Neochutené mlieko bude v českých školách zadarmo

08.03.2017 0

Deti budú v Česku dostávať mlieko a neochutené mliečne výrobky v školách od budúceho roka zdarma, za ochutené budú rodičia priplácať. Tamojšia vláda schválila zmeny v programe dotovaných potravín pre školákov.

Zdroj: SITA/Michal Burza

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

V minulosti dostávali deti zdarma len ovocie a zeleninu. Program ovocia a zeleniny sa rozšíri aj na druhý stupeň, naopak z mliečneho budú vyradené materské školy. V stredu o tom informovalo tlačové oddelenie českého ministerstva pôdohospodárstva, ktoré predložilo novinky vláde.

Štát plánuje dať na rozšírenie mliečneho programu až 670 miliónov českých korún (24,8 milióna eur), pričom v tomto školskom roku prispel 47 miliónmi českých korún (1,7 milióna eur).

Zvýši sa aj podpora na školské dotované ovocie a zeleninu. Z národného rozpočtu išlo v tomto školskom roku 75 miliónov českých korún (2,8 milióna eur), v budúcom by malo ísť až o 260 miliónov českých korún (9,6 milióna eur).

Oba projekty by sa mali zjednotiť do jedného. Štát by mal navyše viac podporovať konzumáciu potravín v biokvalite. Podľa ministerstva nové nastavenie programov umožní väčšie zapojenie lokálnych producentov zeleniny a mliekarní.

Programy majú vylepšiť jedálniček detí

Podpora konzumácie mlieka v školách začala už na konci minulého storočia. Opatrenie na podporu konzumácie ovocia navrhla v roku 2006 EÚ. Programy majú viesť k zvýšeniu spotreby ovocia a zeleniny, vytvoriť u detí správne stravovacie návyky a bojovať proti detskej obezite.

Školské projekty s dotovaným mliekom, ovocím a zeleninou fungujú aj na Slovensku. Do mliečneho programu je v súčasnosti zapojených zhruba 2300 materských, základných a stredných škôl. Žiak má každý deň nárok na 0,25 litra mlieka, 30 gramov syra, jeden mliečny výrobok alebo 85 gramov tvarohu. Na program prispieva EÚ a štát. Žiak dopláca za výrobky od 5 do 45 centov.

Spracované s využitím agentúrnej správy ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia