Koľko stojí a kedy sa vráti vlastná studňa

Diskusia ku článku (13)

Počítal autor aj so životnosťou čerpadla a nákladmi na jeho prevádzku? Ak áno prosím uviesť konkrétne hodnoty. Ak nie, tak tak musím konštatovať, že návratnosť sa významne posúva na neskôr. Myslím, že životnosť čerpadla je tak na hranici 6 rokov a príkon čerpadla 1100W tiež bude niečo koštovať.

10.03.2015 | Stanlyx

Nie, s výmenou čerpadla som nepočítal. Výdrž čerpadla je premenná, ktorá sa nedá presne definovať, na rozdiel od počiatočných "fixných" nákladov. Priznám sa, že spotrebu energie som do výpočtu nezahrnul, ale môžem ju doplniť, ak je taká požiadavka.

10.03.2015 | Jozef Šebest

preco by niekto odlieval skruze? to uz moze ist rovno do kamennej studne /z hladiska pracnosti/ a dostane do zahrady aj esteticky prvok.

10.03.2015 | bluehen

Napríklad ja :-). Z ekonomických dôvodov. Keď budem mať hotovú formu, môžem dať aj celkové náklady na jej vyrobenie.

10.03.2015 | Jozef Šebest

Veľmi pekný a zaujímavý článok. Údaje sa zdajú byť tak akorát, takže by mal byť aj obsahovo v poriadku. Jedna podstatná záležitosť tam však chýba: studňu nemôžte vykopať len tak - i na vykopanie studne na vlastnom pozemku je potreba mať "papier".
Po jednoduchom googlení: http://www.vyvlastn...
Nie, že by sa mi tá legislatíva páčila, ale patrí sa to vidieť aj z tohto pohľadu.

11.03.2015 | Pavel Šimon

Ďakujem za doplnenie článku. Táto legislatíva je z môjho pohľadu podobná, ako tá o povinnom nahlasovaní domácich zabíjačiek. Ako poslanec obecného zastupiteľstva som sa informoval, koľko zabíjačiek bolo nahlásených za posledný rok v obci. Ani jedna. Dokonca ani tie, ktoré spoluorganizoval obecný úrad :-).
Ale máte pravdu, je treba myslieť aj na túto oblasť.

11.03.2015 | Jozef Šebest

Mám studňu kopanú do cca 5 m, ale niekedy nebolo dosť vody na polievanie trávnika a záhrady (musel som 2-3 h počkať, než sa dalo dopolievať), teda som v nej pridal ešte 8 m vŕtanej (D=80 cm) a vody je odvtedy dostatok. Studničnú vodu používam aj v dome na splachovanie, sprchovanie a do práčky. Mestskú vodu mám tam, kde sa voda "berie do úst", teda v kúpeľňovom umývadle a v kuchyni. Aby som docielil alternatívu aj na pitnú vodu, dal som na studničnú vodu osadiť reverznú osmózu - vývod mám v kuchyni a berieme ju aj na varenie aj na pitie. Je to nie na ušetrenie, ale na prípad, že mestská voda z nejakého dôvodu viacej dní nebude (podobne, ak by nebola elektrina, mám aj elektrocentrálu - zásoby v chladničke a v mraziacom boxe nevydržia 2-3 dni bez elektriny). Teda nejde vždy len o úspory, ale aj o alternatívne zdroje. Pre pocit istoty.
To len na doplnenie výborného článku.

11.03.2015 | Lukos

Ešte doplním pre Stanlyx (začiatok diskizie) - čerpadlo mám zn. Sigma, samonasávacie, jednolamelové a funguje už 10 r. bez prestávky dňom aj nocou. Mením vždy len opotrebované upchávky cca 1x za 6 - 9 mesiacov. Ani spojku som ešte nemusel meniť.

11.03.2015 | Lukos

Ja sa pripravujem na kopanie studne aj z dôvodu sebestačnosti. Pred dvoma týždňami sme mali päť hodín trvajúci výpadok prúdu a nemohol som robiť takmer nič, ani si uvariť kávu. Preto preferujem kopanú studňu. V prípade skutočného problému nepotrebujem elektrinu - dá sa do nej hodiť vedro na lane, ako za starých časov.

11.03.2015 | Jozef Šebest

Zopar veci je napisanych mylne, ale v zasade ich riesi rada zohnat najprv hydrogeologa. Kazdopadne by som upozornil hlavne na to, ze volba, ci robit kopanu, alebo vrtanu studnu ma vzdy vychadzat z predpokladanej geologie a priepustnosti prostredia, cez ktoru bude voda do studne pritekat.
Kopat napriklad meter siroku studnu do strkov moze skoncit tym, ze do studne bude taky silny pritok, ze ho kopaci nedokazu odcerpavat (ci uz kvoli obrovskemu pritoku, alebo obsenciou miesta, kam vodu vypustat a casto take studne koncia meter dva pod hladinou. Potom v pripade sezonneho poklesu hladiny moze dojst k situacii, ze si budete na dne studne obzerat len suche kamene. Na druhej strane vrtat do malopriepustnych materialov, kde ocakavam, ze bude pritekat voda slabym prudom je nezmysel, pretoze po zapnuti cerpadla uzky profil vrtu okamzite vycerpam a zaroven pretazujem studnu, co moze sposobit jej zanasanie. Kopana studna v takomto pripade moze byt vycerpana skoro na dno (tiez podla prostredia) a do druheho dna sa nam v nej nazbiera pomalym prudom zase vela vody. Uz pritok napr 1 deci za sekundu znamena cca 7 kubikov za 24 h.
Taktiez vrtana studna nemusi automaticky znamenat velke hlbky, da sa odvrtat napr. do strku krasna studna do hlbky trebars 10 m, pokial je voda v hlbke 5 m a sezonny rozkyv hladiny je minimalny.
Taktiez hlbsia studna automaticky neznamena, ze treba vykonnejsie cerpadlo. Neda sa to zovseobecnovat, ani napisat clanok o tom, ako by to malo vyzerat, pretoze kazde prostredie si vyzaduje nieco ine. Na co by som upozornil je hlavne to, ze na kazdej novej studni je potrebne spravit precistenie a cerpaciu skusku. Vysledok hovori o tom, kolko a akym sposobom zo studne mozte cerpat, kde ma byt umiestnene cerpadlo atd. Slusna firma vam tuto sluzbu urcite ponukne a poradi aj s vyberom cerpadla. Urcite neodporucam zacat so studnou tak, ze si kupim na vystave pekne strieborne cerpadlo v akcii, o ktorom mi predavac povie, ze je dokonale. Nikdy dopredu nebudete vediet, ako bude vasa studna vyzerat a ci ju tym cerpadlom nebudete postupne likvidovat. Treba byt opatrny pri vybere firmy, vrtanie je volna zivnost a na trhu je polovica uplnych diletantov.
Ocenujem prepocty spotreby vody :)

16.03.2015 | Obcan Povrchny

Ďakujem za fundovaný komentár. Témou článku bolo, či sa studňa oplatí. Ísť príliš do technických detailov sa v článku s vymedzenou témou a rozsahom nedá. Som rád, že sa dopĺňajú v diskusii.

17.03.2015 | Jozef Šebest

Podla mna sa oplati ist do vlastnej studne. Su firmy, ktore Vam vopred urobi kalkulaciu kolko to bude stat a potom je uz jednoduche si vypocitat navratnost. Jednou z firiem, ktoru mozem odporucit je napriklad pan Jurkovic. Najdete ho na www.studnevrty.sk

04.03.2016 | lukas.cervenka

Neviem prečo autor zavrhol narážanú studňu. Ja ju mám na záhrade a susedia aj pri dome (Žitný ostrov so štrkopieskami) a nie je s ňou žiaden problém. Pred 15 rokmi som za ňu dal 9 tis. Sk a má hĺbku 12 m.

22.03.2018 | MG151