Neochutené mlieko bude v českých školách zadarmo

08.03.2017 0

Deti budú v Česku dostávať mlieko a neochutené mliečne výrobky v školách od budúceho roka zdarma, za ochutené budú rodičia priplácať. Tamojšia vláda schválila zmeny v programe dotovaných potravín pre školákov.

Zdroj: SITA/Michal Burza

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

V minulosti dostávali deti zdarma len ovocie a zeleninu. Program ovocia a zeleniny sa rozšíri aj na druhý stupeň, naopak z mliečneho budú vyradené materské školy. V stredu o tom informovalo tlačové oddelenie českého ministerstva pôdohospodárstva, ktoré predložilo novinky vláde.

Štát plánuje dať na rozšírenie mliečneho programu až 670 miliónov českých korún (24,8 milióna eur), pričom v tomto školskom roku prispel 47 miliónmi českých korún (1,7 milióna eur).

Zvýši sa aj podpora na školské dotované ovocie a zeleninu. Z národného rozpočtu išlo v tomto školskom roku 75 miliónov českých korún (2,8 milióna eur), v budúcom by malo ísť až o 260 miliónov českých korún (9,6 milióna eur).

Oba projekty by sa mali zjednotiť do jedného. Štát by mal navyše viac podporovať konzumáciu potravín v biokvalite. Podľa ministerstva nové nastavenie programov umožní väčšie zapojenie lokálnych producentov zeleniny a mliekarní.

Programy majú vylepšiť jedálniček detí

Podpora konzumácie mlieka v školách začala už na konci minulého storočia. Opatrenie na podporu konzumácie ovocia navrhla v roku 2006 EÚ. Programy majú viesť k zvýšeniu spotreby ovocia a zeleniny, vytvoriť u detí správne stravovacie návyky a bojovať proti detskej obezite.

Školské projekty s dotovaným mliekom, ovocím a zeleninou fungujú aj na Slovensku. Do mliečneho programu je v súčasnosti zapojených zhruba 2300 materských, základných a stredných škôl. Žiak má každý deň nárok na 0,25 litra mlieka, 30 gramov syra, jeden mliečny výrobok alebo 85 gramov tvarohu. Na program prispieva EÚ a štát. Žiak dopláca za výrobky od 5 do 45 centov.

Spracované s využitím agentúrnej správy ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia

Top

  1. 1.6 rád, ako znížiť spotrebu plynu
    Túto vec publikoval Expert Gazda - odborník na danú oblasť overený redakciou Gazduj. Obsah od Expert Gazdu môže propagovať produkty a služby konkrétnych firiem.