Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Čipsy balené pod slovenskou značkou pohoreli v laboratórnych testoch

24.04.2017 3

Kontrola Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) zachytila na pultoch reťazca Coop Jednota nebezpečné banánové čipsy so zahraničným pôvodom. Sušené ovocie balené pod slovenskou značkou bolo kontaminované nadmernými množstvami rakovinotvorných látok.

Zdroj: Flickr/Ramesh NG/CC

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

V laboratórnych testoch pohoreli banánové čipsy značky Racionella v 80-gramovom vrecúšku. Potravinárska inšpekcia v nich namerala 5,9 mikrogramu rakovinotvorného benzo(a)pyrénu, čo je takmer trojnásobne viac ako povoľujú predpisy.

Sušené ovocie sa nezmestilo ani do limitu stanoveného pre celkové množstvo rakovinotvorných látok označovaných ako PAU4 (benzo(a)pyrénu, benz(a)antracénu, benzo(b)fluoranténu a chryzénu). Maximálnu hranicu vo výške 20 mikrogramov na kilogram hmotnosti presiahli čipsy o 25 mikrogramov.

Ovocie pochádzajúce z Filipín balí na Slovensku pod značkou Racionella zvolenská firma Alfa Sorti. Kontaminovaný produkt má na obale vyrazený dátum spotreby 23. novembra 2017. Veterinári ho odobrali v supermarkete Coop Jednota v Námestove. Kvôli zdravotným rizikám nariadili ovocie stiahnuť z trhu.

ŠVPS

Zdroj: ŠVPS

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!