Pozor na to, komu zveríte inštaláciu dotovaných zelených zariadení. Pribúdajú špekulanti

26.01.2016 0

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vystríha domácnosti pred nepravdivými a skresľujúcimi informáciami v reklamách zhotoviteľov zelených zariadení. Pozor by si mali dať na firmy, ktoré sľubujú, že všetko „vybavia“ za klientov.

Zdroj: Flickr/CoCreatr/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Niektorí zhotovitelia zelených zariadení zapojení do programu podpory inštalácie obnoviteľných zdrojov enegie (OZE) zavádzajú informáciami o zariadeniach zaručujúcich úsporu energie a nákladov, ktoré v skutočnosti nie je možné dosiahnuť. Agentúru, ktorá zastrešuje projekt podpory Zelená domácnostiam, na to upozorňujú opakujúce sa podnety.

Klienti by sa nemali nechať zlákať „atraktívnymi, jedinečnými a bezkonkurenčnými“ ponukami. Na klamlivé či zavádzajúce informácie môžu zhotovitelia doplatiť vyradením z programu podpory.

SIEA domácnostiam odporúča, aby si dali vypracovať návrh a ponuku aj od konkurenčných zhotoviteľov a k žiadosti pristúpili až vtedy, keď majú všetky potrebné informácie a sú pevne rozhodnuté pre konkrétne zariadenie.

Vyskytli sa aj prípady, keď zhotovitelia pod zámienkou zaslania nezávislej individuálnej ponuky žiadali od domácností detailné informácie o pozemku a osobné údaje.

„Takýto postup vyslovene neodporúčame, tieto údaje netreba zasielať neuvážene a už vôbec nie bez zmluvy s konkrétnym registrovaným zhotoviteľom. Vyplnenie žiadosti nie je pre domácnosť vôbec náročné, len si treba vopred s odborníkmi vybrať vhodné zariadenie," uviedol na webe agentúry riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.

Informácie v reklamách, ktoré súvisia s výhodami a obmedzeniami zariadení ako aj podmienkami projektu si možno overiť v konzultačnom centre Zelenej domácnostiam alebo v poradenských centrách Žiť energiou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia