Nízky úrok môže byť klamlivý, pôžičku preplatíte na poplatkoch

18.04.2016 0

Nízka úroková sadzba ani rôzne benefity v podobe úľav automaticky neznamenajú výhodnejšiu pôžičku, aj keď o tom banky často presviedčajú v reklamách. Čo by mali klienti zohľadňovať pri porovnávaní ponúk od rôznych bánk?

Zdroj: Freeimages/Vera Reis

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Banky lákajú v reklamách na rôzne novinky - znížený úrok v druhej polovici splácania, finančné odmeny za riadne splácanie či vrátenie poplatku za poskytnutie úveru. Týmito benefitmi však chcú len klientov pritiahnuť na pobočky. Pôžičky od rôznych bánk treba porovnávať na základe parametrov, ktoré majú najväčší podiel na jej predražení.

Tým prvým je úroková sadzba, o ktorú sa podľa Finančnej hitparády zaujíma väčšina klientov. Sadzba síce najviac predražuje pôžičku, no najmä v čase nízkych úrokov môže odpútavať pozornosť od poplatkov spojených s úverom. Aj tie výrazne vplývajú na preplatenie pôžičky.

Pri posudzovaní ponúk bánk preto treba počítať s viacerými kritériami. Porovnávanie vám uľahčí ukazovateľ RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorý zohľadňuje úrokovú sadzbu, poplatky a aj dĺžku splatnosti úveru. Na základe tohto čísla zistíte, ktorý úver vás vyjde najlacnejšie.

Nízke úroky pohli s RPMN minimálne

Porovnávať úvery len na základe úrokov je veľmi krátkozraké. Podľa Finančnej hitparády ukazovateľ RPMN pri pôžičkách v hodnote od 1500 eur do 6500 eur so splatnosťou od jedného do piatich rokov aj napriek deklarovaným nízkym úrokom klesol v posledných 2 rokoch len veľmi mierne. Portál vychádzal pri výpočte z údajov Národnej banky Slovenska.

Dôvodom sú poplatky skryté za nízkou úrokovou sadzbou, či už vo forme poplatku za poskytnutie úveru, za vedenie bežného účtu v banke alebo v podobe poistenia schopnosti splácať úver. Pravidelné poplatky pritom predražujú úver vo väčšej miere ako poplatok za poskytnutie úveru.

Finančná hitparáda porovnala ponuky pôžičiek na refinancovanie od šiestich bánk. Zaujímalo ju, koľko klienti v jednotlivých bankách preplatia, ako sa odlišujú skutočné úroky od tých, ktoré propagujú v reklamách a aké drahé sú pôžičky z hľadiska ukazovateľa RPMN.

Porovnanie pôžičiek na refinancovanie
Výška pôžičky: 2500 €, splatnosť: 5 rokov, bez poistenia schopnosti splácať
Banka Skutočný úrok Preplatenie o Úrok v reklame RPMN**
Zuno 6,90 % 463,00 € od 6,90 % 7,12 %
OTP Banka* 7,00 % 470,00 € „až o 50 % nižší úrok“ 7,24 %
Prima Banka 7,90 % 534,00 € „18 eur najnižšia splátka“ 17,72 %
ČSOB 9,00 % 614,00 € od 5,50 % 8,84 %
mBank 9,90 % 680,00 € 9,90 % 10,36 %
*úroková sadzba dostupná len po splnení bankou stanovených podmienok    
**v RPMN je zohľadnená výška propagovaného úroku    
Prameň: FinančnáHitparáda.sk

FinančnáHitparáda.sk

Zdroj: FinančnáHitparáda.sk

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia