Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Domáce opaľovacie krémy urýchľujú spálenie, vystríhajú odborníci

10.07.2017 1

S receptami na „DIY opaľovacie mlieko“ alebo „prírodný krém na opaľovanie“ sa na internete roztrhlo vrece. Stačí si výraz zadať do vyhľadávača a vyskočia na vás stovky návodov, ktoré dokonca šíria aj seriózne médiá. Niektoré okrem postupu ponúkajú aj dôvody, prečo by ste sa mali vyhnúť opaľovacím prípravkom z obchodov.

Zdroj: Flickr/Elizabeth Lloyd/cc

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Jedným z tvrdení je, že chemické látky, ktoré sa nachádzajú v priemyselných prípravkoch, sú toxické a oveľa bezpečnejšie a aj lacnejšie je vyrobiť si opaľovací krém vlastnoručne.

V receptoch na prípravu „opaľovákov“ sa zvyknúť opakovať tie isté suroviny. Niektoré sú len koktailom esenciálnych olejov, iné zmesou bambuckého masla, rôznych druhov olejov (kokosového, oleja z mrkvových či malinových semienok) a oxidu zinočnatého. Ide o minerál, ktorý chráni pokožku tým, že od nej odráža UV žiarenie (narozdiel od prípravkov s chemickými látkami, ktoré lúče absorbujú).

Návody sú zaklincované nepodloženými tvrdeniami o SPF. Autori v nich vyhlasujú, že zmesi poskytujú ochranu SPF 20, 50 či dokonca 80.

Experimentovanie so zdravím

Americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports upozorňuje, že používaním takýchto prípravkov sa ľudia vystavujú riziku vzniku kožného melanómu. Oleje z malinových či mrkvových semien, kokosové a mandľové oleje v amatérsky vyrobených prípravkoch môžu pôsobiť kontraproduktívne. Tým, že absorbujú svetlo a UV žiarenie prenikne viac do pokožky, skôr podporia spálenie slnkom, ako pred ním ochránia.

„Skutočne chcete experimentovať sami na sebe alebo na svojom dieťati a vidieť, či sa spálite?“ pýta sa klinický profesor dermatológie z Univerzity v Colorade a riaditeľ dermatologického centra AboutSkin Dermatology v Denveri. „Jedno pľuzgierovité spálenie slnkom predstavuje o 50 percent vyššie riziko vzniku rakoviny kože,“ prízvukuje pre portál Consumer reports.

Flickr/theterrifictc/cc

Zdroj: Flickr/theterrifictc/cc

Aj keby ste použili účinné ingrediencie, ako je napríklad oxid zinočnatý, je umením zmiešať ich dohromady, a ak to urobíte nesprávne, opaľovací krém bude neúčinný, cituje chemikov pracujúcich v kozmetickom priemysle portál Dailymail.

Proti vlastnoručne vyrobeným opaľovacím prípravkom namieta aj dermatovenerologička Ľudmila Lipková. „Doma pripravená zmes rôznych rastlinných olejov a oxidu zinočnatého nás nechráni dostatočne pred účinkami slnečného žiarenia, pretože neposkytuje dostatočnú širokospektrálnu ochranu pred UVA aj UVB žiarením a ochranný SPF faktor nie je dostatočne vysoký. Napríklad mandľový olej ma SPF 5 a kokosový do SPF 8, takže koža sa rýchlejšie a ľahšie spáli. Pri chronických expozíciách sa zvyšuje riziko vzniku nádorových ochorení kože a okrem toho koža rýchlejšie starne.“

Ochrannú funkciu opaľovacích prípravkov musia výrobcovia dávať preveriť. „Testy sú uskutočňované v laboratóriu na ľuďoch, aby sa zabezpečilo, že poskytnú širokospektrálnu ochranu a že zložky zostanú stabilné a aktívne, ak sú zmiešané dokopy a vystavené teplu a slnku,“ vysvetlila pre Dailymail dermatologička Whitney Bowe pôsobiaca v New Yorku.

Sú produkty s chemickými látkami spoľahlivé?

Existuje však predsa len jeden argument, ktorý blogerom nemožno jednoznačne vyvrátiť. O opaľovacích krémoch s chemickými látkami sa už niekoľko rokov vedú vášnivé diskusie pre ich údajné toxické účinky, ktoré majú narúšať hormonálny systém.

Napríklad nemecké spotrebiteľské organizácie (ako je Őko-Test) sa v testoch opaľovacích prípravkov rady odvolávajú na výsledky výskumu profesorky Margret Schlumpfovej a lekára Waltera Lichtensteigera z Univerzity v Zürichu.

V roku 2004 prišli so štúdiou, v ktorej na bunkových kultúrach a čiastočne aj pokusoch na zvieratách preukázali hormonálne účinky niektorých UV filtrov. Vedci tvrdia, že môžu byť rizikové najmä pre tehotné a dojčiace ženy. Zvyšky UV filtrov totiž našli v materskom mlieku.

Úrady zodpovedné za kontrolu bezpečnosti kozmetických produktov zase zdôrazňujú, že zložky zapísané v zozname regulovaných alebo povolených látok, ktoré sú spochybňované spotrebiteľskými organizáciami, prešli testami ako zdravotne vyhovujúce.

V roku 2014 to vytkol českému spotrebiteľskému magazínu dTest Štátny zdravotný ústav. DTest totiž zrážal body prípravkom za obsah povolených konzervačných látok propylparaben a butylparaben a UV filtra ethylhexyl methoxycinnamát (EHMC), ktoré označil za endokrinné disruptory (látky narúšajúce hormonálny systém).

„Vo všeobecnosti platí, že ak vzniknú na základe výsledkov nových štúdií pochybnosti o bezpečnosti látok a zmesí používaných na výrobu kozmetických výrobkov, Európska komisia požiada výrobný sektor a členské štáty o doručenie relevantnej dokumentácie a následne požiada Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľa o prehodnotenie štúdie a bezpečnosti danej látky alebo zmesi. Ak Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľa posúdením danej látky príde k záveru, že nespĺňa požiadavku na bezpečnosť alebo ju spĺňa za určitých podmienok, Európska komisia podľa potreby danú látku zakáže alebo upraví jej používanie,“ objasnila Helena Kohútová z odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva SR.

Odborníčka zároveň poukazuje na čerstvú štúdiu Výskumného centra pre toxické zlúčeniny v životnom prostredí z českej Masarykovej univerzity. Jej výsledky môžu byť dôvodom na opätovné prehodnotenie bezpečnosti už spomínaného UV filtra EHMC. „Vedci sa v štúdii zamerali na izoméry a zistili, že v laboratórnych podmienkach má EHMC významný genotoxický účinok. To znamená, že môže poškodiť ľudskú DNA a spôsobiť génové mutácie, ktoré môžu viesť k vážnym zdravotným rizikám.“

Rada na záver:

Ak sa chcete vydať cestou opaľovacích prípravkov, ktoré neobsahujú chemické látky, máte na výber z produktov s oxidom zinočnatým alebo oxidom titaničitým. Pamätajte však na to, že majú zvyčajne nižšie SPF, takže si ich budete musieť aplikovať častejšie a zakaždým, keď vyjdete z vody. A ešte jedna užitočná rada, domáce prípravky z toho vynechajte.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (1 reakcia)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!