Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Od piatka sa na letiskách sprísnia kontroly, počítajte s dlhším čakaním

06.04.2017 0

Na slovenských medzinárodných letiskách a aj hraničných priechodoch s Ukrajinou sa spustia kontroly všetkých cestujúcich prekračujúcich schengenskú hranicu. Nové pravidlá vstupujú do platnosti od piatka 7. apríla 2017.

Zdroj: bts.aero

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Systematickú kontrolu museli doposiaľ absolvovať len štátni príslušníci tretích krajín. Občania Únie prechádzali vyhradeným pruhom a pasy predkladali len na nahliadnutie, v databázach boli skontrolovaní len niektorí z nich.

Po novom bude musieť prejsť kontrolou aj každý občan EÚ. Je to odozva na teroristické útoky spáchané v posledných rokoch v členských štátoch a zmeny platia v každej členskej krajine.

Ako uviedol hovorca Prezídia PZ Michal Slivka, v praxi to bude znamenať, že každý cestujúci smerujúci mimo Schengen predloží pri hraničnej kontrole svoj cestovný doklad a policajt ho skontroluje v medzinárodných a národných databázach. Aj keď výsledok z informačných systémov bude už do niekoľkých sekúnd, treba rátať s nárastom čakacích lehôt a prispôsobiť tomu plánovanie svojej cesty, upozornil M. Slivka.

Na letisko treba doraziť skôr

„Upozorňujeme cestujúcich, ktorí odlietajú z bratislavského letiska do destinácií Nonschengenu, aby si vyhradili dostatočný časový priestor nie len na vybavenie na check-ine a prechod bezpečnostnou kontrolou, ale aj na prechod hraničnou (pasovou) kontrolou,“ informovala Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave.

„Aby cestujúci svoj let nezmeškali, ideálne je prísť na letisko aspoň 2,5 hodiny vopred a na hraničnú kontrolu sa dostaviť minimálne 1,5 hodinu pred odletom, na čo budú cestujúci aj vyzvaní letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa totiž uzatvára už spravidla 30 minút pred stanoveným časom odletu,“ podotkla.

Nové pravidlá hraničnej kontroly sa dotknú napríklad odletov z Bratislavy do Veľkej Británie, Írska, Ruska, Spojených arabských emirátov, Ukrajiny, Turecka, Egypta, Tuniska, Srbska, Rumunska, Macedónska, Cypru, Izraela, Bulharska, Kapverdských ostrovov, Maroka, Ománu či Albánska a príletov z týchto krajín.

Cieľom kontrol je najmä boj proti fenoménu zahraničných teroristických bojovníkov, presúvajúcich sa cez vonkajšie hranice, z ktorých mnohí sú občanmi únie. 

Spracované s využitím agentúrnej správy SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia