Kĺbové výživy sľubujú viac účinných látok ako v skutočnosti obsahujú

10.05.2016 2

Test kĺbových výživ nachytal výrobcov, ktorí na etiketách „prestrelili“ množstvo obsiahnutých účinných látok. Iba dva z dvadsiatich testovaných výrobkov skutočne obsahovali množstvá propagované na obale.

Zdroj: Flickr/Clare Bell/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 7 | registrácia 14.09.2012

Spotrebiteľský časopis dTest porovnával v 20 voľne dostupných kĺbových výživách deklarované a skutočné množstvá glukozamínu a chondroitínu sulfátu. Ide o látky, ktoré majú pomôcť pri prevencii a liečbe artrózy (regenerácii chrupavky, znížení bolestivosti a rannej stuhnutosti kĺbov a zlepšení ich funkčnosti).

Vplyv týchto látok na ústup bolestivosti kĺbov nôh prirovnali niektoré štúdie k placebo efektu. Pozitívne výsledky na druhej strane preukázali v niekoľkých prípadoch pri sledovaní zmeny štruktúry chrupavky.

Účinnosť kĺbovej výživy úrady nie sú povinné preverovať a schvaľovať. Ide totiž o doplnok stravy, ktorý na rozdiel od liekov nie je určený na liečbu a prevenciu chorôb. Potravinový kódex výrobcom zakazuje pripisovať preparátom preventívne alebo liečivé účinky.

Podvádzanie na etiketách

Výsledky laboratórnych meraní dTestu preukázali, že výrobcovia nie sú schopní dodržiavať ani to, čo môžu uvádzať na obaloch. Testom kĺbových výživ prešlo s dobrou známkou iba 7 z 20 testovaných produktov.

Najväčší rozdiel medzi propagovaným a nameraným množstvom účinných látok našiel dTest v produktoch Arthrocann Collagen Omega Forte od výrobcu Annabis a vo Flexodone C tablet od spoločnosti Angelini. Prvý výrobok obsahoval namiesto deklarovaných 800 miligramov glukozamínu iba 486 miligramov. Vo Flexodone nameralo laboratórium 392 miligramov glukozamínu, výrobca ho pritom na obale uvádza o 108 miligramov viac.

lecivekonopi.cz, doplnky-stravy.naakup.cz

Zdroj: lecivekonopi.cz, doplnky-stravy.naakup.cz

Odporúčaná denná dávka glukozamínu predstavuje 500 až 3000 miligramov, v prípade chondroitínu sulfátu je to 1200 až 1500 miligramov.

Pri porovnávaní skutočného a deklarovaného množstva chondroitínu pohorela takmer polovica testovaných kĺbových výživ. Takmer všetci výrobcovia s výnimkou jedného produktu dodržali deklarované množstvo aspoň jednej zo sledovaných látok.

Propagované množstvo oboch testovaných látok splnili iba dva produkty - Barny´s Inovo 5 a MaxiVita Exclusive Kĺbová výživa s príchuťou pomaranča, ktoré sa umiestnili na čele tabuľky.

barnys.sk, maxivita.cz

Zdroj: barnys.sk, maxivita.cz

Výrobcov a dovozcov produktov, ktoré v teste pohoreli, vyzval dTest k náprave a riadnemu označeniu obalov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (2 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!