,99 eura).

Pri Easy kartách sa budú uplatňovať v krajinách EÚ rovnaké ceny ako doma. Easy Pecka ponúkne odchádzajúce volania za 9 centov, SMS za 6 centov a 1 MB dát za 10 centov. Aj tu platia bezplatné prichádzajúce volania. K dispozícii sú tri dátové balíčky, voľné balíčky minút či SMS – i tie budú platiť v rámci EÚ.

Telekom avizuje, že môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. Pokiaľ by ste prekročili stanovený objem služieb, môže vám účtovať príplatky pri volaniach, správach a dátach.

Štvorka

Jednotná cena 4 centy za minútu volania, SMS a 1 MB dát v EÚ, ktorú zaviedol mobilný operátor 4ka na jeseň 2015, bude platiť pre všetkých Štvorkárov s predplatenými kartami aj po 15. júni.

„4ka na rozdiel od svojich konkurentov nebude sledovať či obmedzovať využívanie svojich služieb v EÚ. Je jedno, či naše služby využívate doma alebo v inej krajine Únie, stále platíte rovnakú cenu 4 centy za minútu, SMS, 1 MB. V 4ke neexistujú žiadne príplatky,“ hovorí Jozef Lasz, riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti SWAN Mobile.

Služby za domáce ceny nebudú môcť v zahraničí využívať zákazníci s balíkmi TO. V EÚ rovnako nebudú môcť čerpať minúty ani dáta z domácich balíkov.

Štvorka tiež prichádza s programom Moja 4ka Svet, ktorý bude automaticky aktivovaný na každej SIM karte.

„Na Slovensku si môže zákazník aktivovať k službe Moja 4ka niektorý z výhodných nových paušálov TO (total online). V krajinách Únie sme navyše od polovice júna zlacnili cenu dát na štvrtinu pre tých, ktorí si k Mojej 4ke Svet aktivujú dátový balík EÚ Dáta. Za 5 eur Štvorkári získajú na 15 dní až 500 MB dát,“ vysvetlil J. Lasz.

Aktivovať balík EÚ Dáta si môžu všetci zákazníci 4ky využívajúci program služieb Moja 4ka Svet zaslaním SMS v tvare EUDATA 1 na skrátené číslo 950. Jednotky dát sa z balíka čerpajú iba v krajinách EÚ mimo Slovenska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia