Nové veci na Gazduj denne do mailu
Nastav si automatické upozornenia na zaujímavé články.
Zasielanie newslettra môžeš kedykoľvek vypnúť.

Bulhari merali cestu do Rakúska a Nemecka, aby porovnali kvalitu potravín

12.07.2017 3

Nadnárodné značky majú na potraviny pre západnú a východnú časť EÚ dvojaký meter. Dokazuje to ďalšia porovnávacia štúdia, pod ktorú sa tentokrát podpísali Bulhari. Výrazné rozdiely objavili nielen v zložení, ale aj na cenovkách potravín.

Zdroj: SITA / AP

Lenka Sameková

Lenka Sameková

rola: Profi Gazda | počet sledovaní: 4 | registrácia 14.09.2012

Testovanie kvality produktov od nadnárodných výrobcov zverila bulharská vláda národnej agentúre, ktorá má pod palcom bezpečnosť potravín. Rozsiahle porovnanie podstúpilo 31 párov produktov predávaných pod identickými značkami v Bulharsku, Rakúsku a Nemecku.

Do testu boli zaradené čokolády, syry, oleje, margarín, ľadový čaj, ovocné džúsy, bublinkové nápoje, energetické nápoje, detská výživa, šunky, klobásy aj čokoládový dezert.

Šetrenie s lacnejšími ingredienciami

Z 31 kontrolovaných párov malo odlišné zloženie 7 dvojíc potravín. K takémuto výsledku dospela agentúra na základe porovnania zloženia deklarovaného na obaloch. O aké konkrétne značky ide, neprezradila. Zo záverečnej správy sa však dajú vyčítať druhy potravín a rozdiely, na ktoré narazila.

Jedným zo 7 párov je duo čokoládových dezertov z Bulharska a Nemecka. Z etikety jasne vyplýva, že výrobca pridal do bulharskej verzie menej mlieka aj kakaa. Zatiaľ čo v nemeckej použil tmavú horkú čokoládu, v bulharskej si vystačil s mliečnou. Podľa výsledkov senzorického testovania sa tento rozdiel výrazne neodrazil na ich chuti. Argument, že výrobca prispôsobil zloženie dezertov lokálnym chutiam spotrebiteľov, by teda neobstál.

Výrobcom bublinkových nápojov urobili opäť zlé meno odlišné ingrediencie. Kým rakúske boli osladené cukrom, do Bulharska sa dostali pod rovnakou značkou s lacnejším glukózovo-fruktózovým sirupom.

Pixabay/Hans/cc

Zdroj: Pixabay/Hans/cc

Za západnou verziou zaostal aj energetický nápoj predávaný v Bulharsku. Oproti nemeckému bol chudobnejší o 0,87 miligramu kofeínu.

Kvalitnejšie zloženie deklarovala na etikete aj západná verzia 100-percentnej prírodnej ovocnej šťavy, ktorá bola v Bulharsku dostupná ako 97-percentná.

Aj z porovnania margarínov vyšiel horšie bulharský produkt. Oproti nemeckému obsahoval o 10 percent menej tuku.

Medzi mliečnymi výrobkami sa však predsa len našiel aj taký, ktorý tromfol západný náprotivok. Bulharská verzia masla s 82 percentami tuku porazila nemeckú s 80 percentami.

Agentúra neostala len pri porovnávaní etikiet. Produkty podstúpili aj senzorické testy a laboratórny rozbor. Analýza chuti a konzistencie poukázala na rozdiely v 3 pároch potravín, a to v mozzarelle, čokoláde a bublinkovom nápoji.

Oveľa lepšie dopadli laboratórne rozbory. Namerané hodnoty sa výrazne nelíšili od toho, čo výrobcovia sľubovali na etiketách. Do tolerovateľných odchýlok sa zmestili takmer všetky testované produkty.

Priepastné rozdiely na cenovkách

Veľké znepokojenie však vyvolalo cenové porovnanie. „16 potravín je v Bulharsku predávaných za podstatne vyššie ceny ako v Nemecku a Rakúsku,“ citovala bulharského ministra poľnohospodárstva Rumena Porozhanova agentúra Focus News Agency.

Najvýraznejšie je to cítiť pri dvoch typoch detského pyré, ktoré bulharskí spotrebitelia nakupujú s 90- až 107-percentnou prirážkou oproti západným krajinám.

O 20 až 70 percent drahšie vychádzajú v Bulharsku aj mliečne výrobky, niektoré syry a čokoládové produkty. R. Porozhanov avizoval, že o vyšších cenách bude diskutovať s národnou Komisiou na ochranu spotrebiteľov a spotrebiteľskými organizáciami.

Problém dvojakej kvality potravín budú preberať ministri členských štátov EÚ budúci týždeň. Za Vyšehradskú štvorku, Bulharsko, Slovinsko, Rumunsko aj Chorvátsko sa bude prihovárať naša ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • Diskusia (3 reakcie)

Zaujímajú ťa takéto články? Pridaj sa ku Gazduj na Facebooku!