Košickej firme s kontroverznými eshopmi zatrhli podnikanie

14.07.2017 1

Eseročke Iron Lady, ktorá už roky dlhuje zákazníčkam stovky eur, úrady konečne utiahli kohútik. Spoločnosť sa po dlhých rokoch vyhýbania spravodlivosti musí rozlúčiť s podnikaním. Bude to však stačiť?

Zdroj: Pixabay/HauteSwan/cc

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 7 | registrácia 14.09.2012

Firma Iron Lady nemá medzi zákazníkmi dobrú povesť. Svedčí o tom množstvo sťažností, ktoré sa už niekoľko rokov hromadia na stole Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

Problémom sú internetové obchody so spoločenskými šatami, ktoré prevádzkuje konateľka spomínanej spoločnosti Jana Cifráková. Prípadmi poškodených zákazníčok sme sa na Gazduj venovali v máji minulého roka.

Firma čelí obvineniam, že nevypláca peniaze za vrátený tovar, drží u seba vybraté zálohy, prípadne zásielky vôbec nepreberá. Nejde pritom o zanedbateľné sumy, ceny šiat sa v niektorých prípadoch šplhajú až do výšky 180 eur.

Od nekalých praktík neodradili v minulosti košickú podnikateľku ani viacnásobné pokuty od inšpekcie za porušovanie zákona a marenie výkonu kontroly. Svoje podnikanie naďalej spokojne zveľaďovala zakladaním nových eshopov. Tie fungujú pod nezmenenými názvami doteraz na adresách www.vip-moda.eu, www.vivifashion.eu a www.spolocenka.eu. Na nové eshopy sa nabalili aj nové sťažnosti od zákazníkov.

Ľady sa pohli

Nekalé praktiky košickú podnikateľku predsa len dostihli. Okresný úrad v Košiciach na podnet SOI zrušil eseročke Iron Lady živnostenské oprávnenie. Rozhodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť v decembri minulého roka. Prakticky to znamená, že J. Cifráková už pod uvedenou spoločnosťou nemôže prevádzkovať eshopy alebo vyvíjať iné aktivity.

„Spotrebiteľom, ktorých práva boli konaním spoločnosti Iron Lady, s. r. o. poškodené, odporúčame domáhať sa svojich nárokov súdnou cestou, a to prostredníctvom individuálnej alebo hromadnej žaloby,“ odporučila inšpekcia, ktorá nie je oprávnená vymáhať pohľadávky v mene zákazníkov.

Bezplatnú pomoc poškodeným poskytuje Spotrebiteľské centrum, ktoré voči majiteľke eshopov podniklo už niekoľko právnych krokov (so žiadosťou sa treba obrátiť na jeho elektronickú podateľňu).

Problémom je, že rozhodnutie úradu košickej podnikateľke neodoberá právo podnikať. J. Cifráková sa môže ďalej realizovať v druhej spoločnosti, v ktorej tiež vystupuje ako konateľka. Ide o košickú firmu Moletka + Moletka, ktorá má toho s Iron Lady veľa spoločného: internetové obchody so spoločenskými šatami, zmarené kontroly a podlžnosti u zákazníkov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!