Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Holandským farmám unikol do miliónov vajec prostriedok proti všiam

01.08.2017 3

Holandské hydinárne majú na krku škandál obrovských rozmerov. Z desiatok fariem unikli do obehu stovky tisíc vajec kontaminovaných prostriedkom proti všiam, ktorý v potravinách nemá čo hľadať.

Zdroj: SITA/AP

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Holandský úrad pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľov (NVWA) vystríha spotrebiteľov, aby nekonzumovali vajcia označené šaržou X-NL-40155X a v záujme ochrany svojho zdravia ich radšej vrátili do obchodov. V obsahu bola totiž nájdená veľká dávka Fipronilu, prostriedku proti všiam, ktorý môže škodiť pečeni, štítnej žľaze a aj obličkám. Chemická látka je Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) klasifikovaná ako „mierne nebezpečný pesticíd“.

NVWA nariadil zatvoriť 180 miestnych fariem, ktoré sú podozrivé z predaja miliónov kusov kontaminovaných vajec. Ešte minulý týždeň sa pritom hovorilo len o 7 farmách. Obsah prostriedku proti všiam bol doposiaľ preukázaný vo vajciach od 30 hydinární.

Kto je za to zodpovedný?

Okolnosti nasvedčujú tomu, že ku kontaminácii farmami nedošlo úmyselne. V škandále je namočená belgická firma Ravels-Weelde, ktorá mala Fipronil namiešať s povoleným liekom Dega-16 pre zvýšenie jeho účinnosti. Dega-16 je pritom čisto prírodný produkt pozostávajúci z mentolu a eukalyptu, ktorý má zabraňovať šíreniu červených roztočov u nosníc. Pre ľudské použitie je úplne bezpečný.

Liek vylepšený Fipronilom sa mal dostať do holandských hydinární cez spoločnosť Chickfriend. Viacerí dotknutí hydinári, ktorí teraz čelia obrovským stratám, avizovali, že na ňu podajú žalobu.

Škandál presahuje holandské hranice

Do zvolávania kontaminovaných vajec po minulotýždňovom uzavretí prvých siedmich fariem sa zapojilo aj Nemecko. Len z obchodov v Severnom Porýní-Vestfálsku vyzbierali do nedele okolo 900-tisíc vajec, uviedla agentúra DPA. Holandský úrad však vtedy ešte prízvukoval, že koncentrácie Fipronilu namerané vo vajciach neboli rizikové pre zdravie.

Na prítomnosť Fipronilu upozornil miestny spracovateľ vajec v Belgicku. Tamojšie úrady po vyšetrovaní postúpili varovanie európskemu Rýchlemu výstražnému systému pre potraviny a krmivá (RASFF), pretože mali indície, že dotknuté vajcia prekročili aj francúzske, nemecké, talianske a poľské hranice. Na varovanie následne zareagovali holandské orgány.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!