Od septembra Brusel opäť zníži príkon vysávačov

30.05.2017 7

V súčasnosti si ešte môžete kúpiť vysávače s 1600-wattovým motorom, obchody ich už však dopredávajú. Donedávna pritom priemerný príkon predávaných modelov dosahoval približne 1800 wattov.

Zdroj: Pixabay/kropekk_pl/CC

Zuzana Kollárová

Zuzana Kollárová

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 0 | registrácia 02.02.2015

Od septembra si v elektropredajni nekúpite vysávač s príkonom vyšším ako 900 wattov. Okrem toho vstúpia do platnosti aj vyššie minimálne vyžadované hranice efektívnosti a nový limit na maximálne množstvo naspäť vyfúkavaného prachu. Hlučnosť bude limitovaná na 80 dBA a motor bude musieť zniesť aspoň 500 hodín prevádzky.

Vysávače dostanú aj nové nálepky uvádzajúce ich parametre, pričom budú rozdelené podľa spotreby, účinnosti čistenia na kobercoch, pevných povrchoch a na základe množstva vyfukovaných prachových častíc do tried A až G.

K čomu to bude dobré

Európska komisia (EK) sa rozhodla regulovať maximálnu povolenú spotrebu domácich vysávačov v roku 2000.

„Európska únia sa snažila zaradiť vysávače pod smernicu o energetickom štítkovaní spolu s chladničkami a práčkami. Bohužiaľ, ku kompromisu a dohodám neprišlo následných 10 rokov. Až v roku 2011 sa vytvoril kompromis na spôsobe preukázania a zobrazovania a kalkulácie spotreby elektrickej energie a výpočet energetickej efektívnosti,“ pripomenul Andrej Hrdlička, generálny riaditeľ Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov CECED Slovakia.

Podobne ako pri regulácii efektívnosti žiaroviek, ktorou EK zakázala klasické žiarovky, aby sa tým šetrila energia, aj používaním vysávačov s nižším príkonom chce ušetriť.

K tomuto posunu pomohol podpis Lisabonskej zmluvy zaväzujúcej znížiť emisie CO2 o 20 percent do roku 2020. Tak sa v spolupráci so spotrebiteľskými organizáciami, výrobcami a EK nastavili pravidlá postupného znižovania maximálneho príkonu vysávačov a tým zníženie reálnej spotreby elektrickej energie v domácnostiach.

Prvýkrát bol príkon limitovaný v roku 2014, a to na maximálne 1800 wattov.

„Okrem príkonu 900 wattov od septembra musia výrobcovia vysávačov dodržať prísne požiadavky na minimálnu efektívnosť vysatia podláh na 75 percent na kobercoch a 98 percent na pevných podlahách,“ konkretizuje ďalšie podmienky A. Hrdlička.

Ako to ovplyvní ceny

Výrobcom sa zvýšili náklady na vývoj vysávačov s nižším príkonom. Pocítia tieto zmeny spotrebitelia na vyššej cene výrobkov a budú vysávače s porovnateľne vysokým výkonom pri výrazne nižšom príkone oveľa drahšie, respektíve vysávače v podobnej cenovej hladine budú výrazne menej výkonné?

A. Hrdlička si myslí, že vplyv na cenu nebude veľký. Kompromis a dohoda s výrobcami ešte v rokoch 2009 až 2011 totiž umožnil výrobcom pripraviť sa v dostatočnom predstihu a zaviesť nové technológie do praxe tak, aby sa neznížila kvalita výrobkov, sací výkon a nebol dopad na kvalitu výrobkov.

„Keďže regulácia platí pre všetkých výrobcov rovnako, tým pádom dopad na cenotvorbu a nákladovosť výrobných procesov sa musel optimalizovať tak, aby to výrazne neovplyvnilo cenu. A z praxe sa spodná hranica ceny vysávača posunula z približne 35 eur na 50 eur, avšak s omnoho prísnejšími kvalitatívnymi parametrami.“

Pod energeticky úsporným vysávačom si automaticky netreba predstavovať dobrý a výkonný výrobok. Spotrebiteľ má však zafixovaný pocit, že čím vyšší príkon, tým aj vyšší výkon.

Obavy z dlhšieho vysávania

Mnohým spotrebiteľom sa regulačné opatrenie EK nepozdáva. Argumentujú tým, že kvôli nižšiemu príkonu sa výrazne predĺži čas vysávania a zhorší sa efektivita filtrácie. Obávajú sa aj toho, že vysávače budú slabé, čo povedie k tomu, že budeme musieť vysávať viackrát. 

Podľa akých kritérií a parametrov si treba vyberať dobrý vysávač? A. Hrdlička hovorí, že výrobca musí dodržať minimálne hodnoty účinnosti vysatia, maximálne emisie prachu z vysávača (množstvo prachu, ktoré sa môže dostať cez netesnosti z vysávača von) či mieru hluku. Výrobcovia majú možnosť zaviesť nové technológie motorov, ktoré už vedia pri veľmi nízkom príkone dodržať pôvodný sací výkon.

Nové vysávače sú už testované na životnosť motora. Mal by vydržať minimálne 500 prevádzkových hodín. To znamená, ak bude spotrebiteľ vysávať hodinu do týždňa, produkt by mal vydržať osem až deväť rokov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (7 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!