Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Na spotrebiče sa vrátia energetické štítky s pôvodnou stupnicou

13.06.2017 0

Systém energetických štítkov sa v nasledujúcich rokoch zjednoduší. Európski poslanci v utorok v Štrasburgu schválili opatrenie ukladajúce výrobcom povinnosť vrátiť sa ku škále, kde písmeno A bude označovať energeticky menej náročné prístroje a písmeno G naopak tie najmenej úsporné.

Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Cieľom nového opatrenia je uľahčiť zákazníkom výber energeticky účinnejších produktov, znížiť spotrebu energie a s ňou spojené náklady a zároveň povzbudiť výrobcov k inovácii a investíciám do energeticky úspornejších prístrojov.

Podľa českého europoslanca Luďka Niedermayera pokrok v energetickej efektivite viedol k tomu, že v najvyššej kategórii A sa v súčasnosti nachádza väčšina produktov, čo prínos systému oslabuje.

Zo štítkov vypadnú znamienka

Zákazníci by sa mohli v obchodoch stretnúť s prvými štítkami s novou stupnicou najskôr na konci roka 2019. Nové štítky už nebudú používať ako doposiaľ znamienka +, napríklad A+ alebo A++, čo bol systém, ktorý bol pre viacero ľudí mätúci.

„Štítky by mohli obsahovať QR kód alebo odkaz, ktorý umožní občanom prístup k online databáze,“ uviedol taliansky poslanec Dario Tamburrano, ktorý mal túto agendu na starosti. Štítky budú podľa neho digitálne prepojené tak, aby poskytli všetky informácie, ktoré nebude možné uviesť na papieri.

„Vytvorenie podrobnej databázy a vznik digitálnych nástrojov, ako sú aplikácie (v smartfónoch), umožní spotrebiteľom priame porovnanie medzi výrobkami na trhu,“ dodal D. Tamburrano.

Europoslanci v utorok kritizovali fakt, že sa kvôli nesúhlasu členských štátov nepodarilo do novej legislatívy presadiť požiadavku na odškodnenie zákazníkov v prípade nesprávneho označenia prístrojov. Eurokomisár pre opatrenia v oblasti klímy a energetiky Miguel Arias Caňete k tomu uviedol, že Európska komisia príde do konca roka s novými legislatívnymi návrhmi k tejto téme.

Zdroj: ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia