E-cigarety škodia o 95 percent menej ako tabakové, tvrdí štúdia

20.08.2015 0

Vláda by podľa autorov štúdie agentúry britského ministerstva zdravotníctva mala e-cigarety podporovať ako spôsob pomoci fajčiarom pri odvykaní si od závislosti. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj: Flickr/Vaping360/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Elektronické cigarety sú zariadenia na batériu, ktoré premieňajú kvapalnú náplň s nikotínom na paru. Sú rýchlo rastúcou alternatívou fajčenia bežných tabakových cigariet. Medzi mnohými fajčiarmi sú obľúbené, pretože na rozdiel od bežných cigariet neobsahujú decht a ďalšie chemické látky.

Doposiaľ sa však zdravotnícke organizácie zdráhali označiť e-cigarety za zdraviu menej škodlivú alternatívu klasických cigariet. Niektoré vlády, napríklad indická, sa dokonca pokúsili o ich zákonné obmedzenie.

„E-cigarety nie sú úplne bez rizika, ale v porovnaní s fajčením prinášajú len zlomok škôd,“ uviedol profesor Kevin Fenton z agentúry Verejné zdravie Anglicka, ktorá na štúdii spolupracovala.

Väčšina škodlivín, ktoré spôsobujú ochorenia spojené s fajčením, v elektronických cigaretách podľa štúdie úplne chýba. Riziko poškodenia zdravia je tak až o 95 percent nižšie.

Výsledky odporujú iným štúdiám

Štúdia financovaná z verejných zdrojov však vyznieva opačne ako správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2014, ktorá vyzvala k prísnej regulácii e-cigariet, zákazu ich fajčenia v uzavretých priestoroch a zákazu ich predaja neplnoletým.

Rovnako je v rozpore s výsledkami štúdie amerických vedcov z Univerzity Južnej Karolíny. Podľa nej u -násťročných, ktorí začali fajčiť e-cigarety, existuje viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že prejdú na klasické cigarety, než u mladých ľudí, ktorí elektronickú alternatívu nikdy nevyskúšali.

Britská štúdia však tvrdí, že neexistuje jediný dôkaz, že by od e-cigariet viedla cesta ku klasickým tabakovým cigaretám a že by mali negatívny vplyv na klesajúci počet fajčiarov v Spojenom kráľovstve. Navrhuje naopak podporiť e-cigarety ako lacný spôsob odvykania si od fajčenia a umožniť lekárom, aby ich mohli pacientom predpisovať.

V Británii podľa odhadov v súčasnosti používa elektronickú cigaretu 2,6 milióna ľudí. Na následky fajčenia v krajine ročne umrie probližne 80-tisíc osôb.

Zdroj: ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia