Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Hygienici varujú pred kozmetikou, ktorá sa podobá na potraviny

03.03.2017 0

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Estónsku a vo Francúzsku.

Zdroj: RAPEX

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Nebezpečným výrobkom, ktorý pripomína potravinu, je balzam na pery Prinsessen Lip Balm značky HEROME výrobného typu 03/2015 Strawberry Cupcake (jahodový), kód: E62048, ďalej Cake Cupcake (koláčový), kód: E62024 a Cherry Cupcake (čerešňový), kód: E62031.

RAPEX

Zdroj: RAPEX

Balzamy na pery vyrobili v Číne a sú v balení, ktorým pripomínajú cupcake (koláčiky). Hoci je na výrobku varovanie, predstavuje riziko zadusenia v prípade, ak by si ho deti vkladali do úst.

Ďalším výrobkom, pred ktorým upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva, je výrobok na čistenie pokožky Mini-Cupcake Orange - Cannelle, značky AUTOUR DU BAIN. Výrobná dávka a typ je Cinnamon orange.

RAPEX

Zdroj: RAPEX

Produkt vyrobili vo Francúzsku a svojím tvarom pripomína cupcake (koláčik) zabalený v hnedom obale. Malé oddeliteľné časti výrobku predstavujú riziko zadusenia v prípade, že by si ich deti vkladali do úst.

Európske predpisy zakazujú ponúkať výrobky, ktoré sú zameniteľné s potravinami. Riziko predstavujú najmä pre deti, ktoré si ich môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehltnúť, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva.

Ďalším z nebezpečných kozmetických výrobkov, ktorý už nespadá do spomínanej kategórie, je zvlhčujúci krém s jablkovým voskom, značka Mirra Daily, výrobného typu 1117R41 s čiarovým kódom 4602819006790.

RAPEX

Zdroj: RAPEX

Krém vyrobili v Rusku a nachádza sa v 50-mililitrovej plastovej tube so zeleným uzáverom. Vo výrobku zistili prítomnosť zmesi konzervačných látok methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone (0,0013%), čo je v rozpore s európskymi predpismi.

Hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas upozorňuje, že nebezpečné produkty môžu byť dostupné aj na Slovensku.

Zdroj: SITA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia