Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Čistotou k alergii: Prehnaná hygiena môže deťom kaziť život

10.02.2017 0

Protestujú vaše deti, keď nastal čas na kúpanie? Potom vedzte, že veda im vychádza v ústrety. Experti z Americkej akadémie dermatológie (AAD) vytvorili nové pravidlá, ktoré stanovujú, ako sa majú umývať deti vo veku od 6 do 11 rokov. Pokyny pre hygienu detí sú menej prísne.

Zdroj: Flickr/Nick Nguyen/CC

Gazduj.sk

Gazduj.sk

rola: Admin Gazda | počet sledovaní: 5 | registrácia 25.06.2014

Každodenné umývanie je zbytočné, dokonca môže pôsobiť škodlivo. Sprchovanie stačí raz či dvakrát týždenne, umývať vlasy podľa dermatológov stačí raz za 10 dní.

A sprcha? Predovšetkým po športe, s výnimkou plávania. V tom prípade stačí spŕška vody, aby sa z pleti odstránil chlór, a na vlasy balzam, aby išli rozčesať. Prísna hygiena však platí pre ruky, ktoré treba umývať v priemere osemkrát denne, hlavne pred jedlom alebo po styku so zvieratami.

Problém každodennej hygieny je stále aktuálnejší, pretože boli preukázané ochranné funkcie kožného mikrobiómu, citlivého ekosystému tvoreného mikróbmi, ktoré sídlia na našej pokožke a chránia ju. Agresívne mydlá a šampóny kožný mikrobióm ničia.

Mikróby, ktoré pokrývajú telo, sú u detí nevyhnutné na to, aby budovali silnejší imunitný systém. Odstránenie mikrobiotickej flóry a poškodenie hydrolipidového filmu vytvárajú prostredie priaznivé pre infekcie a atopickú dermatitídu.

Nie je mydlo ako mydlo

Je nesporné, že existuje súvislosť medzi prehnanou čistotou a alergiami. Lekári majú v súčasnosti podozrenie, že vznik ekzémov a infekcií kože súvisí s alergiami detí a dospievajúcej mládeže na niektoré potraviny.

Dermatológovia sa preto neobmedzujú na to, že iba varujú rodičov, ktorí presadzujú príliš prísnu hygienu, ale tiež vysvetľujú, ako sa správať, poznamenáva taliansky denník La Repubblica.

Na začiatku je dobré pozorne čítať etikety. Zlaté pravidlo – menej je niekedy viac – platí predovšetkým pre tých najmenších. Najlepšie umývacie gély, šampóny a peny do kúpeľov sú tie, ktoré obsahujú čo najmenej ingrediencií.

Tým, ktoré sú príliš parfumované, farebné a plné rôznych prísad, je lepšie sa vyhnúť. Pozor je treba dávať aj na esenciálne oleje a produkty na báze byliniek, pretože môžu kožu podráždiť a vyvolať svrbenie.

Čo sa týka mydiel, v obchodoch je široký výber. Klasické mydlá sú určené na ruky. Americkí dermatológovia odporúčajú marseillské mydlo, ktoré sa získava z olivového oleja a ktoré sa dá použiť aj na umývanie tela.

Tekuté mydlá a sprchové gély sa pred použitím riedia. Sú to zmesi syntetických látok, ich znášanlivosť závisí od typu povrchovo aktívnych látok a množstva zmäkčujúcich látok.

Potom sú tú kúpeľové peny. Niektorí odborníci radia používať len dve lyžičky. Olejové kúpele sú považované za vhodnejšie pre jemnú detskú pokožku. Deti je však potrebné dobre strážiť, pretože sa môžu vo vani ľahko pošmyknúť. Keď je pokožka podráždená, môže sa do kúpeľa nasypať ryžový a ovsený škrob.

Zdroj: ČTK

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (0 reakcií)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!

Diskusia (0 reakcií) Celá diskusia